Jest sobota, 5. września i 249. dzień roku. Imieniny obchodzą Dorota i Wawrzyniec. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Międzynarodowy Dzień Dobroczynności.

Działalność osób bądź instytucji polegająca na bezinteresownym udzielaniu pomocy finansowej lub materialnej potrzebującym to filantropia. W ścisłym znaczeniu tego słowa, filantropia jest świecką ideą czerpiącą inspirację z idei humanitaryzmu, w odróżnieniu od nakazów religijnych: charytatywności chrześcijańskiej, zakatu muzułmańskiego czy cedaki występującej w judaizmie. Dobroczynność jednak działa bez względu na pobudki religijne.

W Polsce działa mnóstwo organizacji zajmujących się pomocą potrzebującym. Na ich pomoc mogą liczyć bezdomni, chorzy na różne choroby, umierający, niedożywieni i wiele innych grup społecznych i osób prywatnych znajdujących się "na zakręcie" swojego życia. Dzisiaj jest wyśmienita okazja, aby poszukać wśród organizacji, które oferują taką pomoc i wesprzeć choćby drobną sumą przynajmniej jedną z nich.
[KN]