Dziś Wielka Sobota, czyli dzień oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. W ten dzień wierni święcą swoje pokarmy, z czym poradzili sobie także mieszkańcy naszej gminy. W jaki sposób? Zapraszamy do obejrzenia relacji z Chocianowca i Rakowa (zdjęcia poniżej).

Święconka, bo tak nazywają się pokarmy, które w koszyczkach święcimy w Wielką Sobotę, udała się także w naszej gminie. O sposobie w jaki będzie przeprowadzona pisaliśmy w naszym artykule: "Gdzie i kiedy poświęcić pokarm w Wielką Sobotę?". Z okazji do poświęcenia pokarmów w naszej gminie skorzystał także Burmistrz Tomasz Kulczyński z rodziną.

- Odpowiadając na liczne głosy mieszkańców postanowiliśmy wraz z Krystianem Chomą przygotować transport dla księdza, któremu spodobał się pomysł powszechnego święcenia pokarmów - opowiada Artur Wandycz, radny z Chocianowca. - Korzystając z okazji chciałbym także wszystkim mieszkańcom gminy złożyć w imieniu Klubu Radnych Chocianów 2023 najserdeczniejsze życzenia zdrowych, spokojnych i rodzinnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego - przekazał Artur Wandycz, szef Klubu Radnych Chocianów 2023.
Nie inaczej było także w Trzebnicach, Michałowie i Żabicach. Również tam oddolna inicjatywa mieszkańców pozwoliła w tym epidemicznym czasie rozwiązać problem wspólnego święcenia pokarmów.

- Bardzo dużo osób było zainteresowanych bezpiecznym rozwiązaniem święcenia pokarmów, dlatego decyzja była oczywista, wsiedliśmy z księdzem w auto i pojechaliśmy przez wioski, a każdy kto chciał skorzystać z takiej możliwości, wyszedł przed dom, aby poświęcić swoje pokarmy - mówi Andrzej Chatała, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzebnicach. - Dzięki temu skorzystało na tym dużo wiernych naszej parafii w Trzebnicach - dodaje prezes Chatała.
Dawny zwyczaj na wsiach nakazywał, aby wracając ze święconym obejść dom trzy razy, zgodnie ze wskazówkami zegara, co miało wypędzić złe moce z gospodarstwa. W całej Polsce na stole wielkanocnym obok mięs i ciast stawia się koszyk ze święconką. Śniadanie wielkanocne rozpoczyna zwyczaj dzielenia się poświęconym jajkiem, podobny w swej formie i symbolice do bożonarodzeniowego łamania się opłatkiem.