Pomimo, iż został wprowadzony zakaz wstępu na cmentarze, to samorządowcy nie zostali zobligowani do zamknięcia bram do nekropolii. Czy w Chocianowie będzie można odwiedzić groby zmarłych pierwszego listopada?

Na piątkowej konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że cmentarze zostają zamknięte do wtorku, 3 listopada. Przepisy zostawiają jednak furtkę, dzięki której na cmentarz będzie można wejść.

- W dniu 30 października 2020 zostało wydane Rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające Rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które w paragrafie 28a zakazuje wstępu na teren cmentarzy, z wyjątkiem pogrzebu i czynności z nim związanych - mówi Tomasz Kulesza, radca prawny Urzędu Miasta i Gminy Chocianów. - Przepis stanowi zatem o zakazie wstępu na teren cmentarzy, nie obliguje zaś władz gmin do zamknięcia cmentarzy, szczególnie, że wstęp nadal jest możliwy w sytuacji pogrzebu lub czynności z nim związanych - komentuje Tomasz Kulesza.
Oznacza to, że wszyscy, którzy w razie potrzeby uzasadnią swoje wejście na cmentarz w najbliższych dniach np. czynnościami związanymi z pogrzebem, będą mogli wejść do chocianowskiej nekropolii.
[KN]