Pierwszy Chocianowski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizował w marcu 2018 roku obecny Burmistrz Tomasz Kulczyński. Od tego czasu impreza na stałe wpisała się w nasz kalendarz, dlatego również w tym roku nie może go zabraknąć. Kiedy w tym roku pobiegniemy, aby uczcić pamięć Wyklętych?

W tym roku już po raz czwarty na odcinku 1963 metrów zmierzą się amatorzy biegów przełajowych w Chocianowie. Dystans jest upamiętnieniem roku 1963, kiedy to 21 października, po 18 latach od zakończenia wojny, z rąk sowieckich oprawców zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami ostatni członek ruchu oporu, Józef Franczak ps. "Lalek".

Bieg Tropem Wilczym

Limit uczestników biegu głównego wynosi 100 osób, limit biegu dzieci wynosi 20 osób, dlatego warto zapisać się już teraz. Tradycyjnie dla wszystkich uczestników organizatorzy przewidują bezpłatne pakiety startowe zawierające okolicznościową koszulkę oraz pamiątkowy medal.

- Jestem dumny, że to sportowe i historyczne wydarzenie cieszy się taką popularnością w naszej chocianowskiej społeczności. To dla mnie ważne, ponieważ nas w szkole nie uczono o tej karcie polskiej historii, tego dowiadywaliśmy się od dziadków i rodziców, dlatego tak zależy mi na popularyzowaniu tej wiedzy - podkreśla inicjator biegu w Chocianowie, Burmistrz Tomasz Kulczyński. - Chcemy także wyznaczyć w Chocianowie miejsce, w którym będzie można godnie uczcić pamięć poległych za wolność i niezawisłość naszej ojczyzny - dodaje włodarz Kulczyński.
Przełajowy bieg po terenach Parku Miejskiego w Chocianowie oprócz uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych ma na celu także popularyzację biegania, wdrażanie zasad kultury rywalizacji i kibicowania, promocję zdrowego stylu życia oraz integrację społeczności lokalnej. Ze względu jednak na liczne obostrzenia epidemiczne i zmieniającą się sytuację epidemiologiczną ogólnopolski termin biegu został przeniesiony na maj.

Ze względu na sytuację związaną z epidemią Covid-19, organizacja wydarzenia odbędzie się 16 maja 2021 roku. Już dzisiaj zapraszamy Państwa do zarezerwowania tej daty na uczestnictwo w biegu - czytamy na stronie Regionalnego Centrum Kultury w Chocianowie. - Miejscem startu biegu będzie droga przy stawie w Chocianowskim Parku Piastowskim. Bieg rodzinny będzie miał charakter rekreacyjny i przebiegał będzie w całości alejkami parku. Długość trasy wyniesie symboliczne 1963m. Biegiem towarzyszącym będzie bieg dzieci na dystansie około 500m.
Partnerami lokalnymi Biegu "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" są Gmina Chocianów, Regionalne Centrum Kultury, Klub Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie. Również w tym roku swoim doświadczeniem organizacyjnym imprezę wesprze Piotr Machoń, Prezes Stowarzyszenia Chocianów 2023, który od lat jest zaangażowany w propagowanie tego typu wydarzeń sportowych. 

Dzień Żołnierzy Wyklętych

Dokładnie 70 lat temu wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość": Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Byli oni ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami "Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją".

- Ten ważny z punktu widzenia historii bieg, w Chocianowie pojawił się za sprawą Pana Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego - przypomina Paweł Kisiel, radny Rady Miejskiej w Chocianowie. - Chcemy także jeszcze w tej kadencji uhonorować pamięć poległych za wolność i niezawisłość Rzeczypospolitej, którzy jednoznacznie sprzeciwili się okupacji sowieckiej po II Wojnie Światowej. W tym celu planujemy postawienie pomnika, przy którym będzie można oddać hołd wszystkim Żołnierzom Wyklętym - dodaje radny.
Radni poprzedniej kadencji nie byli skłonni, aby zająć się tym tematem. Sytuacja zmieniła się jednak, kiedy w 2018 roku w Chocianowie zawitał "Czas na zmiany" i większość w radzie zdobyli radni z Klubu Radnych Chocianów 2023. Przypomnijmy, że już na początku kadencji pojawił się pomysł postawienia w Chocianowie pomnika, jednak wstępna koncepcja nie spotkała się z akceptacją konserwatora zabytków.