Premier Mateusz Morawiecki wprowadził przed momentem stan epidemii. Wszystko w związku ze wzrostem zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Pierwsze zajęcia szkolne odbędę się najprędzej po Świętach Wielkanocnych. Uruchomiona została też aplikacja "Kwarantanna domowa", która ma ułatwić kontrolę osób poddanych izolacji.

Na dzisiejszej konferencji prasowej Premier RP, Mateusz Morawiecki ogłosił, że uczniowie wrócą do szkół najprędzej po Świętach Wielkanocnych. Oznacza to, że jeszcze 3 tygodnie potrwa przerwa, która obejmuje żłobki, przedszkola, kluby dziecięce, szkoły podstawowe i średnie oraz uczelnie wyższe.

- Ta nasza kwarantanna narodowa, a jednocześnie ta tęsknota za normalnością, nie może oznaczać tego, że będziemy luzowali sobie nasze reguły - podkreślił Premier RP, Mateusz Morawiecki - te najbliższe, kolejne dwa, trzy tygodnie do świąt, muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny. W ten sposób chronimy jedni drugich i taka społeczna izolacja bardzo pomaga - dodał.

Zgodnie z polskim prawem, wprowadzenie stanu epidemii pozwala m.in. na ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się, ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy, ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów i produktów spożywczych oraz zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń. Wiąże się także z obowiązkowymi zabiegami sanitarnymi, obowiązkiem przeprowadzenia szczepień oraz nakazem udostępnienia na wezwanie lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych.

Od wczoraj pierwsi odizolowani mogą korzystać z aplikacji "Kwarantanna domowa". Aplikacja dotyczy jednak wyłącznie osób znajdujących się w bazie poddanych kwarantannie, ma bowiem ułatwić odpowiednim służbom sprawdzanie czy osoby te znajdują się w swoim miejscu zamieszkania lub pod adresem wskazanym w oświadczeniu o poddaniu się kwarantannie. Jednym ze sposobów kontroli będzie popularne wśród młodzieży "selfie", czyli zdjęcie zrobione samemu sobie.

Przypomnijmy, że na Dolnym Śląsku jest aktualnie jest 58 potwierdzonych przypadków zachorowania na COVID-19, w tym jedna osoba z naszego powiatu. W Polsce liczba zachorowań ciągle rośnie, na godzinę 20:20 jest ich już 425. W naszym województwie aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym jest 2640 osób, a osób objętych kwarantanną lub izolacją - 2801, z czego w samym Chocianowie jest już 5 osób.
[KN]