Sezon rowerowy w pełni, co widać na drogach i ścieżkach rowerowych powiatu polkowickiego. Zwiększa się jednak także zagrożenie kradzieżami jednośladów. Chcąc zapobiec utracie roweru, warto go odpowiednio zabezpieczyć. Należy też unikać sytuacji, w której nasz jednoślad pozostawiony będzie, choćby na chwilę, bez odpowiedniej ochrony, np. w klatce schodowej czy pod sklepem. Z obserwacji policjantów wynika, że rowery giną najczęściej z tych właśnie miejsc. Co zatem zrobić, by uchronić nasz rower przed kradzieżą?

- Na nasze rowery z dnia na dzień przybywa nowych chętnych, mówiąc wprost złodziei. Wprawdzie nie istnieją stuprocentowe zabezpieczenie roweru przed kradzieżą, ale zawsze to ryzyko można zminimalizować. Nie przymocowanie pozostawianego roweru, pozostawianie "na chwilę" przed sklepem albo zbyt słabe zabezpieczenie, kusi potencjalnego złodzieja - zauważa młodszy aspirant Przemysław Rybikowski, Oficer Prasowy KPP w Polkowicach.
Aby uniknąć nieprzyjemności związanych z utratą naszego dwukołowego rumaka, należy unikać pozostawiania jednośladu bez opieki w miejscach o dużym nasileniu ruchu (np. przed sklepem, blokiem zawsze należy używać tzw. blokady i starać się mieć rower zawsze na widoku). Ważne jest stosowanie solidnych zabezpieczeń w piwnicach i garażach, w których przechowywane są cenne dwa kółka, ale przede wszystkim zamykanie drzwi do tych pomieszczeń. Nawet najprostsze zabezpieczenie może utrudnić kradzież.

- Apelujemy do właścicieli jednośladów o rozwagę i ostrożność oraz właściwe zabezpieczenie pozostawianego mienia, mając na uwadze zarówno tereny prywatnych posesji, jak również miejsc takich jak; ulice, bramy wjazdowe do posesji, tereny szkół oraz inne podobne miejsca użyteczności publicznej - wymienia rzecznik polkowickiej policji. - Przeciwdziałaj kradzieży rowerów poprzez oznakowanie swojego jednośladu, spisz numer identyfikacyjny roweru i wykonaj dokumentację fotograficzną posiadanego jednośladu. Brak cech identyfikacyjnych uniemożliwia często ustalenie właściciela odzyskanego roweru - dodaje Rybikowski.
W jego odnalezieniu pomoże informacja o marce i typie roweru. Warto, aby sprzedawca wpisał do karty gwarancyjnej numer seryjny kupowanego roweru. Pomóc może także oznaczenie go inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia (rower można też znakować tajnopisem, by w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej go rozpoznać i udowodnić, że jest naszą własnością).

Warto także zwrócić uwagę na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu nieznajomych ludzi. Zwrócenie na nich uwagi, zapytanie kogo lub czego szukają i  zapamiętanie wyglądu to spostrzeżenia, które mogą być bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości ewentualnych sprawców. Taka przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie, zadane pytania mogą spłoszyć potencjalnego złodzieja.

Warto także pamiętać, aby nie kupować okazjonalnie roweru od nieznanej osoby, bowiem rower może być kradziony. Jeśli już jednak dojedzie do kradzieży, należy zgłosić ją na policji. Ważne jest, aby znać markę, typ i numer fabryczny skradzionego roweru, a fotografie jednośladu mogą pomóc policjantom w ustaleniu jego właściciela.
[KN]