W poprzednim tygodniu odbyły się pierwsze zajęcia z robotyki w Regionalnym Centrum Kultury w Chocianowie. Zainteresowanie warsztatami było o wiele większe, niż się tego organizatorzy początkowo spodziewali. W związku z licznymi zgłoszeniami zostały utworzone aż trzy grupy młodsze, dla dzieci w wieku 6-7 lat oraz trzy grupy starsze, dla dzieci w wieku 8-12 lat.

-Tak duże zainteresowanie robotyką dla najmłodszych świadczy o tym, że rodzice doskonale zdają sobie sprawę, jak ważne jest rozwijanie u swoich pociech zainteresowań naukami ścisłymi, szczególnie programowaniem. W dzisiejszych czasach branża IT jest najbardziej dynamiczną gałęzią gospodarki, a programiści są rozchwytywani na rynku pracy. Warto więc od najmłodszych lat rozwijać u dzieci zdolności, które pomogą im w przyszłości sprostać wymaganiom, jakie niesie ze sobą rozwój technologii informatycznych - mówiła Agnieszka Wantuła z Klockoteki prowadząca zajęcia.

- Na pierwszej lekcji maluchy konstruowały głodne aligatory, które następnie musiały ożywić, tworząc program i nakarmić. Zwierzątka, wykorzystując zamontowany czujnik ruchu, po wykryciu zbudowanych z klocków LEGO przysmaków zamykały paszcze i głośno chrupały. Zabawa aligatorami sprawiła uczestnikom mnóstwo radości, co widać zresztą na zdjęciach wykonanych podczas warsztatów – dodaje Agnieszka Wantuła.

Z kolei na warsztatach w starszej grupie wiekowej został przeprowadzony wzbudzający wiele emocji turniej robotów sumo. Roboty wyposażone w czujnik koloru jeździły wewnątrz czarnego koła, natomiast po wykryciu koloru białego, zawracały. Ich zadaniem było wypchnięcie przeciwnika z pola walki, tak, aby samemu nie wyjechać. Uczestnicy po zbudowaniu bazowego robota mieli możliwość kreatywnego rozbudowania konstrukcji i przygotowania zawodników do walki, montując uzbrojenie według własnego pomysłu oraz nadając im imiona. Podczas turnieju pojawiły się m.in. roboty o imionach „Nocna Furia” czy inspirowany słynną bajką Disneya „Wall-e” .

W kolejnych tygodniach uczestnicy warsztatów będą konstruować i programować nowe modele, poznając przy tym sposoby działania kolejnych czujników i mechanizmów.

Na chwilę obecną w istniejących grupach nie mamy już wolnych miejsc, ale można dopisywać się na listę rezerwową. Jeśli uzbiera się wystarczająco dużo ochotników, z pewnością organizatorzy rozważą otwarcie nowych grup.

Więcej informacji o zajęciach znajdziecie tutaj.