Burmistrz wraz z urzędnikami z chocianowskiego magistratu, jednostek podległych, a także chocianowscy radni z klubów "Tomasz Kulczyński 2018" oraz "Prawo i Sprawiedliwość" robili pompki i przysiady w prywatnym Pałacu położonym w Chocianowskim Parku Piastowskim. Wszystko w ramach specjalnej akcji "Gaszyn Challenge", która ma na celu zbiórkę pieniędzy na leczenie dzieci chorych na SMA.

SMA to rdzeniowy zanik mięśni, jest to ciężka i rzadka choroba, w wyniku której z powodu wady genetycznej obumierają neurony w rdzeniu kręgowym odpowiadające za skurcze i rozkurcze mięśni. Brak impulsów nerwowych prowadzi do uogólnionego osłabienia i postępującego zaniku mięśni szkieletowych, a w ostateczności nawet do całkowitego paraliżu.

- Choroba dotyka osób w różnym wieku, jednak w ponad 90% przypadków objawy pojawiają się w niemowlęctwie albo wczesnym dzieciństwie. Do czasu wprowadzenia nowoczesnych metod opieki oddechowej i leczenia farmakologicznego SMA była najczęstszą genetyczną przyczyną śmierci dzieci do drugiego roku życia - czytamy na stronie fsma.pl - SMA nie ma jednak wpływu na rozwój poznawczy i intelektualny. Dzieci z SMA są przeważnie bardzo inteligentne, pogodne i czerpią ogromną radość z życia - dodają twórcy fundacji poświęconej walce z tą chorobą.
"Gaszyn Challenge" to z kolei strażacka akcja, która ma na celu wsparcie konkretnych dzieci z tymi schorzeniami. Zaczęło się od pomocy choremu Wojtkowi, dla którego udało się już uzbierać wymagane pieniądze na leczenie. Potem akcja wymknęła się spod kontroli i teraz jest kontynuowana nie tylko przez strażaków, a celem jest pomoc kolejnym dzieciom. Mieszkańcy województw dolnośląskiego i opolskiego zbierają dla chorej Mii. Zasady pomocy są bardzo proste. Osoby nominowane muszą wykonać 10 pompek. Jeżeli wykonają ćwiczenie, wpłacają minimum 5 zł, jeżeli nie, wpłacają minimum 10 zł na konto Mii. Osoby nominowane mają 48 godzin na wykonanie zadania i mogą nominować minimum 3 osoby.

Dziękujemy za nominacje od Gminy Przemków. Meldujemy wykonanie zadania - poinformował na swojej stronie na jednym z popularnych portali społecznościowych Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów, Tomasz Kulczyński - Bardzo się cieszę, że wspólnie wraz z pracownikami naszych jednostek oraz Klubem Radnych Tomasz Kulczyński 2018 i koalicjantem, mogłem przyłączyć się do akcji, dzięki której zebrane w ten sposób pieniążki trafią na szczytny cel - dodał Tomasz Kulczyński.
Zgodnie z zasadami pracownicy gminy Chocianów i radni nominowali kolejnych uczestników. Dzięki temu wpłaty na konto chorej Mii powinny posypać się lawinowo. Kolejnymi, którzy muszą wykonać minimum 10 pompek dzięki tej nominacji będą: Zarząd Związku Gmin Zagłębia Miedziowego, Klub Sportowy Stal Chocianów, Komisariat Policji w Chocianowie oraz Radni Rady Miejskiej w Lubinie. Czy podejmą rękawicę i zmierzą się z tym sportowym zadaniem? Sprawdzimy!

Tymczasem zachęcamy do obejrzenia wideo dostępnego na stronie Burmistrza Chocianowa, Tomasza Kulczyńskiego (link).
[KN]