CHOCIANÓW


 • Pałac

  Pałac

 • Pl. Wolności

  Pl. Wolności

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Stypendia pomostowe szansą dla maturzystów

Email Drukuj PDF

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości oraz Agencja Nieruchomości Rolnych ogłasza XVI edycję „Stypendia pomostowe” dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych 2017/2018.

Stypendium wynosi 5000 złotych i wypłacane jest w 10 ratach. Skorzystać z niego mogą maturzyści, którzy ukończą szkołę ponadgimnazjalną w 2017 roku i dostaną się na pierwszy rok dziennych studiów I stopnia lub pierwszy rok jednolitych studiów magisterskich realizowanych w polskich publicznych uczelniach akademickich. Muszą być także obywatelami polskimi lub posiadać Kartę Polaka.

Stypendysta powinien być także dzieckiem byłego pracownika państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, który był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w okresie co najmniej 2 lat. Powinien mieszkać także na terenie wiejskim lub w mieście do 20 tysięcy mieszkańców, a okres zameldowania nie może być krótszy niż 2 lata od daty ogłoszenia programu. W kryteriach uwzględniane jest również pochodzenie z rodzin, w których dochód netto na osobę w rodzinie lub dochód osoby uczącej się nie przekracza 1600 zł brutto. W przypadku orzeczenia o niepełnosprawności 1800 zł (dochód wyliczony z czerwca 2017 r.). Stypendysta powinien również osiągnąć na egzaminie maturalny liczbę punktów nie  mniejszą niż 90, liczoną zgodnie z algorytmem załączonym w regulaminie programu.

Termin składania wniosków online: 3.07.2017- 18.08.2017 do godziny 16.00
WAŻNE: Wypełnione i wydrukowane wnioski online wraz z podpisem i załącznikami należy przesłać pocztą lub dostarczyć osobiście do Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych we Wrocławiu, przy ul. Mińskiej 60.
Termin składania wniosków wraz z niezbędnymi załącznikami w oddziałach terenowych ANR: 25.08.2017

Szczegółowe informacje o Pragami dostępne są na stronie: www.stypednia-pomostowe.pl
 

Gminny Bieg Papieski

Email Drukuj PDF

Tegoroczny Gminny Bieg Papieski odbył się w Szklarach Dolnych. Uczniowie rywalizowali w sumie w sześciu kategoriach wiekowych, pokonując dwa dystanse.


Bieg odbył się po raz drugi, tym razem do sportowej rywalizacji zaproszone zostały szkoły podstawowe z terenu naszej gminy. Uczniowie rywalizowali w sześciu kategoriach: dziewczęta - kl. IV, chłopcy - kl. IV, dziewczęta  - kl. V, chłopcy - kl. V, dziewczęta - kl.VI, chłopcy - kl. VI. Sportowcy z klasy czwartej mieli do pokonania  600 m, natomiast piąto i szóstoklasiści biegli na dystansie 1000 m.

Wyniki tegorocznego biegu:
Dziewczęta kl. IV
 
1.      Aleksandra Chrobak – SP Chocianów
2.      Nikola Florek – SP Chocianów
3.      Milena Gromek – SP Trzebnice
Chłopcy kl. IV
1.      Bartłomiej Tomaszewski – SP Chocianów
2.      Adrian Glabski – SP Chocianów
3.      Olaf Drożdż – SP Chocianów
Dziewczęta kl. V
1.      Zuzanna Markowska – SP Chocianów
2.      Dorota Andruszko –SP Chocianów
3.      Aleksandra Korta – SP Trzebnice
Chłopcy kl. V
1.      Fabian Kulbiński – SP Chocianów
2.      Piotr Muzyka – SP Trzebnice
3.      Mateusz Starczewski – SP Chocianów
Dziewczęta kl. VI
1.      Daria Kowalska – SP Trzebnice
2.      Julia Siwak – SP Chocianów
3.      Kinga Pępkowska – SP Szklary Dolne
Chłopcy kl. VI
1.      Kacper Januszko – SP Parchów
2.      Wojciech Podosek – SP Chocianów
3.      Jakub Faluta – SP Trzebnice

Sponsorem nagród była m.in. Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Organizatorem biegu była Szkoła Podstawowa w Szklarach Dolnych.  

Mammobus w Chocianowie

Email Drukuj PDF

19 maja będzie można wykonać  w Chocianowie mammografię piersi.  Na bezpłatne badania zaproszone są panie w wieku od 50 do 69 lat, które wcześniej nie chorowały na raka piersi.
 

To już kolejna akcja w zakresie Programu Profilaktyki Raka Piersi - etap podstawowy w pracowni mobilnej (mammobusy) w ramach umów zawartych z DOW NFZ. Ideą akcji jest dotarcie do kobiet, które mają utrudniony dostęp do badań. Badanie wykonane w mammobusie jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut.  W żadnym stopniu nie odbiega standardem od badania wykonanego w placówce stacjonarnej.
 
W Chocianowie mammobus stać będzie 19 maja od godziny 9.00 do 17.00  przy ul. Szkolnej 1 (przy hali gimnastycznej).

Mammobus pojawi się także 22 maja w Polkowicach przy ul. Kolejowej 23a (parking przy sklepie Intermarche), oraz tego samego dnia w Grębocicach przy ul. Legnickiej (parking przy OSP) i Radwanicach przy ul. Szkolnej 5A (parking przy GOZ).
 
Obecnie mammografia uznawana jest za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet po 40 roku życia. To ważne, ponieważ rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Szacuje się, że w  krajach członkowskich Unii Europejskiej w 2008 roku u ponad 330 tysięcy kobiet zdiagnozowano raka piersi, a około 89 tysięcy umarło z tego powodu. Około 1,33 mln kobiet żyje z diagnozą raka piersi postawioną w ciągu poprzedzających 5 lat.
 

Adam Horoszczak Dowódcą Roku 2017!

Email Drukuj PDF

W plebiscycie Gazety Wrocławskiej na najlepszego dowódcę w 2017 roku, Adam Horoszczak z OSP Parchów uplasował się na pierwszym miejscu. Druh z Gminy Chocianów zdobył aż 5707 głosów. To ponad 3000 głosów więcej niż drugi nominowany w tej kategorii strażak z OSP Ruszów.

W plebiscycie głosować można było w sumie na 24 dowódców z całego województwa. Głosowanie przeprowadziła Gazeta Wrocławska w serwisie naszemiasto.pl. Na zwycięzców w kategorii Strażak i Dowódca Roku czekają dyplomy i dwuosobowe pobyty weekendowe w hotelu Akademia Kuraszków w powiecie trzebnickim. 
Uroczyste zakończenie plebiscytu odbędzie się 13 maja podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka. W podsumowaniu udział wezmą także Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu i Dyrektor Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP.

Adam Horoszczak przyznaje serwisowi nasze miasto.pl, że najtrudniejszą akcją, w której brał udział był ubiegłoroczny pożar domu w Przemkowie. OSP Parchów została rozdysponowana do pożaru jako pomoc, kiedy państwowa straż ewakuowała ludzi. -My byliśmy w środku w aparatach. Właśnie się wycofywałem, gdy strop się zawalił. Nic nikomu się nie stało, ale wrażenie było spore- wspomina.

Adam Horoszczak jest dowódcą OSP Parchów od 2011 roku. 

InformatorWażne i Pożyteczne


22. czerwca 2017

Imieniny obchodzą:
Paulina, Jan, Tomasz