CHOCIANÓW


 • Pałac

  Pałac

 • Pl. Wolności

  Pl. Wolności

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

6-latek w przedszkolu za darmo

Email Drukuj PDF

Rodzice sześciolatków nie zapłacą za pobyt swoich pociech w publicznych placówkach wychowania przedszkolnego i oddziałach przedszkolnych. 

Zniesienie obowiązku pobierania opłat za pobyt sześciolatków w przedszkolach związane jest z nowelizacją ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Ma to związek z tym, że 6-latki zostały objęte subwencją oświatową. W praktyce wyglądać będzie to tak, że rodzice dzieci realizujących obowiązek rocznego przygotowania publicznego w publicznych przedszkolach, będą ponosić opłatę jedynie za wyżywienie, a ta w gminie Chocianów wynosi jedynie 4,50 zł dziennie.
 
Rodzice dzieci sześcioletnich nie ukrywają zadowolenia z podjętej przez radnych uchwały.–Rodzice bardzo się cieszą z podjętej decyzji. W samym Przedszkolu Integracyjnym w Chocianowie dzieci, które będą zwolnione z opłat za pobyt w placówce jest około 100- mówi Barbara Chruściel, dyrektor Przedszkola Integracyjnego w Chocianowie.
 
Nie zmieni się także opłata za pobyt w przedszkolach poza czasem przeznaczonym na bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę. – W przypadku młodszych dzieci wygląda to tak, że opłata za korzystanie z wychowania przedszkolnego dla dzieci do lat 5, tak jak do tej pory, wynosić będzie 1 zł za każdą rozpoczętą godzinę zajęć poza czasem przeznaczonym na bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę- wyjaśnia Referat Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Urzędu Miasta i Gminy Chocianów.
 
Podjęta przez radnych uchwała mówi także o ulgach i zwolnieniach z ewentualnych opłat. Miesięczna opłata naliczana ma być na podstawie liczby godzin pobytu dziecka w przedszkolu poza czasem objętym na bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę, pomnożonej przez ustaloną kwotę, czyli 1 zł. Uchwała przewiduje częściowe lub całkowite zwolnienia z tych opłat. Zwolnienie z opłaty o 25%  dotyczy drugiego dziecka, które znajduje się pod opieką rodzica sprawującego jednocześnie opiekę nad dwojgiem dzieci uczęszczających do przedszkola. Natomiast zwolnienie z połowy naliczonych kosztów może dotyczyć drugiego i kolejnych dzieci będących pod opieką rodzica, który sprawuje opiekę nad co najmniej trojgiem dzieci uczęszczających do przedszkola. Dotyczy to również dzieci, którym przyznany został zasiłek rodzinny. Rodzic, który zamierza ubiegać się o ulgi, musi pamiętać o złożeniu oświadczenia, w którym przedstawi odpowiednie dane, a te należy przedstawić dyrektorowi przedszkola.
 
Tylko do Przedszkola Miejskiego oraz Przedszkola Integracyjnego w Chocianowie  uczęszcza obecnie  307 dzieci. Sześciolatków, którzy będą zwolnieni jest ponad 100. 

Pomogą wypełnić PIT- już jutro!

Email Drukuj PDF

Pracownicy Urzędu Skarbowego pomogą wypełnić PIT-y za darmo.  Celem akcji jest ułatwienie podatnikom złożenia zeznania rocznego, także w formie elektronicznej.

Pracownicy urzędu skarbowego pomogą rozliczyć PIT, pokażą jak wprowadzić dane do systemu e-Deklaracje oraz pomogą wysłać zeznanie podatkowe przez Internet do odpowiedniego urzędu skarbowego. Osoba składająca deklaracje otrzyma potwierdzenie złożenia PIT.
-W siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Chocianowie uruchomione zostanie specjalne stanowisko komputerowe umożliwiające wysłanie zeznania przez Internet. Z pomocą pracownika urzędu skarbowego, możliwe będzie złożenie zeznania PIT w formie elektronicznej, poprzez platformę e-Deklaracje- informuje Alicja Mądra, Kierownik Referatu Obsługi Bieżącej, Identyfikacji i Rejestracji Podatkowej Urzędu Skarbowego w Polkowicach.

Wystarczy zabrać ze sobą dowód osobisty i informacje od płatników (zakładów pracy) o uzyskanych dochodach w 2016 roku. Potrzebna będzie także kwota przychodu z zeznania za 2015 rok oraz kwota przysługujących w 2016 roku odliczeń- o ile chcemy skorzystać z ulg podatkowych.
 
Stanowisko uruchomione zostanie w Sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Chocianowie (sala numer 16) w terminach:
27.01.2017 r. w godz. od 8.00 do 11.00
24.02.2017 r. w godz. od 12.00 do 15.00
29.03.2017 r. w godz. od 8.00 do 11.00
24.04.2017 r. w godz. od 12.00 do 15.00

-Przypominamy również, że zeznanie roczne drogą elektroniczną można wysłać przez system  e-Deklaracje również w siedzibie Urzędu Skarbowego w Polkowicach ( w godzinach pracy urzędu) w pok. 110, przy specjalnie utworzonym w tym celu stanowisku komputerowym – samodzielnie lub z pomocą pracownika urzędu- dodaje Alicja Mądra z Urzędu Skarbowego.
 

Program aktywizacji zawodowej dla kobiet

Email Drukuj PDF

Ruszył projekt „Kobiety zdobywają dolnośląski rynek pracy”. Młode mieszkanki naszej gminy mają szansę uczestniczyć w szkoleniach i stażach. 


Program realizowany jest w ramach Miedziowego Programu Aktywizacji Kobiet i skierowany jest do kobiet w wieku od 15 do 24 lat z terenu powiatu lubińskiego i polkowickiego.  Z programu skorzystać mogą osoby bierne zawodowo, bezrobotne, o niskich kwalifikacjach, a także studenci zaoczni oraz osoby niepełnosprawne.  Celem projektu jest skuteczne uaktywnienie uczestniczek do działania i zdobywania nowych umiejętności i kwalifikacji.
 
W ramach projektu uczestniczki otrzymają pomoc doradcy, który pomoże opracować Indywidualny Plan Działania i właściwą ścieżkę rozwoju zawodowego. Planowane są także różnorodne szkolenia zawodowe dopasowane do potrzeb uczestników. Każda uczestniczka projektu przejdzie ponadto pięciomiesięczny staż zawody i otrzyma wsparcie w poszukiwaniu zatrudnienia.
 
Program przewiduje stypendia szkoleniowe i stażowe dla uczestników, zwrot kosztów dojazdu (dla osób, których miejsce zamieszkania jest inne niż miejsce realizacji wsparcia), a także bony zasiedleniowe (10 osób).
 
Szczegółowe informacje oraz dokumenty zgłoszeniowe znajdują sie na stronie www.mpaz.pl. Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną na adres  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , bądź osobiście w biurze projektu w Lubinie, przy ul. T. Kościuszki 5, lub tradycyjną pocztą. Kontaktować można się także pod nr telefonu 603 716 838.
 

Bezstresowo w kolejce do lekarza

Email Drukuj PDF

Weszły w życie nowe przepisy dotyczące korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej. Osoby, u których występują trudności z potwierdzeniem posiadanego prawa do świadczeń w systemie eWUŚ, mają możliwość wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego, a co za tym idzie, bezpłatnego korzystania z porad lekarskich.

Nowe przepisy dotyczą osób, które nie zgłosiły się do ubezpieczenia choć mają potencjalne prawo do świadczeń zdrowotnych, oraz tych,  którzy mają prawo do świadczeń, choć system eWUŚ tego nie potwierdza. W obu przypadkach pacjenci będą mogli złożyć oświadczenia o przysługującym im prawie do świadczeń zdrowotnych.
 
-Zmiany w przepisach to duże ułatwienie dla pacjentów. Po złożeniu stosownego oświadczenia pacjenci będą mogli skorzystać z bezpłatnej porady lekarskiej oraz wykonać podstawowe badania laboratoryjne związane z realizacją świadczeń z zakresu POZ. Koszty pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia- mówi Longina Buchaniec z CDT Medicus w Chocianowie.
 
Wprowadzane zmiany nie znoszą obowiązku potwierdzenia prawa do świadczeń. A te, od 2013 roku, pacjenci muszą potwierdzać za pośrednictwem systemu eWUŚ, składając oświadczenie o przysługującym prawie do świadczeń  lub przedstawiając dokument potwierdzający to prawo.
 
-Mając na uwadze dobro pacjentów staramy się zawsze przyjąć każdą potrzebującą osobę. W gminie Chocianów są osoby, które mają trudności z potwierdzeniem posiadanego prawa do świadczeń zdrowotnych, ale jest ich niewiele. Nie mniej jednak przypominam, że osoby, które zadeklarują, że nie przysługuje im prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, nie będą miały podstaw do uzyskania świadczenia finansowanego ze środków publicznych- dodaje Longina Buchaniec.
 
Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że wprowadzone zmiany są przejściowe. Kolejne zmiany mają dotyczyć odejścia od zasady ubezpieczenia zdrowotnego a planowane są na styczeń 2018 roku. 

InformatorWażne i Pożyteczne


24. lutego 2017

Imieniny obchodzą:
Bogusz, Maciej, Sergiusz