CHOCIANÓW


 • Pałac

  Pałac

 • Pl. Wolności

  Pl. Wolności

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Będą mieć nowoczesną stołówkę

Email Drukuj PDF

Ruszyła modernizacja i przebudowa zaplecza kuchennego oraz stołówki w Szkole Podstawowej w Chocianowie. Inwestycja będzie kosztowała gminę prawie milion złotych, a korzystać z niej będzie ponad 500 dzieci z całej gminy.   
 

Kompletną modernizację przejdzie stołówka w Szkole Podstawowej w Chocianowie. Gruntowny remont obiektu jest konieczny, zaś jego koniec planowany jest pod koniec lutego.
 
-Remont był bardzo potrzebny. Stołówka była ciasna i mało funkcjonalna. Wysłużona stołówka w końcu zamieni się w miejsce, w którym będzie się przyjemnie spożywać posiłki. W kuchni wielokrotnie dochodziło do awarii, które uniemożliwiały prace pań w kuchni, a codziennie przygotowywaliśmy średnio 300 obiadów- mówi Barbara Schmidt, dyrektor Szkoły Podstawowej w Chocianowie.
 
Zakres inwestycji obejmuje m.in. wyburzenie i przebudowę ścian, wykonanie nowej instalacji elektrycznej, sanitarnej, gazowej i wentylacyjnej oraz dostawę i montaż nowych urządzeń. Gruntowną przebudowę przejdą także pomieszczenia higieniczno- sanitarne.
-Na czas trwania remontu, obiady zostały zawieszone. Remont przebiega sprawnie i bez komplikacji, więc powinien się skończyć w planowanym terminie- dodaje Schmidt.

Dzięki gminnej inwestycji możliwe będzie zaopatrywanie w posiłki także inne szkoły. W zmodernizowanej jadłodajni przygotowywane będą obiady dla ponad 500 dzieci z całej gminy. Opłata za wyżywienie dalej będzie wynosiła tylko 4 złote, czyli za tak zwany wsad do kotła.
 

Przed nami II Koncert Zimowy

Email Drukuj PDF

Już 21 stycznia odbędzie się II Koncert Zimowy w wykonaniu instrumentalistów i muzyków Ogniska Muzycznego. Koncert rozpocznie się o godzinie 17:00 w Chocianowskim Ośrodku Kultury.
 

Na chocianowskiej scenie wystąpią młodzi adepci muzyki „Ogniska Muzycznego”, dla których tegoroczny koncert to również zakończenie kolejnego etapu muzycznego nauczania. –Kończymy kolejny semestr nauki i dla występujących uczniów stres będzie pewnie podwójny. Każdy występ na scenie wiąże się z tremą, a gdy dodać do tego zakończenie semestru emocje są naprawdę duże- mówi Roman Beta, instruktor nauki gry na instrumentach.
 
Wstęp na koncert jest bezpłatny i wziąć w nim udział może każdy mieszkaniec gminy. -Zapraszamy wszystkich, którzy są ciekawi postępu prac młodych artystów- dodaje instruktor. 

Ognisko Muzyczne przy Chocianowskim Ośrodku Kultury powstało we wrześniu 2015 roku. Dzieci i dorośli uczą się nauki gry na między innymi: trąbce, saksofonie, flecie, gitarze klasycznej i basowej, fortepianie i perkusji. Uczestnicy zajęć nie muszą mieć swoich instrumentów- te zakupiła gmina. Od niedawna również prowadzona jest sekcja wokalna, gdzie chętni mogą spróbować swoich  sił, pod okiem profesjonalnego instruktora śpiewu.
 
Obecnie prowadzona w Chocianowie nauka gry instrumentach w ramach Ogniska Muzycznego jest na poziomie muzycznej szkoły podstawowej I stopnia. Dla najmłodszych dzieci przygotowane zostały także zajęcia umuzykalniające, które przygotowują je do dalszej nauki gry na instrumentach.Legalna wycinka drzew

Email Drukuj PDF

Od nowego roku zmieniły się przepisy dotyczące wycinki drzew i krzewów na prywatnych posesjach. Radykalne zmiany zawdzięczamy nowelizacji ustawy o ochronie przyrody.
 

Rewolucyjne zmiany w ustawie mówią o przyzwoleniu na wycinkę drzew lub krzewów, które rosną na działkach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
 
-Bez zezwolenia usuniemy drzewa i krzewy rosnące na działkach stanowiących własność osób fizycznych, które są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nie potrzeba także pozwoleń przy wycince krzewów, rosnących w skupiskach o powierzchni do 25 m2. Nowe przepisy pozwalają także na wycinkę, w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego- informuje Zbigniew Zieliński z Wydziału Rozwoju i Utrzymania Urzędu Miasta i Gminy w Chocianowie.
Natomiast zarządca gruntu, który nie jest osobą fizyczną, przy wycince drzew musi uwzględnić obwód pni. Bez zezwolenia można wyciąć topole, wierzby, kasztanowce zwyczajne, klony jednolistne i srebrzyste, robinie akacjowe oraz platany klonolistne, których obwody pni, na wysokości 130 cm, nie przekraczają 100 cm. Pozostałe gatunki drzew można wyciąć bez zgody- o ile obwody pni na wysokości 130 cm, nie przekroczą 50 cm. Opłata za każdy centymetr w obwodzie powyżej 100 cm mierzonym na wysokości 130 cm, nie może przekraczać 500 zł lub 200 zł w zależności od gatunku drzewa.
 
W dalszym ciągu należy uzyskać zezwolenie na usunięcie drzew, jeśli jest to związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. O zgodę muszą występować przedsiębiorcy. Ustawa nie zmienia również nic w kwestii drzew i krzewów rosnących na nieruchomościach wpisanych do rejestru zabytków. Tutaj dalej potrzebne są pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.  Dotyczy to także pomników przyrody oraz terenów, na których obowiązuje ochrona obszarowa, zgodę wydaje wówczas Dyrektor Regionalny Ochrony Środowiska. Nowe przepisy nie zwalniają z obowiązku uzyskania zezwolenia na działania dotyczące gatunków chronionych, np. gdy na drzewie znajduje się gniazdo ptasie. Wtedy wniosek o zezwolenie musimy przedłożyć do RDOS-iu. 
 
Ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia i pozwala na liberalizację zasad i możliwość podjęcia trzech uchwał przez Radę Miejską. Dotyczą one zwolnienia z uzyskiwania pozwoleń według kryteriów tj. gatunek i wiek drzewa. Rada Miejska może podjąć także uchwały w sprawie stawek za usuwane drzewa oraz zwolnienia z możliwości opłat. Większość urzędów w kraju, mając na uwadze ochronę środowiska i dobro mieszkańców, rezygnuje jednak z możliwości dalszej liberalizacji przepisów, w obawie przed nadmierną wycinką drzew.
 
Wnioski oraz więcej informacji dotyczących zmian w kwestii wycinki drzew na terenie gminy Chocianów udziela Wydział Rozwoju i Utrzymania Urzędu Miasta i Gminy w Chocianowie w pokoju numer 10 na parterze, telefon: 76 818 51 38, wew. 1241.
  –W razie pytań zapraszam do kontaktu z urzędem. Jeśli mają Państwo również wątpliwości związane z oceną wielkości drzewa planowanego do usunięcia, służymy pomocą- dodaje Zbigniewa Zieliński.

Za nielegalną wycinkę drzew lub krzewów grozi kara grzywny w wysokości dwukrotności opłaty administracyjnej za legalne usunięcie. 

Rekordowa suma w Chocianowie

Email Drukuj PDF

Prawie 20 tysięcy złotych zebrali wolontariusze w czasie 25. Finału Wielkiej Orkiestry w gminie Chocianów. Na gminnych ulicach kwestowało w sumie 27 wolontariuszy.
 

Tańczyli zumbę, śpiewali, odgrywali teatralne przedstawienia i licytowali gadżety. Mieszkańcy gminy Chocianów kolejny raz udowodnili, że razem można więcej. –W zeszłym roku udało się zebrać ponad 18 tysięcy złotych. W tym roku mamy dokładnie 19 933 złote i 22 grosze. To zdecydowanie nasz rekord- zachwala Przemek Konkel, koordynator chocianowskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. –Mieszkańcy bardzo chętnie wrzucali pieniądze, zdarzało się, że nawet specjalnie podbiegali do wolontariuszy!- dodaje.
 
Zbiórka rozpoczęła się Turniejem Piłki Nożnej, którego współorganizatorem jest Klub Sportowy „Champion Chocianów”. Oficjalne otwarcie odbyło się w Chocianowskim Ośrodku Kultury, na którego scenie wystąpiły dzieci w zajęciach tańca nowoczesnego oraz tancerki zumby. Mieszkańcy mieli także zobaczyć przedstawienie teatralne „Wesoły Świat Jana Brzechwy”, w wykonaniu dzieci uczestniczących w projekcie Parafii pw. WNMP w Chocianowie- „Życie z Kulturą”. Taneczne show dały również uczennice Zespołu Szkół w Chocianowie w pokazie zumby.
 
W trakcie imprezy można było także zasmakować specjałów, które przygotowały panie z chocianowskiego Koła Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów –Przygotowałyśmy 16 słodkich wypieków, 120 pierogów w różnych smakach, bigos, chleb ze smalcem i ogórkiem oraz kawę i herbatę. Całą kwotę ze sprzedaży przekazujemy co roku na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy- mówią zgodnie seniorki z Koła  Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Chocianowie.
W przerwie między występami odbyła się także orkiestrowa licytacja. Największym zainteresowaniem cieszyła się piłka z podpisami piłkarzy Zagłębia Lubin, która została wylicytowana na kwotę 250 złotych.
 
Współorganizatorem 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był Chocianowski Ośrodek Kultury.
 

InformatorWażne i Pożyteczne


24. lutego 2017

Imieniny obchodzą:
Bogusz, Maciej, Sergiusz