CHOCIANÓW


 • Pałac

  Pałac

 • Pl. Wolności

  Pl. Wolności

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Zobacz Chocianów w zimowej odsłonie

Email Drukuj PDF

Chocianów zimą ma swój urok!


 


Free Joomla Extensions

Sprawdź, kto odpowiada za drogę

Email Drukuj PDF

Zima zawitała w gminie Chocianów na dobre i zdaje się nie odpuszczać. Gminne służby utrzymania pracują pełną parą odśnieżając drogi, ale nie wszystkie drogi w gminie należą do samorządu. Pozostałe to drogi powiatowe i wojewódzkie, za których utrzymanie odpowiada Polkowicki Zarząd Dróg i Zarząd Dróg Wojewódzkich. Natomiast właściciele posesji odpowiadają za odśnieżanie chodników. 
 

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, obowiązek dbania o drogi i chodniki ciąży na właścicielach lub zarządcach nieruchomości. Dotyczy to dbania o stan chodników, służących do ruchu pieszego i położonych bezpośrednio przy innych posesjach, jeżeli znajdują się na nich błoto, śnieg, lód lub inne zanieczyszczenia. Za niedotrzymanie tego obowiązku grozi mandat nawet do 500 złotych, a w przypadku wyrzucania śniegu na drogę, mandat może wynieść nawet do 1500 złotych.
Obowiązek ten nie dotyczy jednak chodników i miejsc, na których wyznaczono strefę płatnego parkowania lub parkowania pojazdów samochodowych- wówczas obowiązek utrzymania czystości spoczywa na gminie. Natomiast w przypadku przystanków autobusowych odpowiedzialność ta spoczywa na przedsiębiorstwie komunikacyjnym. To samo dotyczy wszystkich dróg gminnych, których odśnieżaniem zajmuje się Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej
w Chocianowie.
Drogi gminne na terenie Chocianowa odśnieżane są według ustalonej wcześniej kolejności. Jako pierwsze odśnieżane są ulice: 3-go Maja, Apteczna, Armii Krajowej, II Armii Wojska Polskiego (1-24), Fabryczna, Kolejowa, Kościuszki, Plac Wolności, Poprzeczna, Ratuszowa, Sybiraków, Tylna, Wesoła, Wspólna, Żeromskiego, Pileckiego oraz parking przy Urzędzie Miasta i Gminy i chodnik przy ul. Kasztanowej. Następnie służby porządkowe odśnieżają ulice: 1-go Maja, Bolka i Świdnickiego, Górnicza, Gwarków, Kolonialna, Krótka, Kwiatowa, Lipowa, Odrodzenia, Ogrodowa, Pocztowa, Polna, Piotrowska, Słoneczna, Sportowa, Szprotawska, Świerkowa, Środkowa, Targowa i Zaułek Fabryczny. W trzeciej kolejności odśnieżane są ulice: Akacjowa, Brzozowa, Daglezjowa, Dominialna (droga gruntowa od ul. Kościuszki do II AWP), Jagodowa, Kasztanowa, Leśna, Makowa, Malinowa, Sosnowa, Spacerowa, Szkolna, Topolowa, Wiązowa, Wrzosowa, Zielona, droga wzdłuż parku przy ul. Kasztanowej oraz droga przy ogrodzeniu działek, która łączy się z ulicą Trzebnicką. Odśnieżany jest także Cmentarz Komunalny oraz parkingi samochodowe.
 
Szczegółowy harmonogram odnaleźć można także na stronie www.mzgkim.com.pl, w zakładce AKCJA ZIMA. Jak informuje MZGKiM, o ułożeniu kolejności odśnieżania ulic, decyduje zarówno sposób utwardzenia nawierzchni, jak i stopień uczęszczania dróg. Harmonogram został ułożony również tak, aby ułatwić pracę służbom porządkowym a odśnieżanie ulic, przebiegało szybko i sprawnie.
 
Przypominamy również właścicielom i zarządcom nieruchomości o obowiązku usuwania zalegającego na dachu śniegu, który topiąc się może dość gwałtownie osunąć się na przechodniów. Dotyczy to także usuwania sopli, brył czy nawisów śniegowych, mogących zagrozić bezpieczeństwu osób na chodnikach czy ulicach przy budynku.
Średni koszt utrzymania gminnych dróg kosztuje gminę około 150 tysięcy złotych rocznie, z czego nie mniej niż połowa tej kwoty przeznaczona zostaje na zimowe utrzymanie dróg.

Poniżej  zamieszczamy mapy dróg gminy Chocianów oraz miasta Chocianów z zaznaczonymi drogami i jednostkami samorządu terytorialnego, odpowiedzialnymi za ich remonty oraz zimowe utrzymanie.
Zobacz mapę »

Zobacz mapę »
 
 


Drogi powiatowe:
Polkowicki Zarząd Dróg z siedzibą w Przemkowie, ul. Fabryczna 16, telefon: 76 831 94 74

Drogi wojewódzkie:
Zarząd Dróg Wojewódzkich, Wrocław ul. Krakowska 28, telefon: 0-71 391-71-00

Chocianowski Orszak Trzech Króli

Email Drukuj PDF

Już po raz trzeci ulicami Chocianowa przeszedł Orszak Trzech Króli. „Największe uliczne jasełka” powstały dzięki zaangażowaniu mieszkańców Chocianowa.
 

Królewski Orszak wyruszył z Placu Wolności w Chocianowie i ruszył w kierunku kolejnych stacji. Trzej Królowie odwiedzili Dwór Heroda, pasterzy, nie dali się wciągnąć w diabelskie walki. Spotkaniu towarzyszyło wspólne kolędowanie licznie przybyłych mieszkańców.
 
–W pochodzie bierzemy udział od samego początku i jest to nasz trzeci orszak. Tegoroczne obchody naprawdę zasługują na pochwałę, bo takich jeszcze u nas nie było. Mimo mrozu i straszliwego zimna jest fantastycznie!- mówi Małgorzata Zielińska, która wraz z całą rodzina wzięła udział w barwnym pochodzie.
Podobne marsze pojawiły się w ponad 400 miastach Polski. –Dziękuję za przybycie i wspólne kolędowanie. Wasze zaangażowanie zasługuje na podziw- mówił ks. Stanisław Łobodziec z Parafii pw. NMP w Chocianowie, która była głównym organizatorem orszaku.

Fotorelację z tego wydarzenia możecie obejrzeć na gminnym profilu facebook: chocianow.pl

Michałów wyróżniony w powiecie

Email Drukuj PDF

Czwarte miejsce i 3500 złotych  w konkursie „Na najlepszą inicjatywę społeczną służącą podniesieniu estetyki wsi Powiatu Polkowickiego" zajęło sołectwo Michałów. Nagroda przeznaczona zostanie na dalsze prace remontowe we wsi.

Konkurs wygrała miejscowość Dalków z gminy Gaworzyce, gdzie z inicjatywy mieszkańców powstał plac zabaw dla dzieci, wyremontowano także wiatę, przeprowadzono renowację krzyża i przydrożnej figurki sakralnej. Tuż za nimi na podium stanęli mieszkańcy wsi Kłębanowice z gminy Radwanice, za przeprowadzenie remontu po byłym klubie wiejskim. Trzecie miejsce zajęło sołectwo Szklarki z gminy Przemków.
 
Kolejne miejsce, czwarte zajęła miejscowość Michałów, a wyróżniono również Przesieczna, Wierzchowice, Wilkocin, Jędrzychówek, Strogoborzyce i Gaworzyce. Wszystkim laureatom i wyróżnionym władze powiatu przekazały czeki pieniężne na łączną kwotę 45 tysięcy złotych.
- Otrzymaną nagrodę pieniężną przeznaczają na prace remontowe w swoich miejscowościach w roku następnym - mówi Kamil Ciupak wicestarosta i Przewodniczący Konkursu.
 
Do konkursu zgłosiło się ponad 40 sołectw z całego powiatu polkowickiego, a zgłoszonych zostało prawie 400 inicjatyw społecznych. Na nagrody dla laureatów konkursu przeznaczono blisko 700 tysięcy złotych.

InformatorWażne i Pożyteczne


24. lutego 2017

Imieniny obchodzą:
Bogusz, Maciej, Sergiusz