CHOCIANÓW


 • Pałac

  Pałac

 • Pl. Wolności

  Pl. Wolności

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Ferie z ChOKiem

Email Drukuj PDF

Kulinarne warsztaty, wyjazdy na lodowisko, dekoracje ciast z masy marcepanowej, czy też nauka tańców dworskich. Takie atrakcje czekają na dzieci z gminy Chocianów, które już od 13 lutego rozpoczynają „Odjazdowe ferie  z ChOKiem”. 
 

Pierwsza wycieczka zaplanowana jest już 13 lutego. Dzieci odwiedzą wówczas Lipiany koło Bolesławca, gdzie będą miały możliwość uzyskania certyfikatu „Młodego Kucharza”. Organizatorzy przewidzieli bowiem wspólne dekoracje ciast z masy marcepanowej, gry i zabawy kulinarne oraz poczęstunek herbatą lipową i racuchami z domową konfiturą.
 
 Następnego dnia dzieci wyruszą w podróż do Dziewina koło Ścinawy. Tam będą miały okazję poznać dokładnie florę i faunę Łęgów Odrzańskich oraz przy pomocy map i lornetek, samemu spróbować swoich sił w terenie. Równie ciekawą propozycją jest wyjazd na lodowisko oraz wizyta w Centrum Kultury „Muza” w Lubinie. Po łyżwiarskich wyczynach dzieci mogą liczyć na prawie godzinną zabawę w towarzystwie wałbrzyskiego Teatru Lalek i Aktora. Na deskach lubińskiej sceny odbędzie się bowiem spektakl „Dobrze, że jesteś”, który opowiada wzruszającą historię o losach osamotnionego psa Burka.
 
Dzieci z gminy Chocianów odwiedzą także Wodny Młyn w Kuźniczysku koło Trzebnicy. Podczas wyjazdu poznają tajniki wypieku chleba, zwiedzą zabytkowy młyn oraz… upieką własny bochen chleba według staropolskiego przepisu. Pierwszy tydzień ferii zakończą zaś zwiedzaniem wrocławskiego Hydropolis. Tam czeka ich podróż po głębiach oceanów i mórz oraz praktyczna nauka inżynierii wodnej. Wyjazd ma przybliżyć dzieciom sposoby i techniki dostarczania wody do domów i mieszkań oraz poznanie morskich czeluści.
 
-Pierwszy tydzień obfituje w wyjazdy i praktyczne warsztaty. Oferta jest ciekawa i głównym naszym założeniem była nauka przez zabawę- mówi Krystyna Kozołup z Chocianowskiego Ośrodka Kultury. -Dwutygodniowy grafik został podzielony w zasadzie na dwie części, więc każde dziecko znajdzie coś dla siebie- dodaje.
 
Po licznych wojażach, w drugim tygodniu ferii, na dzieci czekają zajęcia zumby oraz spotkanie z Bractwem Rycerskim z Chojnowa. Rycerze pokażą czym jest kodeks rycerski oraz nauczą podstaw tańców dworskich.  Kolejny dzień to artystyczne warsztaty karnawałowe z robienia masek i kul karnawałowych oraz zajęcia muzyczno- ruchowe z podstawami zumby dla dzieci. Przygotowywane przez dzieci maski nie pójdą na marne, bowiem 22 lutego czeka ich prawdziwy bal karnawałowy. Impreza rozpocznie się o godzinie 10 a poprowadzi ją Pan JOHN. Ostatnie dni upłyną w duchu sportowej rywalizacji oraz leśnych wycieczek.
 
Oferta zajęć w pierwszym tygodniu ferii jest odpłatna i wynosi jedyne 50 złotych. Symboliczna kwota to zasługa finansowego wsparcia gminy – Miejsko-Gminnej  Komisji  Rozwiązywania   Problemów Alkoholowych i Chocianowskiego Ośrodka Kultury, który na realizację pierwszego tygodnia przeznaczy ponad 5 tysięcy złotych. Wsparcia udzieliło również Nadleśnictwo Chocianów.
 
 
 

Dachowanie na drodze

Email Drukuj PDF

Trzy osoby zostały poszkodowane w wyniku wczorajszego wypadku na trasie Chocianów- Parchów. Na miejscu pracowały cztery zastępy straży pożarnej.
 

Do wypadku doszło na drodze 331 Chocianów- Parchów. Kierujący pojazdem marki Peugeot stracił kontrolę nad pojazdem i wpadł do rowu. Auto uderzyło w drzewo, następnie dachowało- takie informacje donosi Ochotnicza Straż Pożarna w Chocianowie, która brała udział w akcji ratowniczej.
 
W wypadku poszkodowany został kierowca oraz dwójka pasażerów. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, jednak cała trójka została przewieziona do szpitala.
Na miejscu pracował zastęp OSP Chocianów, OSP Parchów oraz dwa zastępy JRG Polkowice.

Policja prowadzi dochodzenie wyjaśniające przyczyny wypadku.
Więcej…

Wybieramy lekturę na Narodowe Czytanie

Email Drukuj PDF

Tegoroczną lekturę czytaną w ramach ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” wybiorą Polacy. Głosować można do 15 lutego.

Propozycję lektur stworzyły wspólnie Biblioteka Narodowa oraz Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Głosować można na jeden z czterech zaproponowanych tytułów:

„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego
„Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego
„Beniowski” Juliusza Słowackiego
„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego

Aby zagłosować, wystarczy wybrany tytuł umieścić w temacie maila i wysłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Głosować można do 15 lutego, natomiast wyniki ogłosi prezydent Andrzej Duda już 21 lutego, w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.

Kampania „Narodowe Czytanie” organizowana jest od 2012 roku. Jej celem jest popularyzacja znajomości polskiej literatury. Patronuje jej Para Prezydencka, która podczas finału akcji uczestniczy w publicznym czytaniu wybranego dzieła.

 W minionych latach czytaliśmy wspólnie „Quo Vadis”, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza oraz dzieła Aleksandra Fredry. Chocianó także uczestniczy w narodowej kampanii. 
 
 

Walentynkowe granie w ChOKu

Email Drukuj PDF

Prawdziwa gratka dla fanów muzyki jazzowej już w najbliższą niedzielę. Na chocianowskiej scenie wystąpi uznana wokalistka jazzowa Patrycja Kamola z repertuarem z najnowszej płyty „Czekając na miłość”. Wstęp wolny.

12 lutego Chocianowski Ośrodek Kultury wypełnią dźwięki saksofonu, trąbki, pianina, perkusji oraz kontrabasu. Wszystko w towarzystwie wokalu młodej artystki Patrycji Kamola- wielokrotnej laureatki ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali jazzowych i tegorocznej stypendystki Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

-Przyjeżdżam do Chocianowa, ponieważ muzycznie preferuję tzw. „jazz z ludzką twarzą”- mówi Patrycja Kamola. –Na scenie w ChOKu chciałabym udowodnić, że niekoniecznie trzeba być fanem jazzu, by się świetnie bawić. Na mojej autorskiej płycie w ekspresyjny sposób przedstawiłam swoje własne uczucia dedykowane tym, którzy kochali, kochają lub będą kochać- dodaje artystka.

Tego wieczoru Patrycja Kamola wraz z zespołem czarować będzie repertuarem z albumu „Czekając na miłość”. –Płyta jest podsumowaniem moich kilkuletnich dokonań oraz  efektów współpracy ze znakomitymi polskimi muzykami jazzowymi, z którymi od kilku lat nieprzerywanie koncertuję, a którzy dadzą pokaz swoich niezwykłych umiejętności muzycznych na scenie w Chocianowskim Ośrodku Kultury.

Patrycja Kamola jest absolwentką Wokalistyki jazzowej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obecnie kontynuuje studia magisterskie Wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest wychowanką Briana Fentressa - czarnoskórego wokalisty zwanego „Ambasadorem Muzyki Gospel w Polsce”, wybitnej pedagog śpiewu Bogumiły Tarasiewicz i Katarzyny Mirowskiej - jednej z najlepszych polskich wokalistek jazzowych, na co dzień związanej z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów i festiwali jazzowych oraz tegoroczną stypendystką Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Współpracuje z uznanymi muzykami jazzowej sceny muzycznej.

Koncert odbędzie się 12 lutego, o godzinie 16. Wstęp wolny.
 
 

InformatorWażne i Pożyteczne


24. lutego 2017

Imieniny obchodzą:
Bogusz, Maciej, Sergiusz