CHOCIANÓW


 • Paac

  Paac

 • Pl. Wolnoci

  Pl. Wolnoci

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Email Drukuj PDF

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa bdzie wypaca rekompensat dla rolników poszkodowanych w wyniku wystpienia na terenie Polski wysoce zjadliwej grypy ptaków. Pomoc finansowa szacowana jest na 30 milionów zotych.

Rekompensata pienina wypacana bdzie do kadej sztuki drobiu, u której stwierdzono podejrzenie choroby. Agencja wypaci 25 z za indyka i strusia, 15 z z kaczk i g oraz po 5 z za kur, perlic i przepiórk. 4 z otrzymaj gospodarze za sztuk kadego bezgrzebieniowca innego ni stru oraz 4 zote za baanta i kuropatw.
Rekompensata wypacona zostanie na podstawie zoonego wniosku, do którego  doczy naley dokumentacj okrelajc liczebno stada drobiu w gospodarstwie pooonym na obszarze zapowietrzonym lub zagroonym, na dzie poprzedzajcy dzie otrzymania przez powiatowego lekarza weterynarii zawiadomienia o podejrzeniu wystpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków. Formularz wniosku udostpniony jest na stronie internetowej Agencji (otwórz) oraz w Biurach Powiatowych ARiMR. Wnioski przyjmowane s do 28 lutego.
 
Jak informuje nas Powiatowy Lekarz Weterynarii w Polkowicach, na terenie gminy Chocianów nie stwierdzono do tej pory przypadków wystpowania wirusa ptasiej grypy. Potwierdza to równie ARiMR.
 
-Na szczcie nie mamy adnej informacji, potwierdzajcej wystpowanie wirusa ptasiej grypy zarówno na terenie gminy Chocianów, jak i na terenie caego powiatu polkowickiego. Nie mniej jednak radzimy rolnikom dalsz ostrono i obserwacj swojego gospodarstwa rolnego- mówi Mariola Lenczuk, kierownik Biura Powiatowego ARiMR.
 
Przypomnijmy, e aby zminimalizowa ryzyko zaraenia wirusem hodowcy ptaków powinni zrezygnowa cakowicie z pojenia ptactwa ze zbiorników, z którymi mog mie kontakt dzikie ptaki. Wane jest równie odpowiednie zabezpieczenie pasz dla drobiu oraz cakowite uniemoliwienie kontaktu drobiu z dzikimi zwierztami. Mona take wyoy maty dezynfekcyjne przed wejciem i wyjciem do budynków, w których jest utrzymywany drób oraz stosowa odzie i obuwie ochronne.
 
Wszystkie przypadki zwikszonych upadków drobiu oraz liczb i gatunki ptaków naley zgasza:
1. Telefonicznie: (76) 845 60 16,
2. Pisemnie lub osobicie: Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Polkowicach, ul. Górna 3/3, 59-100 Polkowice,
3. Poczt elektroniczn:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 
 
 
 

InformatorWane i Poyteczne


20. maja 2018

Imieniny obchodzą:
Wiktoria, Bazyli, Teodor