CHOCIANÓW


 • Pałac

  Pałac

 • Pl. Wolności

  Pl. Wolności

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Policja rekrutuje do służby

Email Drukuj PDF

Komenda Powiatowa Policji w Polkowicach szuka kandydatów do pracy w policji. Tylko w tym roku w całym województwie dolnośląskim pracę w służbach mundurowych może dostać 450 osób.
 

Służbę w policji może pełnić obywatel polski o nieposzlakowanej opinii. Kandydat nie może być skazany  prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Musi mieć przynajmniej średnie wykształcenie i korzystać w pełni z praw obywatelskich. Powinien mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej oraz posiadać odpowiednie zdolności fizyczne i psychiczne do służby. Preferowani będą kandydaci, którzy mają wykształcenie wyższe, tytuł ratownika lub ratownika medycznego, uprawnienia instruktora sportów walki, czy też prawo jazdy kat. „A” lub „C”.
Osoby zainteresowane podjęciem pracy w policji powinny osobiście złożyć dokumenty w Zespole Kadr i Szkoleń Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach, ul. Legnicka 15, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 15.

Oprócz podania o przyjęcie do służby w Policji i wypełnionego kwestionariusza osobowego, należy przedłożyć dokumenty potwierdzające wykształcenie oraz posiadane kwalifikacje, kserokopie świadectw pracy z poprzednich miejsc oraz książeczkę wojskową, o ile kandydat jest objęty ewidencją wojskową. Rekrutacja do służby w policji odbywa się w sposób ciągły- dokumenty można składać w dowolnym terminie. Złożone dokumenty nie będą odsyłane.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Zespole Kadr i Szkolenia KPP w Polkowicach, Tel. 76 846 33 89 lub 76 846 33 86 oraz na stronie internetowej Komendy   Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu (www. dolnoslaska.policja.gov.pl).
 

Chocianowscy uczniowie zdobywają narciarskie stopnie

Email Drukuj PDF

34 uczniów Szkoły Podstawowej w Chocianowie wzięło udział w wyjeździe do Karpacza w ramach programu „Mały Mistrz”. Celem wyjazdu było zdobycie sprawności "Narciarz" .

Uczniowie wyjechali do Karpacza i tam doskonalili swoje umiejętności narciarskie. W wyjeździe uczestniczyło w sumie 34 uczniów. Dzieci podzielone były na grupy, które pod okiem profesjonalnych instruktorów doskonaliły swoje umiejętności.

-Program „Mały Mistrz”, który realizuje Szkoła Podstawowa w Chocianowie, zakłada zmianę nastawienia dzieci do zajęć ruchowych oraz promowanie zdrowego trybu życia. W ramach programu uczniowie zdobywają różne sprawności tj. tancerz, turysta, pływak, lekkoatleta, piłkarz, narciarz, turysta, rowerzysta. Każda sprawność dostosowana jest do pory roku- wyjaśnia Dorota Kyc ze Szkoły Podstawowej w Chocianowie.
 
Wyjazd szkoły w góry był drugim wyjazdem, realizowanym w ramach projektu.
- Pierwszy był 2 lata temu do Dziwiszowa. Postawiliśmy na „narciarza”, ponieważ naszym celem jest także  promowanie sportów zimowych- dodaje Dorota Kyc.
 
Zdjęcia z wyjazdu możecie obejrzeć na gminnym portalu facebook:  facebook.com/miastoigminachocianow.

Dbają o dzikie zwierzęta

Email Drukuj PDF

W chocianowskich lasach żyje około 1050 zwierząt. Teren ten obejmuje 6 kół łowieckich oraz dwa wyłączone obwody łowieckie OHZ Złotoryja i Legnica, gdzie myśliwi i łowczy przygotowują dla dzikich zwierząt ponad 106 ton karmy rocznie.
 

Na leśnym obszarze gminy Chocianów żyje około 150 jeleni szlachetnych, 700 saren oraz 200 dzików. Ich dokarmianiem zajmuje się 6 kół łowieckich oraz dwa ośrodki hodowli zwierzyny. -Koła łowieckie na terenie Gminy Chocianów wykładają około 70 ton karmy soczystej, czyli kiszonki lub kapusty, 35 ton karmy treściwej, czyli ziaren i zbóż oraz 1,5 tony soli- informuje Paweł Pawłowski z Nadleśnictwa Chocianów.
 
Mroźna i śnieżna zima to trudny okres dla dzikich zwierząt, ale czy możemy je dokarmiać na własną rękę? Jak zapewnia nas pracownik Nadleśnictwa Chocianów- tak, ale tylko w porozumieniu z Polskim Związkiem Łowieckim. - Dokarmianie zwierzyny żyjącej w stanie wolnym zimą jest działaniem, które budzi wiele sprzecznych emocji.  O ile, dokarmianie zwierzyny w okresie niskich temperatur oraz długo utrzymującej się pokrywy śnieżnej, jest działaniem przynoszącym bezsprzecznie korzyści, to wykonywanie tych działań w sytuacji dostępności pożywienia budzi wiele wątpliwości nawet wśród specjalistów. Z uwagi na złożoność tematu akcję dokarmiania dzikiej zwierzyny należy prowadzić pod kontrolą członka Polskiego Związku Łowieckiego- dodaje Pawłowski.
 
Pomóc możemy jednak naszym najmniejszym leśnym gościom- ptakom, które zimą również nie mają lekkiego życia. Sprawdzą się do tego doskonale kule łoju z nasionami. Specjaliści przestrzegają jednak przed dokarmianiem słoniną, która zawierają bardzo dużo soli, a ta szkodzi ptakom. Podobnie jest z chlebem, który uważany za powszechnie zdrowy i nieszkodliwy, może wywołać u ptaków  poważną chorobę - kwasicę.
 
Zimą zdarza się również, że zwierzęta podchodzą blisko gospodarstw domowych. Nie powinno to budzić naszego niepokoju, bowiem to naturalne zachowanie zwierzyny, która zimą penetruje okolicę w poszukiwaniu pożywienia. Równie częstym zjawiskiem jest obecność dzikich zwierząt na drogach, a przyczyną tego zjawiska jest sól sypana przez drogowców, która zawiera niezbędne zwierzynie minerały.
 
Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, ponieważ w przypadku potrącenia zwierza i uszkodzenia samochodu, zgłoszenie roszczenia z tego tytułu należy kierować do zarządcy drogi.
-Czym innym są odszkodowania powstałe przez zwierzynę na drogach, a czym innym szkody powstałe w produkcji rolnej na polach uprawnych. W obecnym stanie prawnym szkody powstałe w produkcji rolnej szacowane są przez specjalnie powołane komisje z ramienia odpowiedniego terytorialnie koła łowieckiego. Prace komisji poprzedzone są pisemnym wnioskiem poszkodowanego- wyjaśnia Paweł Pawłowski.
 
W przypadku dróg publicznych, za takie zdarzenie odpowiada ich zarządca, o ile kierowca nie został wcześniej poinformowany o zagrożeniu znakiem drogowym.
 
 

Uwaga- Przerwa w dostawie wody POGORZELISKA I PARCHÓW

Email Drukuj PDF
Przedsiębiorstwo Wodociągowo- Kanalizacyjne Sp. z o.o. informuje, że 7 lutego, w godzinach od 7.30 do 16.00 mogą wystąpić przerwy w dostawie wody w Pogorzeliskach i Parchowie. 
Przerwa w dostawie wody związana jest z pracami modernizacyjnymi układu uzdatniania wody w Pogorzeliskach. 


Za niedogodoności przepraszamy!

InformatorWażne i Pożyteczne


24. lutego 2017

Imieniny obchodzą:
Bogusz, Maciej, Sergiusz