CHOCIANÓW


 • Pałac

  Pałac

 • Pl. Wolności

  Pl. Wolności

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Kulturalny rozkład jazdy w CHOKu

Email Drukuj PDF

Jeszcze do końca tego tygodnia możecie podziwiać fotograficzną wystawę poświęconą pamięci Żołnierza Niezłomnego- por. Mieczysława Bujaka ps. „Gryf”. Po wystawie czeka nas kolejny występ- tym razem panów z Kabaretu „Czwarta fala”.
 

Biograficzna wystawa por. Mieczysława Bujaka ps. „Gryf” to zbiór fotografii oraz prywatnych zapisków żołnierza. Niezłomnemu żołnierzowi poświęcono do tej pory wiele publikacji, wystaw i publicystycznych filmów. Jednym z nich jest film w reżyserii Grzegorza Brauna- „Oskarżenie- sprawa por. Bujaka”, w którym reżyser podkreślił oddanie żołnierza. Jak wspomina obserwująca proces Mieczysława Bujaka protokolantka, do końca chronił on współoskarżonych i całą winę brał na siebie. W 1951 r. Wojskowy Sąd Okręgowy we Wrocławiu skazał go na dwukrotną karę śmierci, inni więźniowie otrzymali jedynie kilkuletnie wyroki. „Walczyliśmy o nową Polskę, Polskę dla wszystkich...” – powiedział w trakcie procesu por. Bujak. Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Egzekucję wykonano 30 sierpnia 1951 r. w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej – por. Bujak spoczął w anonimowej mogile na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.
 
Wystawa potrwa do końca tygodnia i stanowi ona część uroczystych obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Wszystkich zaś amatorów kabaretowych wrażeń zapraszamy już 11 marca do Chocianowskiego Ośrodka Kultury. Na Chocianowskiej scenie wystąpi Kabaret Czwarta Fala, którzy podróżują obecnie w trasie z programem- Kabaretowy Dzień Kobiet.
Kabaret Czwarta Fala to kielecka formacja młodego pokolenia, której twórczość opiera się na odnajdywaniu odrealnionych aspektów pozornie normalnych sytuacji. Kabaret ma na koncie 3 autorskie programy, każdy doskonale przyjmowany przez publiczność.
 
Czwarta Fala powstała we wrześniu 2009 roku w Kielcach i może pochwalić się aż 50 nagrodami na ogólnopolskich festiwalach kabaretowych, z czego większość stanowią nagrody publiczności. W jego skład wchodzą- Mateusz Lewkowicz i Damian Lebieda, oraz Bartek Cedro.
Start godzina 17, wstęp wolny. 

Kary za wypalanie traw

Email Drukuj PDF

Sezon wypalania traw właśnie się rozpoczął. Chocianowscy strażacy mają ręce pełne roboty i ostrzegają: za wypalanie traw grozi kara grzywny.

Ostatnio paliły się nieużytki między Parchowem a Chocianowem. Do gaszenia ognia przystąpiły cztery zastępy straży pożarnej, a mimo tego spaliło się ponad 1 ha nieużytków. Strażacy apelują o rozwagę i przypominają, że wypalanie traw jest nielegalne. Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych oraz do 10 lat więzienia.  

Zjawisko wiosennego wypalania traw to niestety jeszcze częsty obraz w naszym regionie. Pamiętajmy, że w ogniu ginie bogactwo budzącej się do życia przyrody. To także zagrożenie dla lasów i budynków w pobliżu. Gęsty dym ogranicza ponadto kierowcom widoczność na drogach, co zwiększa ryzyko wypadków.
Ziemia na „wypaleniskach” wbrew temu, co sądzą zwolennicy wypalania traw staje się jałowa. Ogień hamuje asymilację azotu z powietrza oraz proces gnicia pozostałości roślinnych, które tworzą urodzajną warstwę gleby. Przy wypalaniu giną  m.in. mrówki, które potrafią zniszczyć nawet do 4 milinów szkodliwych owadów rocznie oraz biedronki, zjadające mszyce. Wypalana łąka potrzebuje kilku lat na regenerację.
Zakaz wypalania traw jest także jednym z "wymogów dobrej kultury rolnej". Rolnikowi, który nie przestrzega zakazu, grozi zmniejszenie należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich. Dotyczy to przede wszystkim  środków pozyskiwanych w ramach funduszy unijnych, a także płatności obszarowych i przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich, płatności do krów i owiec.
 

Mistrzowie tańca w Chocianowie

Email Drukuj PDF

Tancerze chocianowskiej grupy PM przy Szkole Podstawowej oraz Mistrzowie Świata w tańcu towarzyskim po raz pierwszy wystąpili razem w Chocianowie. Honorowy patronat nad imprezą objął Franciszek Skibicki Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów.
 

Imprezę po raz pierwszy zorganizowała Szkoła Podstawowa w Chocianowie. Tancerze zaprezentowali się zarówno w stylu standardowym, tańcząc tango i foxtrota, jak również w stylu latynoamerykańskim, prezentując sambę, cha-chę, jive`a i pasodoble. W popisowych występach mieliśmy okazję zobaczyć zarówno uczniów tanecznej grupy PM przy SP w Chocianowie, jak i światowych Mistrzów w tańcu towarzyskim.
-Grupa taneczna PM przy Szkole Podstawowej działa od 5 lat i mamy już na swoim koncie międzynarodowe sukcesy. Przy ostatnich zawodach w Czechach nasi tancerze zawładnęli podium. To świadczy tylko o tym, że warto zarażać ich pasją i wspierać w dalszym rozwoju- mówi Barbara Schmidt, dyrektor Szkoły Podstawowej w Chocianowie.
 
Zarażone pasją chocianowskie tancerki już planują swoją przyszłość z tańcem.-Tańczymy w sumie od początku funkcjonowania grupy tanecznej w szkole, czyli 5 lat- mówi Dominika Dudziak, uczennica klasy szóstej SP w Chocianowie. –Treningi mamy 4 do 5 razy w tygodniu i naprawdę można się na nich zmęczyć. Na zajęcia trafiłyśmy całkowicie przypadkiem. Kiedyś nasza trenerka przyjechała do szkoły i opowiadała o tańcu. W końcu nasze mamy zapisały nas na zajęcia. Nawet o tym nie wiedziałyśmy- śmieje się Dominika. –Dzisiaj nie wyobrażam sobie innego życia. Chciałabym tańczyć zawodowo- mówi Dorota Kowalczuk, również uczennica klasy szóstej.
 
Podczas zajęć tancerze zapoznają się właściwie z każdym tańcem towarzyskim. –Ulubiony taniec? Oczywiście samba. Najtrudniejszy? Walc wiedeński. Potrzeba naprawdę dużo siły i dobrze trzeba opanować obroty- mówi Zuzia Kosowska z klasy piątej. Same obroty, jak wyjaśniają młode tancerki, potrzebują wielogodzinnych treningów. Aby tancerz nie upadł na ziemię po wykonaniu wielu obrotów  w tańcu, musi przyzwyczaić do tego swój błędnik, który odpowiedzialny jest za utrzymanie równowagi organizmu. –Obroty, jak i inne figury trzeba wyćwiczyć i powoli przyzwyczaić organizm, szczególnie błędnik do piruetów. Trzeba ćwiczyć obracanie się, wtedy można będzie się obracać dłużej bez efektów "pijaka" na koniec- wyjaśniają zgodnie uczennice. –Mamy nadzieję, że jeszcze się zaprezentujemy przed chocianowską publicznością- dodają.
 
 

Kobiety zdobywają dolnośląski rynek pracy

Email Drukuj PDF

Trwa projekt „Kobiety zdobywają dolnośląski rynek pracy”. Młode mieszkanki naszej gminy mają szansę uczestniczyć w szkoleniach i stażach.
 

Program realizowany jest w ramach Miedziowego Programu Aktywizacji Kobiet i skierowany jest do kobiet w wieku od 15 do 24 lat. Z programu skorzystać mogą osoby bierne zawodowo, bezrobotne, o niskich kwalifikacjach, a także studenci zaoczni oraz osoby niepełnosprawne.  Celem projektu jest skuteczne uaktywnienie uczestniczek do działania i zdobywania nowych umiejętności i kwalifikacji.

- Tereny powiatu lubińskiego i polkowickiego charakteryzuje duży odsetek bezrobotnych kobiet. Wskaźnik zatrudnienia w roku 2015 wynosił zaledwie 36,9%. 
Przy jednoczesnym poziomie bezrobocia w powiecie lubińskim na poziomie zaledwie 6%- informuje Małgorzata Romaniak,
specjalista ds. projektów unijnych.
W ramach projektu uczestniczki otrzymają pomoc doradcy, który pomoże opracować Indywidualny Plan Działania i właściwą ścieżkę rozwoju zawodowego. Planowane są także różnorodne szkolenia zawodowe dopasowane do potrzeb uczestników. Każda uczestniczka projektu przejdzie ponadto pięciomiesięczny staż zawody i otrzyma wsparcie w poszukiwaniu zatrudnienia.

-W przypadku  bezrobotnych kobiet, które nie posiadają kwalifikacji zawodowych,  z uwagi na niskie wykształcenie kwalifikacji nie budzą zainteresowania pracodawców. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom finansujemy i organizujemy szkolenia zawodowe w wymiarze 120 godzin, które kończą się zdobyciem określonych kwalifikacji. Dodatkowo po szkoleniu kierujemy uczestniczki na 5 miesięczny staż umożliwiający zdobycie doświadczenia zawodowego i pozostania u pracodawcy na stałe- dodaje Małgorzata Romaniak.

- Nasz projekt jest także doskonałą ofertą dla kobiet, które zdecydowały się na studia wyższe. One też często mają później problemy ze znalezieniem pracy odpowiadającej ich kwalifikacjom i aspiracjom. Dla nich najważniejszym wsparciem jest fachowe przygotowanie do poszukiwania pracy. Obecnie uczestniczki projektu już odbywają staże w takich miejscach jak centrala KGHM, sądy, urzędy, prywatne firmy. Grono pracodawców współpracujących z nami ciągle się powiększaObecnie projekt obejmuje 30 uczestniczek, a docelowo chcemy wesprzeć 100 kobiet. Dodatkowo oferujemy bony zasiedleniowe, w przypadku uczestniczek, które podejmą pracę pow. 50 km od miejsca zamieszkania. Bon w wysokości 7500 zł jest pomocą bezzwrotną- dodaje.

Szczegółowe informacje oraz dokumenty zgłoszeniowe znajdują sie na stronie www.mpaz.pl. Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną na adres  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , bądź osobiście w biurze projektu w Lubinie, przy ul. T. Kościuszki 5, lub tradycyjną pocztą. Kontaktować można się także pod nr telefonu 603 716 838.
 

InformatorWażne i Pożyteczne


28. marca 2017

Imieniny obchodzą:
Joanna, Antoni, Jan