CHOCIANÓW


 • Pałac

  Pałac

 • Pl. Wolności

  Pl. Wolności

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Chocianowski Ośrodek Kultury najlepszy w regionie

Email Drukuj PDF

Projekt Chocianowskiego Ośrodka Kultury pt. „Wakacyjna podróż do świata wyobraźni” zakwalifikował się do ogólnopolskiego etapu konkursu „Opowiedz…2016”, w ramach Programu „Działaj Lokalnie”. To jedyny taki projekt w regionie.
 

„Wakacyjna podróż do świata wyobraźni” to projekt, który został zrealizowany latem w Chocianowskim Ośrodku Kultury. Przez dwa tygodnie, dzieci z gminy Chocianów poznawały tajniki fotografii i uczyły się praktycznych zasad tworzenia profesjonalnych zdjęć.
-Projekt polegał na zorganizowaniu warsztatów, które by nie tylko bawiły, ale również edukowały i motywowały do podejmowania działań- mówi Krystyna Kozołup, dyrektor Chocianowskiego Ośrodka Kultury. –Oprócz dwutygodniowych warsztatów fotograficznych przeprowadziliśmy także warsztaty  komiksu i rysowania karykatury- dodaje dyrektor.
 
W sumie 31 dzieci z gminy Chocianów poznało zasady fotografowania przyrody, krajobrazu, ludzi a także robienia reportażu. Każdy z uczestników warsztatów otrzymał własny aparat, na którym pracował przez cały okres trwania projektu. Z powstałych zdjęć powstały dwa rodzaje widokówek promujących nasz region. Całość nadzorowana była przez profesjonalnych fotografów.
 
-Dzieci poradziły sobie świetnie. Pierwszy dzień warsztatów był dla nich trudny- było wówczas najwięcej teorii i miałam wątpliwości, czy w ogóle coś zapamiętają, ale tym większe było nasze zaskoczenie, kiedy zobaczyłam, że wykorzystują tę wiedzę w praktyce. Każdego dnia dzieci dostawały swoje prace na papierze, a zajęcia kończyliśmy wspólną prezentacją zdjęć- wspomina Magdalena Kościelna, fotograf współprowadzący warsztaty. –Doskonale pamiętam moment, kiedy zaczęły się zajęcia w plenerze i ruszyła machina wyobraźni dzieci. Nie dało się tego zatrzymać- śmieje się. –Dzieci same zaczęły próbować nowych technik kadrowania i szukać nowych rozwiązań, na przykład wtedy, kiedy założyły na obiektyw opaski odblaskowe. Nieświadomie tworzyli w ten sposób winiety fotograficzne- dodaje.
 
Projekt był dofinansowany ze środków „Działaj Lokalnie IX”- Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanej przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację „Wrzosowa Kraina”. 


Free Joomla Extensions;feature=youtu.be 

Podatek od nieruchomości, rolny i leśny od osób fizycznych

Email Drukuj PDF

Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Chocianów w lutym 2017 będą doręczać decyzje wymiarowe na podatek od nieruchomości, podatek rolny i leśny osób fizycznych na 2017rok. Część decyzji dystrybuować będzie także Poczta Polska.


Wszelkie informacje dotyczące wymiaru podatków od osób fizycznych na rok 2017 można uzyskać dzwoniąc pod numer:
(76) 818 51 38, (wew. 123, 1231, 1232 lub 1171)
(76) 818 5020 (wew. 123, 1231, 1232 lub 1171)
 
Terminy płatności podatku:
·  I rata do 15 marca każdego roku podatkowego,
·  II rata do 15 maja każdego roku podatkowego,
·  III rata do 15 września każdego roku podatkowego,
·  IV rata do 15 listopada każdego roku podatkowego.
W przypadku gdy kwota podatku nie przekracza 100 zł, podatek jest płatny jednorazowo w terminie płatności pierwszej raty.
 
Więcej…

Mieszkańcy wnioskują

Email Drukuj PDF

Pod koniec ubiegłego roku przedstawiciele sołectw złożyli wnioski do budżetu na 2017 rok. Sprawdziliśmy, co zostało uwzględnione w gminnym budżecie.

Mieszkańcy najczęściej wnioskowali o wsparcie sołeckich imprez integracyjnych, pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem zieleni przy Wiejskich Ośrodkach Kultury oraz  zakup wyposażenia świetlic. Równie często pojawiały się postulaty związane z zakupem sprzętu sportowego, budowę altan i wiat oraz remonty dróg.

-Złożyliśmy jedynie dwa postulaty do budżetu, ale za to konkretne. Postulowaliśmy o budowę wiaty oraz sceny w Trzmielowie. Przydadzą się one nie tylko naszej społeczności, ale i odwiedzającym nas gościom- mówi Maria Kuzemczak, sołtys wsi Trzmielów. –Społeczność wsi to kulturowa mieszanka, która uwielbia się bawić, tańczyć i śpiewać. Jesteśmy bardzo zintegrowani i już nie możemy się doczekać realizacji inwestycji- dodaje sołtys wsi.

Więcej…

Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega

Email Drukuj PDF
OSTRZEŻENIE Nr 18
Zjawisko/Stopień zagrożenia: Opady marznące/2
Obszar: województwo dolnośląskie
Ważność: od godz. 18:00 dnia 30.01.2017 do godz. 16:00 dnia 31.01.2017
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie słabych, okresami umiarkowanych opadów marznącego deszczu lub mżawki, powodujących gołoledź.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90%
Uwagi: Brak.

InformatorWażne i Pożyteczne


24. lutego 2017

Imieniny obchodzą:
Bogusz, Maciej, Sergiusz