CHOCIANÓW


 • Pałac

  Pałac

 • Pl. Wolności

  Pl. Wolności

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Kobiety zdobywają dolnośląski rynek pracy

Email Drukuj PDF

Trwa projekt „Kobiety zdobywają dolnośląski rynek pracy”. Młode mieszkanki naszej gminy mają szansę uczestniczyć w szkoleniach i stażach.
 

Program realizowany jest w ramach Miedziowego Programu Aktywizacji Kobiet i skierowany jest do kobiet w wieku od 15 do 24 lat. Z programu skorzystać mogą osoby bierne zawodowo, bezrobotne, o niskich kwalifikacjach, a także studenci zaoczni oraz osoby niepełnosprawne.  Celem projektu jest skuteczne uaktywnienie uczestniczek do działania i zdobywania nowych umiejętności i kwalifikacji.

- Tereny powiatu lubińskiego i polkowickiego charakteryzuje duży odsetek bezrobotnych kobiet. Wskaźnik zatrudnienia w roku 2015 wynosił zaledwie 36,9%. 
Przy jednoczesnym poziomie bezrobocia w powiecie lubińskim na poziomie zaledwie 6%- informuje Małgorzata Romaniak,
specjalista ds. projektów unijnych.
W ramach projektu uczestniczki otrzymają pomoc doradcy, który pomoże opracować Indywidualny Plan Działania i właściwą ścieżkę rozwoju zawodowego. Planowane są także różnorodne szkolenia zawodowe dopasowane do potrzeb uczestników. Każda uczestniczka projektu przejdzie ponadto pięciomiesięczny staż zawody i otrzyma wsparcie w poszukiwaniu zatrudnienia.

-W przypadku  bezrobotnych kobiet, które nie posiadają kwalifikacji zawodowych,  z uwagi na niskie wykształcenie kwalifikacji nie budzą zainteresowania pracodawców. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom finansujemy i organizujemy szkolenia zawodowe w wymiarze 120 godzin, które kończą się zdobyciem określonych kwalifikacji. Dodatkowo po szkoleniu kierujemy uczestniczki na 5 miesięczny staż umożliwiający zdobycie doświadczenia zawodowego i pozostania u pracodawcy na stałe- dodaje Małgorzata Romaniak.

- Nasz projekt jest także doskonałą ofertą dla kobiet, które zdecydowały się na studia wyższe. One też często mają później problemy ze znalezieniem pracy odpowiadającej ich kwalifikacjom i aspiracjom. Dla nich najważniejszym wsparciem jest fachowe przygotowanie do poszukiwania pracy. Obecnie uczestniczki projektu już odbywają staże w takich miejscach jak centrala KGHM, sądy, urzędy, prywatne firmy. Grono pracodawców współpracujących z nami ciągle się powiększaObecnie projekt obejmuje 30 uczestniczek, a docelowo chcemy wesprzeć 100 kobiet. Dodatkowo oferujemy bony zasiedleniowe, w przypadku uczestniczek, które podejmą pracę pow. 50 km od miejsca zamieszkania. Bon w wysokości 7500 zł jest pomocą bezzwrotną- dodaje.

Szczegółowe informacje oraz dokumenty zgłoszeniowe znajdują sie na stronie www.mpaz.pl. Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną na adres  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , bądź osobiście w biurze projektu w Lubinie, przy ul. T. Kościuszki 5, lub tradycyjną pocztą. Kontaktować można się także pod nr telefonu 603 716 838.
 

Forteca zagra w Chocianowie

Email Drukuj PDF

Patriotyczno- historyczne teksty i rockowe melodie. Tak zagra 4 marca zespół Forteca w Chocianowie. Na koncert z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaprasza Chocianowski Ośrodek Kultury. Start godzina 18, wstęp wolny.
 

Zespół FORTECA powstał w 2006 roku z inicjatywy gitarzysty Marcina „Siano” Tucznia, który stworzył pierwsze dwa utwory z wierszami Baczyńskiego i Broniewskiego, a następnie rozpoczął poszukiwanie muzyków. W styczniu 2007 roku zespół zagrał swój pierwszy koncert, a kilka miesięcy później wydał nagrany w domowych warunkach dwu płytowy album „Żołnierz Polski” i Słońce Wrześnie”. W marcu 2016 roku zespół wygrał utworem „Żołnierze Wyklęci – Niezłomnie Żołnierze” II edycję konkursu Hard as a Rock, a w maju przeszli trasą ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego współtworząc w ten sposób film „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego”. To właśnie taki repertuar usłyszymy na chocianowskiej scenie.
 
Muzycy przyznają, że „nie chcą, aby patriotyzm był pojmowany jedynie jako martyrologia, czy gra polityczna. Chcemy poprzez swoją twórczość pokazać, jakie wydarzenia i ich bohaterowie doprowadziły do miejsca, w którym się teraz znajdujemy”- mówią.
 
Koncert odbędzie się 4 marca w Chocianowskim Ośrodku Kultury o godzinie 18. Wstęp wolny. 

Bezpieczne świętowanie

Email Drukuj PDF

Chocianowscy seniorzy celebrowali Tłusty Czwartek w atmosferze  zabawy i muzycznych tańców. Spotkaniu przyświecał także inny cel- wykład o bezpieczeństwie, który przeprowadzili seniorom policjanci.
 

Seniorzy z chocianowskiego Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów świętowali ostatki w imponującym gronie. W sumie 145 osób bawiło przy tanecznych rytmach w Chocianowskim Ośrodku Kultury. W spotkaniu udział wzięli także policjanci, którzy ostrzegli seniorów przed potencjalnym zagrożeniem ze strony wyłudzaczy i oszustów finansowych. Pokazali także jak rozpoznać niebezpieczne zachowanie potencjalnego napastnika i w jaki sposób zachować się w momencie zagrożenia. Funkcjonariusze przeprowadzili wykład na specjalne zaproszenie chocianowskiego związku.
 
-Proszę się nie dać zwieść wyglądowi zewnętrznemu. Postawny, łysy mężczyzna nie zawsze oznacza napastnika. Wielu naprawdę groźnych przestępców to osoby o wątłej posturze, których nikt nie posądziłby o bestialskie zachowanie- opowiadał asp. Andrzej Bartoszuk z legnickiej policji, który na co dzień szkoli kobiety samoobrony. –W sytuacji zagrożenia- krzyczcie, róbcie wokół siebie szum. Jest duże prawdopodobieństwo, że napastnik się przestraszy i odpuści.
To samo dotyczy wyłudzeń finansowych na tzw. wnuczka. Problem, mimo tego, że cały czas jest nagłaśniany wciąż jest aktualny. Przypomnijmy, że niedawno w Polkowicach, oszuści dzwonili do starszych mieszkańców i podawali się za córkę, policjanta i pracownika banku. Udało im się wyłudzić tym samym od starszych mieszkanek w sumie 80 tysięcy złotych.

-Informujemy banki i prosimy pracowników instytucji bankowych, żeby zwracali uwagę na kwoty, jakie wybierają seniorzy. To bardzo ważne, ponieważ oszuści są bezwzględni. Pojawiają się sytuacje, kiedy na przykład oszust dzwoni do starszej osoby i mówi, że jest policjantem lub prokuratorem i prosu o wpłatę kaucji za wnuczka, który został aresztowany. Prosi także o telefon komórkowy. W momencie nawiązania łączności przez telefon komórkowy, każe tej osobie się nie rozłączać. Wszystko po to, aby ofiara nie mogła się skontaktować z innymi osobami.  Ofiara wychodzi z domu, idzie z włączonym telefonem do banku i tam wybiera pieniądze. Ktoś się zawsze pojawia w pobliżu banku, bierze pieniądze i znika- ostrzega kom. Edyta Schab z chocianowskiego komisariatu policji. –Przypominam, że policjant, prokurator nie dzwoni, a tym bardziej nie prosi o żadne pieniądze- dodaje.
 
Policja ostrzega, że sprawcy wyłudzeń działają w ramach zorganizowanych grup przestępczych i  tworzą rozbudowane struktury, w których każdy pełni określoną rolę. Wykrywanie sprawców tego typu oszustw jest trudne z wielu powodów. Po pierwsze są to grupy międzynarodowe. Członkowie wykonują telefony z zagranicy, zmieniają numery telefonów i karty SIM – przez to trudno jest ich namierzyć. Na ofiary typują osoby starsze, samotne. Dobierają ofiary choćby na podstawie listy z książki telefonicznej. Osoby, które spotykają się z ofiarami aby odebrać pieniądze, są często nieświadome swojej roli w przestępczym procederze.
Kolejnym problemem jest to, że osoby pokrzywdzone nie są często w stanie przywołać w pamięci danych, które wymieniali oszuści. Nie mogą sobie przypomnieć wyglądu sprawców, i nie potrafią rozpoznać ich po głosie.
 
Policjanci zatrzymują kolejne osoby zajmujące się oszustwami jednak na miejsce jednej rozbitej grupy oszustów pojawiają się kolejne. Ważne jest więc, aby jak największa liczba osób, zwłaszcza starszych, miała świadomość tego w jaki sposób działają przestępcy i jak uchronić się przed kradzieżą. 

Jednocześnie Policja apeluje, żeby informować oficera dyżurnego polkowickiej policji (tel. 997 lub 112) o każdym przypadku lub próbie podobnego oszustwa.
 

Reforma oświaty w Chocianowie

Email Drukuj PDF

Osiem klas w szkole podstawowej, kolejne cztery w liceum lub pięcioletnie technikum. Takie zmiany wprowadził rząd w szkołach. Zmiany wiążą się  nieodłącznie z wygaszaniem gimnazjów, co dla samorządów stanowi nie lada wyzwanie. Podczas ostatniej Sesji Rady Miejskiej, radni podjęli uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjum do nowego ustroju szkolnego wprowadzonego ustawą- Prawo oświatowe. Projekt przesłany zostanie do Dolnośląskiego Kuratora Oświaty i związków zawodowych, a ostateczna treść uchwały i decyzja w sprawie chocianowskich szkół  będzie nam znana po przedstawieniu opinii kuratora. Do 31 marca Rada Miejska podejmie także ostateczną uchwałą, w sprawie sieci szkół w gminie. 

Istotnym elementem projektu uchwały jest włączenie Gimnazjum im. Odkrywców Polskiej Miedzi do Szkoły Podstawowej w Chocianowie. Zaproponowane przez gminę rozwiązanie, pozwala zachować dotychczasowe obwody szkół, pozwoli także zachować dotychczasową liczbę szkół podstawowych. Jednocześnie z mocy prawa, wszystkie szkoły podstawowe stają się szkołami ośmioklasowymi. W praktyce będzie wyglądało to tak, że w roku szkolnym 2017/2018 i 2018/2019, w połączonej z gimnazjum szkole podstawowej w Chocianowie, prowadzone będą także klasy dotychczasowego gimnazjum, aż do czasu wygaszenia kształcenia.
-Zaproponowane przez nas rozwiązanie ukierunkowane było zarówno dobrem dzieci, jak i ochroną etatów nauczycielskich w gimnazjum. Wzięliśmy pod uwagę analizę demograficzną dzieci urodzonych w latach 2010- 2016, oczekiwania rodziców oraz warunki organizacyjne w szkołach- mówi Franciszek Skibicki, Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów. –Każda reforma budzi wiele kontrowersji i dyskusji. Przed nami jeszcze długa droga przed wprowadzeniem zmian, w tym  decydująca opinia kuratora oświaty- dodaje Burmistrz.

Więcej…

InformatorWażne i Pożyteczne


23. kwietnia 2017

Imieniny obchodzą:
Helena, Jerzy, Wojciech