CHOCIANÓW


 • Pałac

  Pałac

 • Pl. Wolności

  Pl. Wolności

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Ogłoszenie

Email Drukuj PDF
Wyniki rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadania publicznego w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej, polegającego na aktywizacji dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie rekreacji sportowej popularyzującej sporty walki na terenie Miasta i Gminy Chocianów. 
 
POBIERZ »

Chocianowscy uczniowie poznają Turcję

Email Drukuj PDF

Siad po turecku, rodzynki sułtańskie oraz święty Mikołaj. Wszystko to łączy jeden kraj- Turcja i to właśnie jego sekrety poznali uczniowie Szkoły Podstawowej w Chocianowie.
 

Spotkanie chocianowskich uczniów z zagranicznymi gośćmi to autorski projekt Doroty Kyc- nauczycielki języka niemieckiego, której celem jest promowanie nauki języka obcego oraz promocja nauki. W ramach projektu uczniowie goszczą u siebie obcokrajowców, którzy przybliżają im swój kraj i bardzo często obalają mity i stereotypy związane ze swoim pochodzeniem.
 
-Moi goście prezentują wykształcenie wielopoziomowe. Każde z nich posiada najczęściej minimum  dwa  kierunki kształcenia  i zna trzy języki. Mieszkają i pracują w Polsce, w małych miejscowościach i właśnie tutaj odnoszą sukcesy- informuje Dorota Kyc. -Spotkania uczą szacunku do obcych kultur i otwierają świadomość dzieci na odmienność kulturową, historyczną i społeczną- dodaje.
 
Spotkanie z Elvan Gazi- Turczynką, która od kilku lat mieszka w Polsce spotkało się z ogromnym zainteresowaniem dzieci. Uczniowie wysłuchali prezentacji o kraju i zwyczajach w nim panujących. Dowiedzieli się m.in., że święty Mikołaj pochodził z Turcji i nazywany był Mikołajem Cudotwórcą. Był biskupem i pochodził z Miry, a to obecnie tureckie miasteczko Demre położone w okolicach Antalii. Ciekawostką jest także siad po turecku, którego pochodzenie związane jest tradycją Turków.
 
–Turcy wykazują od wieków ogromny szacunek do drugiej osoby. Nie ważne czy jest to ktoś znajomy, czy obcy. Bardzo często siedzimy na podłodze i aby oddać szacunek drugiej osobie, czy też nie zlekceważyć drugiego siedzącego podkulamy w charakterystyczny sposób nogi. Rozciągnięte mogłyby stanowić obelgę i brak poszanowania dla drugiej osoby - wyjaśnia Elvan Gazi. –Pozycja ta jest również bardzo zdrowa i pozwala odciążyć plecy- dodaje. –Cieszę się, że mogłam przybliżyć dzieciom Turcję z troszkę innej perspektywy niż ta, którą widują w katalogach biur podróży- mówi Elvan.
 
 
 

Ferie z ChOKiem

Email Drukuj PDF

Kulinarne warsztaty, wyjazdy na lodowisko, dekoracje ciast z masy marcepanowej, czy też nauka tańców dworskich. Takie atrakcje czekają na dzieci z gminy Chocianów, które już od 13 lutego rozpoczynają „Odjazdowe ferie  z ChOKiem”. 
 

Pierwsza wycieczka zaplanowana jest już 13 lutego. Dzieci odwiedzą wówczas Lipiany koło Bolesławca, gdzie będą miały możliwość uzyskania certyfikatu „Młodego Kucharza”. Organizatorzy przewidzieli bowiem wspólne dekoracje ciast z masy marcepanowej, gry i zabawy kulinarne oraz poczęstunek herbatą lipową i racuchami z domową konfiturą.
 
 Następnego dnia dzieci wyruszą w podróż do Dziewina koło Ścinawy. Tam będą miały okazję poznać dokładnie florę i faunę Łęgów Odrzańskich oraz przy pomocy map i lornetek, samemu spróbować swoich sił w terenie. Równie ciekawą propozycją jest wyjazd na lodowisko oraz wizyta w Centrum Kultury „Muza” w Lubinie. Po łyżwiarskich wyczynach dzieci mogą liczyć na prawie godzinną zabawę w towarzystwie wałbrzyskiego Teatru Lalek i Aktora. Na deskach lubińskiej sceny odbędzie się bowiem spektakl „Dobrze, że jesteś”, który opowiada wzruszającą historię o losach osamotnionego psa Burka.
 
Dzieci z gminy Chocianów odwiedzą także Wodny Młyn w Kuźniczysku koło Trzebnicy. Podczas wyjazdu poznają tajniki wypieku chleba, zwiedzą zabytkowy młyn oraz… upieką własny bochen chleba według staropolskiego przepisu. Pierwszy tydzień ferii zakończą zaś zwiedzaniem wrocławskiego Hydropolis. Tam czeka ich podróż po głębiach oceanów i mórz oraz praktyczna nauka inżynierii wodnej. Wyjazd ma przybliżyć dzieciom sposoby i techniki dostarczania wody do domów i mieszkań oraz poznanie morskich czeluści.
 
-Pierwszy tydzień obfituje w wyjazdy i praktyczne warsztaty. Oferta jest ciekawa i głównym naszym założeniem była nauka przez zabawę- mówi Krystyna Kozołup z Chocianowskiego Ośrodka Kultury. -Dwutygodniowy grafik został podzielony w zasadzie na dwie części, więc każde dziecko znajdzie coś dla siebie- dodaje.
 
Po licznych wojażach, w drugim tygodniu ferii, na dzieci czekają zajęcia zumby oraz spotkanie z Bractwem Rycerskim z Chojnowa. Rycerze pokażą czym jest kodeks rycerski oraz nauczą podstaw tańców dworskich.  Kolejny dzień to artystyczne warsztaty karnawałowe z robienia masek i kul karnawałowych oraz zajęcia muzyczno- ruchowe z podstawami zumby dla dzieci. Przygotowywane przez dzieci maski nie pójdą na marne, bowiem 22 lutego czeka ich prawdziwy bal karnawałowy. Impreza rozpocznie się o godzinie 10 a poprowadzi ją Pan JOHN. Ostatnie dni upłyną w duchu sportowej rywalizacji oraz leśnych wycieczek.
 
Oferta zajęć w pierwszym tygodniu ferii jest odpłatna i wynosi jedyne 50 złotych. Symboliczna kwota to zasługa finansowego wsparcia gminy – Miejsko-Gminnej  Komisji  Rozwiązywania   Problemów Alkoholowych i Chocianowskiego Ośrodka Kultury, który na realizację pierwszego tygodnia przeznaczy ponad 5 tysięcy złotych. Wsparcia udzieliło również Nadleśnictwo Chocianów.
 
 
 

Dachowanie na drodze

Email Drukuj PDF

Trzy osoby zostały poszkodowane w wyniku wczorajszego wypadku na trasie Chocianów- Parchów. Na miejscu pracowały cztery zastępy straży pożarnej.
 

Do wypadku doszło na drodze 331 Chocianów- Parchów. Kierujący pojazdem marki Peugeot stracił kontrolę nad pojazdem i wpadł do rowu. Auto uderzyło w drzewo, następnie dachowało- takie informacje donosi Ochotnicza Straż Pożarna w Chocianowie, która brała udział w akcji ratowniczej.
 
W wypadku poszkodowany został kierowca oraz dwójka pasażerów. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, jednak cała trójka została przewieziona do szpitala.
Na miejscu pracował zastęp OSP Chocianów, OSP Parchów oraz dwa zastępy JRG Polkowice.

Policja prowadzi dochodzenie wyjaśniające przyczyny wypadku.
Więcej…

InformatorWażne i Pożyteczne


28. marca 2017

Imieniny obchodzą:
Joanna, Antoni, Jan