CHOCIANÓW


 • Pałac

  Pałac

 • Pl. Wolności

  Pl. Wolności

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Zagłosuj na najlepszego dowódcę OSP

Email Drukuj PDF

Adam Horoszczak- dowódca OSP Parchów został nominowany w plebiscycie „Najlepszy dowódca OSP”. Głosy na naszego reprezentanta można oddawać do 10 maja.

Plebiscyt ogłosił portal dolnośląskie.naszemiasto.pl. gdzie wciąż można oddawać głosy. Można to zrobić wysyłając sms lub poprzez portal społecznościowy Facebook. Można także zagłosować tradycyjnie poprzez logowanie na portalu.

Reprezentant Gminy Chocianów jest dowódcą jednostki straży pożarnej w Parchowie od 2011 roku.  

Głosować możecie tutaj:  http://dolnoslaskie.naszemiasto.pl/plebiscyt/karta/adam-horoszczakosp-parchow,39419,1690937,t,id,kid.html?utm_source=share-nm.

Dzień strażaka w Chocianowie

Email Drukuj PDF

5 maja na chocianowskim rynku odbędą się uroczyste obchody Dnia Strażaka. W programie uroczystości koncert Orkiestr Dętych i pokaz Mażoretek  Miasta Leszna.
 

Uroczystość rozpocznie się Mszą świętą o godzinie 16.30 w Kościele pw. Św. Józefa Robotnika w Chocianowie. Tuż po niej przewidziany jest uroczysty Apel na Placu Wolności w Chocianowie.

Spotkanie uświetni koncert Orkiestry Dętej OSP Chocianów pod batutą kapelmistrza Wiesława Drożdża oraz ZG Polkowice- Sieroszowice pod batutą kapelmistrza Michała Bety. Tego dnia usłyszymy także koncert Orkiestry Dętej z Miasta Leszna pod batutą kapelmistrza Zbigniewa Śliwy, a także zobaczymy  pokaz Mażoretek Miasta Leszna pod kierownictwem Katarzyny Czyżak.
 
Uroczystość obchodzona jest w ramach Międzynarodowego Święta Strażaków, obchodzonego na całym świecie 4 maja. W Polsce święto obchodzone jako święto zawodowe  od 2003 roku. Uroczystość jest także okazją do m.in. nominacji na wyższe stopnie oficerskie i aspiranckie. 

Pod czujnym okiem kamer

Email Drukuj PDF

Od 2015 roku chocianowski rynek obserwują nowoczesne kamery z podczerwienią. Dzięki nagraniom monitoringu udało się postawić  zarzuty wandalom, którzy niszczą chocianowski rynek.

System miejskiego monitoringu to sieć kamer umieszczonych na Placu Wolności w Chocianowie. Kamery typu Turbo HD z podczerwienią obejmują także ulicę Kościuszki, Kolejową, Ratuszową, Targową, Żeromskiego i Apteczną. Dzięki nagraniom monitoringu chocianowskiej policji udawało się postawić zarzuty wandalom, którzy niszczyli nasze otoczenie.

-Jedną ze spraw była dewastacja choinki bożonarodzeniowej w rynku. Doszło wówczas do kradzieży i zniszczenia gminnego mienia. Dzięki nagraniom z kamery udało się postawić  akt oskarżenia i  sprawa znajduje się obecnie w sądzie. Sprawcy grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawiania wolności- mówi kom. Tomasz Jagielski, Komendant Komisariatu Policji  w Chocianowie.

Komendant przyznaje, że jeśli istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa, policja wnioskuje do Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego o udostępnienie nagrań kamer. Od czasu montażu nowych kamer w rynku chocianowscy policjanci wnioskowali w sumie 14 razy. –Kamery nie sięgają jednak wszędzie. Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców miasta i gminy Chocianów uruchomiliśmy także dodatkowe piesze patrole w okolicach parku- dodaje Komendant.  

W przedstawionym Radzie Miejskiej raporcie o stanie bezpieczeństwa w gminie Chocianów, policja przyznaje, że stan bezpieczeństwa na terenie miasta i gminy Chocianów się poprawia. W 2016 roku (w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego) odnotowano 51 przestępstw w 7 podstawowych kategoriach, czyli o 8 zdarzeń mniej niż w 2015. Przeprowadzono w sumie 1344 interwencji, a na gorącym uczynku popełniania przestępstwa udało się zatrzymać 89 sprawców.
 
Jednocześnie chocianowska policja zapowiada zwiększyć kontrole ruchu drogowego na terenie miasta i gminy Chocianów. 

Spotkanie z Wrzosową Krainą w sprawie oceniania i wyboru projektów w ramach PROW

Email Drukuj PDF

Stowarzyszenie LGD „Wrzosowa Kraina” zaprasza przedsiębiorców oraz osoby chcące założyć działalność gospodarczą na bezpłatne spotkania dotyczące zasad oceniania i wyboru projektów przez LGD w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

Podczas szkolenia omówione zostaną cele, przedsięwzięcia i wskaźniki Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) Stowarzyszenia LGD „Wrzosowa Kraina” na lata 2014-2020 (2020) dla obszaru m.in. gminy Chocianów. Omówione zostaną także kryteria wyboru operacji dla poddziałania 19.2- Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

W szkoleniu udział mogą wziąć osoby fizyczne, które planują założyć działalność gospodarczą oraz właściciele mikro i małych przedsiębiorstw.

Spotkanie odbędzie się 19 kwietnia o godzinie 18 w Chocianowskim Ośrodku Kultury.
 
 

InformatorWażne i Pożyteczne


26. lipca 2017

Imieniny obchodzą:
Anna, Grażyna, Hanna