CHOCIANÓW


 • Pałac

  Pałac

 • Pl. Wolności

  Pl. Wolności

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Ostrzeżenie

Email Drukuj PDF

Ostrzeżenie meteorologiczne nr 76

Zjawisko – burze z gradem / 2 stopień zagrożenia

obszar  - województwo dolnośląskie

ważność – od godz. 12.30 dnia 18.08.17 r. do 08.00 dnia 19.08.17 r.

przebieg – prognozuje się wystąpienie burz z opadami  deszczu od 25 mm do 45 mm, porywy wiatru do 100 km/godz, lokalnie grad. Większa intensywność zjawisk na zachodzie i północy województwa

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska – 90%

 

Gmina zapłaci za badania swoich mieszkańców

Email Drukuj PDF

Rusza kolejna edycja programu „Wrzesień dla zdrowia”. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich. Akcja finansowana jest przez Miasto i Gminę Chocianów.
 

Pierwsze spotkanie w ramach zdrowotnej akcji odbędzie się już 2 września. Mieszkańcy będą mogli wówczas skorzystać z porad alergologa, kardiologa, neurologa oraz ortopedy. Tego dnia będzie można wykonać także USG piersi, tarczycy, serca, wykonać  spirometrię i rhinometrię oraz zbadać poziom TSH, PSA i witaminy D3. 2 września w przechodni Medicus w Chocianowie przeprowadzona zostanie także diagnostyka nietolerancji mleka u niemowląt i dzieci od 12 miesiąca do 3 roku życia.  Wyniki badań zostaną skonsultowane od razu z alergologiem.  Natomiast badanie USG tętnic dogłowowych oraz konsultacje z diabetologiem i endokrynologiem dziecięcym odbędą się 9 września.

-W akcji udział wziąć może każdy, bez względu na wiek. To ważne, aby mieszkńcy naszej gminy, mieli szansę wykonać specjalistyczne badanie na miejscu i całkowicie za darmo. Bardzo często takie badania ratują czyjeś zdrowie lub życie- mówi Franciszek Skibicki, Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów.
 
Na 16 września zaplanowano konsultacje urologiczne i badanie USG dla mężczyzn powyżej 55 roku życia. Dla kobiet zaplanowano konsultacje ginekologiczne wraz z badaniem przezpochwowym narządu rodnego. Będzie można także wykonać USG piersi, tarczycy i brzucha.  Tego dnia przeprowadzone zostanie również USG stawów biodrowych u małych dzieci.
 
30 września chocianowska Przychodnia CDT Medicus zaprasza na konsultacje onkologiczne, diabetologiczne i endokrynologiczne dla dzieci i dorosłych. W szczególnych przypadkach pacjenci mogą zostać skierowani na badania wysokospecjalistyczne do Lubina. Są to m.in. TK płuc, RM kręgosłupa, biopsja tarczycy czy też testy wodorowe na nietolerancje pokarmowe.
 
Ponadto przez cały wrzesień prowadzone jest Badanie Densytometryczne Kości. Badanie wykonywane jest w Przychodni OMP w Lubinie, ale pacjenci mogą się rejestrować w CDT Medicus Chocianów. Wszystkie inne badania przeprowadzone zostaną w Przychodni CDT Medicus w Chocianowie, po wcześniejszej rejestracji i są bezpłatne dla mieszkańców gminy Chocianów.
 
Na tegoroczną akcję „Wrzesień dla Zdrowia” gmina Chocianów planuje przeznaczyć 40 tysięcy złotych. 

PWK w Chocianowie z nowym sprzętem

Email Drukuj PDF

Przedsiębiorstwo Wodociągowo- Kanalizacyjne w Chocianowie wzbogaciło się o nowy sprzęt do czyszczenia sieci kanalizacji sanitarnej. Spółka zapewnia, że nowoczesny  pojazd będzie dostępny także indywidualnie mieszkańcom gminy.


Pojazd marki Mitsubishi FUSO wraz z nadbudową firmy KANRO przeznaczony jest do udrażniania sieci kanalizacyjnej, wpustów ulicznych i studzienek kanalizacyjnych. Nowy sprzęt czyści i konserwuje kanały o średnicy od 50 mm do 500 mm, przy użyciu wysokociśnieniowego układu wodnego z możliwością jednoczesnego zasysania nieczystości do zbiornika osadu oraz usuwania zanieczyszczeń i osadów z wpustów ulicznych, wypompowania wody ze zbiorników bezodpływowych za pomocą układu ssąco-tłoczącego. 

-W Chocianowie dotychczasowo używany pojazd WUKO na zabudowie, został wyprodukowany w roku 1997 i służy Spółce od momentu jej powstania, a wcześniej MZGKiM w Chocianowie. Urządzenie jest wyeksploatowane w 100%, awaryjne i nie osiąga żądanych parametrów technicznych, umożliwiających utrzymanie sieci kanalizacyjnej w stanie, które zapewnia ciągłość odbioru ścieków od mieszkańców miasta i gminy Chocianów- mówi Paweł Najdek, Prezes Zarządu „PWK” Sp. z o.o. w Chocianowie.

–Specjalistyczny pojazd pozwoli Spółce na przeciwdziałanie w występowaniu przerw w prawidłowym funkcjonowaniu sieci kanalizacyjnej oraz występowaniu zanieczyszczeń, niedrożności i zatorów. Ograniczy przedostawanie się do środowiska naturalnego ścieków nieoczyszczonych oraz nieprzyjemnych zapachów. Zakup pojazdu umożliwi „PWK” zastosowanie konkurencyjnych cen usług dla użytkowników sieci, jako zachętę do działań proekologicznych polegających na częstszym opróżnianiu zbiorników bezodpływowych.” - dodaje Paweł Najdek, Prezes Zarządu Spółki.

PWK zapewnia, że pojazd będzie dostępny także indywidualnie, a każdy właściciel instalacji kanalizacyjnej może liczyć na pomoc Spółki.

Koszt zakupu pojazdu to 400 tysięcy złotych, z czego 75% środków pochodzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
 

Dożynki Gminne 2017: Znamy program

Email Drukuj PDF

Folkowy zespół Looka, CYKLADY z Przemkowa oraz góralskie Fiyrloki i zespół GRAND. To zespoły, które uświetnią dożynki gminy Chocianów.  Tegoroczne święto plonów odbędzie się już 26 sierpnia w Parchowie.


Będzie tradycyjna msza święta oraz prezentacja dożynkowych wieńców. W programie zaplanowany jest także występ Zespołu Folklorystycznego Echo z Chocianowca oraz Koncert Orkiestry Dętej OSP Chocianów. Imprezie towarzyszyć będą także przejażdżki bryczką, zabawy dla dzieci oraz mecz piłki nożnej klubu Victoria Parchów.
Więcej…

InformatorWażne i Pożyteczne


20. listopada 2017

Imieniny obchodzą:
Edmund, Feliks, Rafał