CHOCIANÓW


 • Pałac

  Pałac

 • Pl. Wolności

  Pl. Wolności

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Rekompensata dla rolników za ptasią grypę

Email Drukuj PDF

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie wypłacać rekompensatę dla rolników poszkodowanych w wyniku wystąpienia na terenie Polski wysoce zjadliwej grypy ptaków. Pomoc finansowa szacowana jest na 30 milionów złotych.

Rekompensata pieniężna wypłacana będzie do każdej sztuki drobiu, u której stwierdzono podejrzenie choroby. Agencja wypłaci 25 zł za indyka i strusia, 15 zł z kaczkę i gęś oraz po 5 zł za kurę, perlicę i przepiórkę. 4 zł otrzymają gospodarze za sztukę każdego bezgrzebieniowca innego niż struś oraz 4 złote za bażanta i kuropatwę.
Rekompensata wypłacona zostanie na podstawie złożonego wniosku, do którego  dołączyć należy dokumentację określającą liczebność stada drobiu w gospodarstwie położonym na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym, na dzień poprzedzający dzień otrzymania przez powiatowego lekarza weterynarii zawiadomienia o podejrzeniu wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków. Formularz wniosku udostępniony jest na stronie internetowej Agencji (otwórz) oraz w Biurach Powiatowych ARiMR. Wnioski przyjmowane są do 28 lutego.
 
Jak informuje nas Powiatowy Lekarz Weterynarii w Polkowicach, na terenie gminy Chocianów nie stwierdzono do tej pory przypadków występowania wirusa ptasiej grypy. Potwierdza to również ARiMR.
 
-Na szczęście nie mamy żadnej informacji, potwierdzającej występowanie wirusa ptasiej grypy zarówno na terenie gminy Chocianów, jak i na terenie całego powiatu polkowickiego. Nie mniej jednak radzimy rolnikom dalszą ostrożność i obserwację swojego gospodarstwa rolnego- mówi Mariola Lenczuk, kierownik Biura Powiatowego ARiMR.
 
Przypomnijmy, że aby zminimalizować ryzyko zarażenia wirusem hodowcy ptaków powinni zrezygnować całkowicie z pojenia ptactwa ze zbiorników, z którymi mogą mieć kontakt dzikie ptaki. Ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie pasz dla drobiu oraz całkowite uniemożliwienie kontaktu drobiu z dzikimi zwierzętami. Można także wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wejściem i wyjściem do budynków, w których jest utrzymywany drób oraz stosować odzież i obuwie ochronne.
 
Wszystkie przypadki zwiększonych upadków drobiu oraz liczbę i gatunki ptaków należy zgłaszać:
1. Telefonicznie: (76) 845 60 16,
2. Pisemnie lub osobiście: Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Polkowicach, ul. Górna 3/3, 59-100 Polkowice,
3. Pocztą elektroniczną:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 
 
 
 

XXVIII Sesja Rady Miejskiej

Email Drukuj PDF

Uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjum do nowego ustroju szkolnego, uchwały w sprawie zmian w budżecie Miasta i Gminy Chocianów a także w sprawie zmian do wieloletniej prognozy finansowej Miasta i Gminy Chocianów. To tylko niektóre z tematów, jakie poruszą radni w czasie XXVIII Sesji Rady Miejskiej w Chocianowie.
 

Radni zajmą się jednym z najważniejszych tematów w sprawie reformy oświaty: podejmą uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjum do nowego ustroju szkolnego wprowadzonego ustawą- prawo oświatowe. Dyskutować będą ponadto nad zmianami w budżecie i prognozie finansowej Miasta i Gminy Chocianów, podejmą także uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie emisji obligacji komunalnych.

W czasie spotkania przedstawione zostaną sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez gminę.  Radni debatować będą także nad uchwałą w sprawie przyjęcia przez Gminę Chocianów zadania publicznego od Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz nad uchwałami w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w mieście Chocianów a także w Brunowie, Chocianowcu, Parchowie, Pogorzeliskach, Trzebnicach i Trzmielowie.
 
XXVIII Sesja Rady Miejskiej odbędzie się w Urzędzie Miasta i Gminy Chocianów 21 lutego 2017 roku, o godzinie 15:45, w sali konferencyjnej (nr 16). 

Ogłoszenie

Email Drukuj PDF
Wyniki rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadania publicznego w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej, polegającego na aktywizacji dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie rekreacji sportowej popularyzującej sporty walki na terenie Miasta i Gminy Chocianów. 
 
POBIERZ »

Chocianowscy uczniowie poznają Turcję

Email Drukuj PDF

Siad po turecku, rodzynki sułtańskie oraz święty Mikołaj. Wszystko to łączy jeden kraj- Turcja i to właśnie jego sekrety poznali uczniowie Szkoły Podstawowej w Chocianowie.
 

Spotkanie chocianowskich uczniów z zagranicznymi gośćmi to autorski projekt Doroty Kyc- nauczycielki języka niemieckiego, której celem jest promowanie nauki języka obcego oraz promocja nauki. W ramach projektu uczniowie goszczą u siebie obcokrajowców, którzy przybliżają im swój kraj i bardzo często obalają mity i stereotypy związane ze swoim pochodzeniem.
 
-Moi goście prezentują wykształcenie wielopoziomowe. Każde z nich posiada najczęściej minimum  dwa  kierunki kształcenia  i zna trzy języki. Mieszkają i pracują w Polsce, w małych miejscowościach i właśnie tutaj odnoszą sukcesy- informuje Dorota Kyc. -Spotkania uczą szacunku do obcych kultur i otwierają świadomość dzieci na odmienność kulturową, historyczną i społeczną- dodaje.
 
Spotkanie z Elvan Gazi- Turczynką, która od kilku lat mieszka w Polsce spotkało się z ogromnym zainteresowaniem dzieci. Uczniowie wysłuchali prezentacji o kraju i zwyczajach w nim panujących. Dowiedzieli się m.in., że święty Mikołaj pochodził z Turcji i nazywany był Mikołajem Cudotwórcą. Był biskupem i pochodził z Miry, a to obecnie tureckie miasteczko Demre położone w okolicach Antalii. Ciekawostką jest także siad po turecku, którego pochodzenie związane jest tradycją Turków.
 
–Turcy wykazują od wieków ogromny szacunek do drugiej osoby. Nie ważne czy jest to ktoś znajomy, czy obcy. Bardzo często siedzimy na podłodze i aby oddać szacunek drugiej osobie, czy też nie zlekceważyć drugiego siedzącego podkulamy w charakterystyczny sposób nogi. Rozciągnięte mogłyby stanowić obelgę i brak poszanowania dla drugiej osoby - wyjaśnia Elvan Gazi. –Pozycja ta jest również bardzo zdrowa i pozwala odciążyć plecy- dodaje. –Cieszę się, że mogłam przybliżyć dzieciom Turcję z troszkę innej perspektywy niż ta, którą widują w katalogach biur podróży- mówi Elvan.
 
 
 

InformatorWażne i Pożyteczne


24. lutego 2017

Imieniny obchodzą:
Bogusz, Maciej, Sergiusz