Dziś niedziela, 10 maja. 131. dzień roku. Imieniny obchodzą Antonina, Beatrycze oraz Izydor. Wśród nietypowych świąt znajdują się także Światowy Dzień Tocznia, Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej oraz Dzień Pracownika Gospodarki Komunalnej.

Różne organizacje poszerzają wiedzę na temat udarów. Szczególnie dzisiaj należy wspierać i pomagać osobom, które przeżyły udar
Toczeń to trudna do zdiagnozowania choroba, która która atakuje cały organizm. Za pewnym rozpoznaniem tocznia przemawia spełnienie co najmniej czterech spośród 11 kryteriów, przy czym kryteria mogą być spełnione w chwili badania lub w wywiadzie. Spełnienie dwóch lub trzech kryteriów pozwala na rozpoznanie choroby toczniopodobnej. Światowa Federacja Tocznia liczy na poprawę jakości życia osób dotkniętych tą chorobą, a także na uświadamianie społeczeństw na temat tej choroby. W przypadku uszkodzenia ważnych narządów może zagrażać życiu, dlatego wymaga opieki lekarzy różnych specjalności.

W przypadku uszkodzenia ważnych narządów może zagrażać życiu, dlatego wymaga opieki lekarzy różnych specjalności
Dzisiaj przypada również dzień, w którym różne organizacje poszerzają wiedzę na temat udarów. Szczególnie dzisiaj należy wspierać i pomagać osobom, które przeżyły udar. Jest to bezpośrednio zagrażający życiu lub zdrowiu stan, w którym dochodzi najczęściej albo do przerwania dostarczania krwi do części mózgu, i wówczas mówimy o udarze niedokrwiennym, albo następuje krwotok w mózgu, wówczas jest to udar krwotoczny. Niezależnie od rodzaju objawy są podobne, a wynikają z niszczenia komórek mózgowych wskutek niedotlenienia.

Dzięki pracownikom zatrudnionym w sektorze dostaw wody, gospodarowania ściekami, odpadami i rekultywacji możemy żyć w czystości
Więcej informacji na temat objawów, czynników zwiększających ryzyko zachorowania oraz zmniejszających ryzyko można znaleźć w rządowym serwisie gov.pl, jednak ze względu na powszechność choroby należy zwrócić szczególną uwagę na ograniczenie palenia, nadużywania alkoholu, stosowanie właściwej diety i aktywność fizyczną.

Zapraszamy do śledzenia najnowszych wpisów z życia naszej gminy
Szczególnym szacunkiem społeczności lokalnych powinni jednak cieszyć się pracownicy komunalni. Gospodarka komunalna to istotna dziedzina gospodarki narodowej. Dzięki pracownikom zatrudnionym w sektorze dostaw wody, gospodarowania ściekami, odpadami i rekultywacji możemy żyć w czystości. 

- Wszystkim pracownikom gospodarki komunalnej w dzisiejszym dniu życzę wszystkiego dobrego, satysfakcji z wykonywanej pracy, sukcesów w życiu zawodowym i osobistym - przesyła za pośrednictwem naszej redakcji Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów Tomasz Kulczyński - Chciałbym także właśnie dzisiaj, serdecznie podziękować Wam, drodzy pracownicy naszego MZGKiM oraz PWK za staranną, sumienną i rzetelną pracę. To dzięki wam, nasze Miasto pięknieje, dzięki Waszej ciężkiej pracy pozytywnie zmienia się każdego dnia. Serdeczne Dzięki! - dodaje włodarz.

W naszej gminie tymi sprawami zajmują się pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego, którzy skrupulatnie dzielą się swoimi działaniami na jednym z najpopularniejszych portali społecznościowych. Zapraszamy do śledzenia najnowszych wpisów z życia naszej gminy.
[KN]