Jest piątek, 11. września i 255. dzień roku. Imieniny obchodzą Dagna, Jacek oraz Prot. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce odnajdują zamachy terrorystyczne z 2001 roku.

Dziś wspominamy serię czterech ataków terrorystycznych, przeprowadzonych rano (czasu miejscowego) we wtorek 11 września 2001 roku na terytorium Stanów Zjednoczonych za pomocą uprowadzonych samolotów pasażerskich. Uznanymi za sprawców byli przedstawiciele organizacji Al-Ka’ida, którzy po opanowaniu samolotów mieli skierować je na obiekty dwóch wież World Trade Center oraz budynku Pentagonu. W przypadku czwartego samolotu atak nie powiódł się z uwagi na obronne zachowanie pasażerów na jego pokładzie, wskutek czego maszyna rozbiła się na polu w Pensylwanii. Łącznie we wszystkich czterech zamachach zginęło ponad 3 tysiące osób, w tym 19 porywaczy. W tej liczbie uwzględnia się także 26 osób, które po dziś dzień oficjalnie uznane są za zaginione.

W zamachu zginęło sześcioro Polaków: Maria Jakubiak, Dorota Kopiczko, Jan Maciejewski, Łukasz Milewski, Anna Pietkiewicz oraz Norbert Szurkowski (syn polskiego kolarza Ryszarda Szurkowskiego). W pierwszą rocznicę zamachu odsłonięto w Parku Skaryszewskim w Warszawie płytę poświęconą ich pamięci.
[KN]