Dziś Środa, 13 maja. 134. dzień roku. Imieniny obchodzą Maria, Robert oraz Serwacy. W kalendarzu świąt nietypowych nie odnajdujemy dzisiaj żadnych świąt. Odnajdujemy je jednak w historycznych przekazach i naszej pamięci. Dzisiaj m.in. wspominamy szczęśliwie nieudany zamach na życie Papieża Polaka z 1981 roku. W historii odnajdujemy także lokalną  ciekawostkę, bowiem historycznie to właśnie dzisiaj zostały zatwierdzone chocianowskie przywileje.

Zamach na Papieża Polaka
Ledwie 39 lat temu Polska zamarła na wieść o zamachu na Karola Wojtyłę na placu świętego Piotra w Rzymie, do którego doszło niespełna 20 minut po godzinie 17-ej. Jan Paweł II został postrzelony przez zamachowca Mehmeta Ali Ağcę, obywatela Turcji. Jak później ustalili śledczy, Ağca celował w głowę, jednak Biskup Rzymu schylił się do małej dziewczynki Sary Bartoli by wziąć ją na ręce i to spowodowało, że zamachowiec opóźnił oddanie swojego strzału, by w efekcie trafić w brzuch oraz rękę Papieża.

Przywileje dla Chocianowa
Jak dowiadujemy się z Historii Chocianowa na portalu cosanow.pl "jednym z ważniejszych wydarzeń w dziejach nowożytnych było uwolnienie z poddaństwa mieszkańców Chocianowa w 1703 roku przez Katarzynę von Stosch z domu von Kottwitz". Z tej strony dowiadujemy się, że ówczesna "osada otrzymała prawo urządzania jarmarków oraz targów końskich i na bydło", a istotna dla tutejszej historii jest wzmianka, iż to właśnie 307 lat temu, "13 maja 1713 roku cesarz Karol VI zatwierdził przywileje dla miasta Chocianowa".

Kolejna kartka z kalendarza
Po więcej ciekawostek i istotnych wydarzeń z życia naszego miasta, gminy, regionu, państwa, itd. zapraszamy do zerknięcia w kolejne, a także minione kartki z kalendarza. Znajdziecie wśród nich: Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, Dzień bez Śmiecenia, Dzień Pracownika Gospodarki Komunalnej, Dzień Unii Europejskiej, Narodowy Dzień Zwycięstwa, Światowy Dzień Hasła, Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Światowy Dzień Higieny Rąk, Międzynarodowy Dzień Strażaka, Dzień Konstytucji 3. Maja, Dzień Flagi, czy Święto Pracy.
[KN]