Jest czwartek, trzynasty dzień sierpnia i 226. dzień roku. Imieniny obchodzą Diana, Hipolit oraz Kasjana. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych.

Większość ludzi natura stworzyła tak, że chętniej i łatwiej posługują się prawą ręką. Jednak między 8 a 15 procent z całej ludności na świecie to osoby leworęczne (w Polsce to właśnie około 8%). Wśród światowych sław leworęczni są m.in. Barack Obama, Angelina Jolie, Książe William, Bill Gates, Robert De Niro, Tom Cruise, Justin Bieber, Lady Gaga, Eminem, Jim Carrey czy Julia Roberts. Polskie, leworęczne gwiazdy to m.in. Joanna Brodzik, Andrzej Wajda, Jerzy Pilch, Katarzyna Glinka oraz Krzysztof Penderecki. Jeszcze w latach siedemdziesiątych, uważano za wadę i tępiono mańkuctwo. Niestety, bardzo źle wpływało to na leworękie dzieci, zniechęcało do pisania czy zajęć manualnych. Na szczęście, obecnie wiadome jest że leworęczność w żaden sposób nie wpływa negatywnie na rozwój. Osoby leworęczne mają odwróconą funkcjonalność rąk, co jest związane z dominująca aktywnością prawej półkuli mózgowej, a przy tym samym skutkuje też lepszą sprawnością lewej części ciała. W żaden sposób nie czyni to ich gorszymi, lecz potwierdza niesamowitość ludzkiego organizmu.

Co ciekawe, obecnie naukowcy prowadzący badania nad fenomenem leworęczności dopatrują się u osób leworęcznych większych zdolności w poszczególnych dziedzinach. Podobno lepiej radzą sobie z przyswajaniem języków obcych, częściej są uzdolnieni muzycznie i plastycznie, mają dobry refleks, nie mają trudności z geometrią, lepiej oceniają odległości. Wśród geniuszy matematycznych, można znaleźć duży odsetek leworęcznych. Niektórzy dopatrują się braku przypadku w tym, że tylko dwóch prezydentów USA nie było leworęcznych. W 2007 roku, zostały przeprowadzone badania ukazujące, że mężczyźni leworęczni z wyższym wykształceniem, są o 26% zamożniejsi od praworęcznych. Dużo leworęcznych osób to bliźnięta, lecz rzadko kiedy obydwoje z nich.

W świecie ludzi praworęcznych nieraz trudno jest mańkutom. Wiele sprzętów codziennego użytku jest przystosowanych do praworękich. Osoby leworęczne, nieraz zmuszone są do przystosowania się do urządzeń zaprojektowanych dla praworęcznych. Na co dzień, osoby leworęczne mogą mieć problem z pisaniem wiecznym piórem, używaniem temperówki, myszki, klawiatury, obieraczki czy nożyczek. Jednakże, na rynku, sukcesywnie pojawiają się produkty stworzone dla leworęcznych osób - gitary, kubki, klawiatury, myszki, meble, aparaty fotograficzne, kamery, maszyny do szycia, piły i zegarki.
[KN]