Dziś niedziela, czternasty dzień czerwca i 166. dzień roku. Imieniny obchodzą Eliza, Metody oraz Walery. W dzisiejszym kalendarzu znajdziemy coś na wesoło (Światowy Dzień Żonglerki) i na poważnie, jak Światowy Dzień Krwiodawstwa czy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Każdy dzień przynosi nowe rocznice - nie bądź obojętny! Jeśli znasz ważną rocznicę i obawiasz się, że ją przeoczymy: POWIADOM NAS O TYM!


Żonglerka

Aktywność fizyczna polegająca na poruszaniu rekwizytami w niekonwencjonalny sposób, najpopularniejszą formą jest wielokrotne i powtarzalne podrzucanie kilku przedmiotów w powietrze i ponowne ich chwytanie. Rekwizytami mogą być piłki, maczugi, obręcze, specjalnie wykonane kije, a także przedmioty codziennego użytku, jak długopisy, pudełka czy kapelusze. Niektórzy żonglerzy dla zwiększenia dramaturgii swoich pokazów używają przedmiotów takich jak noże, pochodnie czy nawet działające piły łańcuchowe.


Krwiodawstwo

Oddawanie krwi przez osoby zdrowe na rzecz osób potrzebujących krwi lub jej składników. Odbiorcami są szpitale, kliniki oraz instytuty dokonujące skomplikowanych operacji, przeszczepów i innych zabiegów, do przeprowadzenia których krew jest niezbędna. Krew jest pobierana od pełnoletnich, zdrowych osób, które zadeklarują swoją dobrą wolę. Krwiodawstwo w Polsce jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. W Internecie można znaleźć nobilitację, zgodnie z którą każda osoba, która chociaż raz oddała krew lub jej składniki, otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi.

Aktualnie okazuje się, że osoby, które ozdrowiały z COVID-19, choć wcześniej były zarażone koronawirusem idealnie nadają się do pomocy chorym. Krew tzw. ozdrowieńców często okazuje się najlepszą pomocą w leczeniu tych, którzy aktualnie zmagają się ze zdrowotnymi skutkami epidemii. Nie posiadamy na razie wiedzy na temat osób, które przechodziły koronawirusa bezobjawowo, ale w niedalekiej przyszłości może się okazać, że każdy z nas będzie mógł pomóc w walce z tym wirusem.


Nazistowskie czy Niemieckie?

To fałszywa alternatywa, zwłaszcza w kontekście Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, w których ginęli bez wyjątku wszyscy ludzie, zarówno Niemcy, Polacy, Romowie, Rosjanie, Serbowie i Żydzi (wymienieni raczej w kolejności „koszarzenia”, nie zaś ilości polegnięcia). Warto odwiedzić Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Warto również przy tym pamiętać, że dzisiejsza rocznica obchodzona jest w 80. rocznicę przybycia pierwszego masowego – prawdopodobnie polskiego, a drugiego w ogóle (po pierwszym, niemieckim) transportu więźniów do KL Auschwitz. Ostatecznie w tym niemieckim obozie koncentracyjnym zginęło ponad milion osób, w tym niezliczona ilość Polaków.

Oświęcim dekretem Hitlera z 8 października 1939 został wcielony do III Rzeszy i znalazł się w granicach tzw. Wielkich Niemiec, w powiecie bielskim (Landkreis Bielitz) rejencji katowickiej (Regierungsbezirk Kattowitz) prowincji Górnego Śląska (Provinz Oberschlesien). Dokładnie 20-ego maja do obozu Auschwitz przywieziono pierwszych więźniów, którzy stanowili 30 niemieckich kryminalistów. Tym samym na tych terenach władze niemieckie utworzyły obóz przeznaczony początkowo do osadzania więźniów politycznych i opozycji. W tym samym 1940 roku po raz pierwszy przywieziono również więźniów masowo, głównie Polaków. Obóz rozbudowywany był stopniowo w główne miejsce masowej eksterminacji, gdzie zginęło ostatecznie około 1,1 miliona Żydów z Polski i reszty Europy, a także 140–150 tysięcy pozostałych Polaków, którzy nie deklarowali religii żydowskiej, około 23 tysięcy Romów, około 12 tysięcy jeńców radzieckich oraz ofiar innych narodowości. Warto w tym miejscu wspomnieć, że obywatele II Rzeczypospolitej z tamtych czasów nie sugerowali się religijnością poszczególnych obywateli i zdecydowana większość z nich ginęła po prostu jako Polacy. Stąd obliczenia, że Polaków zginęło w Auschwitz więcej niż ponad pół miliona wcale nie są zakłamane. Wystarczy, zgodnie z dzisiejszą doktryną uznać, że każdy obywatel Polski (bez względu na wyznanie) był Polakiem.

Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa, zaprasza dzisiaj, 14 czerwca na uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, w tym przypadającą 80. rocznicę pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz. Plan uroczystości na Dolnym Śląsku będzie przebiegał według określonego planu: o godz. 10:00 nastąpi złożenie kwiatów na terenie obozu KL Gross-Rosen w Rogoźnicy pod pomnikiem upamiętniającym ofiary obozu; o godz. 12:00 odbędzie się spotkanie przy głównej bramie Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu i złożenie kwiatów na grobie Stanisława Ryniaka, pierwszego polskiego więźnia KL Auschwitz, nr obozowy 31 oraz Jerzego Jarocha, więźnia KL Auschwitz nr obozowy 376; zaś o godz. 13:15 odbędzie się potkanie przy głównej bramie Cmentarza Grabiszyńskiego we Wrocławiu i złożenie kwiatów na grobie Tadeusza Srogiego, więźnia KL Auschwitz, nr obozowy 178. W uroczystościach wezmą udział przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Andrzej Jaroch i Wicedyrektor IPN o/Wrocław Katarzyna Pawlak-Weiss.
[KN]