Jest sobota, piętnasty dzień sierpnia i 228. dzień roku. Imieniny obchodzą Maria, Stefan oraz Napoleon. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma przede wszystkim Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego.

Święto Wojska Polskiego

Obchodzone od 1992 roku na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, zwanej również "Cudem nad Wisłą", kiedy to wojska polskie rozgromiły bolszewików, zatrzymując ich ekspansję na zachód. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło również zachować uzyskaną niespełna dwa lata wcześniej niepodległość. W tamtych czasach, 15 sierpnia obchodzono Dzień Żołnierza. Z kolei w PRL-u Dniem Wojska Polskiego ustanowiono 12 października, w celu upamiętnienia bitwy pod Lenino. Dopiero po upadku komunizmu rząd polski oficjalnie ustanowił Święto Wojska Polskiego przypadające na dzisiaj. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, także dlatego, że zbiega się z kościelnym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej (o czym poniżej).

Oficjalne uroczystości odbywają się tradycyjnie w stolicy przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie odprawiana jest honorowa zmiana warty. Dzień wcześniej wręczane są nominacje generalskie, a jeszcze niedawno na ulicach Warszawy organizowana była wielka defilada wojskowa z udziałem żołnierzy wielu dywizji i sprzętu bojowego. W przemarszu uczestniczył również Prezydent RP, który niezmiennie jest Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych RP. Polska Armia liczy obecnie już ponad 100 tysięcy żołnierzy. Jej struktury ulegają systematycznej modernizacji i choć od 2009 roku nie obowiązuje już przymusowy pobór do wojska, bo armia stała się zawodowa, to w ostatnich latach powstał nowy rodzaj sił zbrojnych - Wojska Obrony Terytorialnej. Z roku na rok zwiększa się także budżet Ministerstwa Obrony Narodowej, co wzmacnia nasz sojusz w NATO, w misjach którego nasze wojska operacyjne stale biorą udział. Najlepszym przykładem są ostatnie działania militarne DEFENDER EUROPE 2020.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Święto kościelne, które jest obchodzone 15 sierpnia. Ten dzień jest ustawowo wolny od pracy, bowiem upamiętnia wzięcie ciała i duszy Maryi do nieba po jej śmierci. Jest to oczywiście dogmat uznawany w kościele katolickim, jednak w Piśmie Świętym nie ma wzmianek o tym wydarzeniu. Oficjalne wpisanie go do konstytucji apostolskiej miało miejsce dopiero w 1950 roku. Tradycja obchodów sięga jednak już V wieku.

Maryja czczona jest w wielu krajach europejskich jako patronka Ziemi i roślinności, dlatego dzień 15 sierpnia nazywany jest w Polsce często Świętem Matki Boskiej Zielnej (z kolei w Czechach - Korzennej). Stąd dawniej bardzo popularnym obrzędem było błogosławienie wiązanek kwiatów, które następnie pozostawione wśród upraw miały zapewnić pomyślne żniwa w nadchodzącym lecie. Co roku najważniejsze uroczystości kościelne były organizowane w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje wniebowzięcia.

W kościele katolickim, zwłaszcza w Polsce, kult Maryjny jest bardzo żywy i trwały. Dlatego wiele osób z całego kraju na początku sierpnia wybiera się również w pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę – by dotrzeć do celu właśnie na obchody 15 sierpnia. Cerkiew prawosławna obchodzi podobne święto pod nazwą Zaśnięcia Bogurodzicy. Z kolei protestanci sprzeciwiają się jakimkolwiek uroczystościom, powołując się na całkowity brak informacji o tym wydarzeniu w Piśmie Świętym.

Od 1992 roku święto Wniebowzięcia zbiega się ze Świętem Wojska Polskiego, co nie jest przypadkiem, ponieważ jeszcze przed walką z bolszewikami właśnie 15 sierpnia obchodzono Dzień Żołnierza i właśnie tego dnia 1920 roku Matka Boska miała ukazać się rosyjskim żołdakom wskazując drogę powrotną do domu. Zgodnie z przypowieściami, wojska radzieckie od tego dnia zaczęły się systematycznie wycofywać ze swoich pozycji, a Bitwa Warszawska dzięki temu zyskała miano "Cudu nad Wisłą".
[KN]