Dziś niedziela, 17 maja. 138. dzień roku. Imieniny obchodzą Sławomir, Weronika oraz Brunon. W kalendarzu świąt odnajdujemy nie tylko Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego, Międzynarodowy Dzień Telekomunikacji, czy Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego, ale także Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci.


Nadciśnienie tętnicze

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że około 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Nieleczone może prowadzić m.in. do udarów, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca i niewydolności nerek. Schorzenie dotyczy niemal co trzeciego dorosłego Polaka, a najwięcej chorych jest w wieku między 55 a 74 rokiem życia. Wśród przyczyn najczęściej wskazuje się otyłość, spożycie sodu, stres i czynniki genetyczne.


Telekomunikacja i społeczeństwo informacyjne

To właśnie dzisiaj obchodzony był Światowy Dzień Telekomunikacji, który upamiętniał powstanie w 1865 roku Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego. Został ustanowiony przez Konferencję Pełnomocników ITU w 1973, a 2006 roku podczas konferencji w Antalya pełnomocnicy ITU postanowili połączyć oba wydarzenia w Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego. Oprócz omawiania nowych technologii, roli informatyki w rozwoju społecznym i gospodarczym, tego dnia zwraca się szczególną uwagę na zagrożenia jakie za sobą niesie coraz bardziej powszechny dostęp do mediów elektronicznych.


Numery 116 111 dla dzieci, 800 70 2222 dla dorosłych

Ogólnopolski, bezpłatny i anonimowy telefon zaufania przeznaczony dla dzieci i młodzieży, czynny od 1 marca 2020 roku 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Połączenie nie jest widoczne na rachunkach ani na billingach większości sieci. Numer ma docelowo działać we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Wszystkie problemy, smutek, złość i bezsilność można rozwiązać. Wystarczy odwiedzić portal 116111.pl lub zadzwonić właśnie pod numer 116 111. Również dorośli, którzy odczuwają bezsilność, złość, smutek i mają różne problemy mogą znaleźć pomoc w Centrum Wsparcia na portalu liniawsparcia.pl oraz pod numerem 800 70 2222.
[KN]