Dziś poniedziałek, 18 maja. 139. dzień roku. Imieniny obchodzą Aleksandra, Feliks oraz Eryk. W kalendarzu świąt swoje miejsce znalazły m.in. Dzień Mostowca, Międzynarodowy Dzień Muzeów, czy Światowy Dzień Pieczenia, jednak (nie tylko dla katolików) ten dzień to dobra okazja do wspomnienia postaci ponadczasowej i ponadpokoleniowej. Dokładnie 100 lat temu w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, Papież Polak, święty Jan Paweł II.


Światowy Dzień Pieczenia

Dziś Światowy Dzień Pieczenia. W ostatnim czasie Internet, zwłaszcza media społecznościowe, "zalewają" nowe przepisy, zdjęcia i nagrania, na których ludzie chwalą się swoimi wypiekami, jak ciasta, mięsa i chleby własnej, domowej produkcji. W związku z epidemią koronawirusa większość z nas siedzi w domach, co sprzyja spędzaniu tego czasu właśnie w kuchni. Światowy Dzień Pieczenia ma właśnie za zadanie zachęcenie ludzi do własnoręcznych wypieków.


Międzynarodowy Dzień Muzeów

Międzynarodowa Rada Muzeów działająca przy UNESCO ustanowiła Międzynarodowy Dzień Muzeów już w 1977 roku. Z tej okazji w maju na całym świecie i także w Polsce obchodzona jest Noc Muzeów. Niestety w tym roku w związku z panującymi obostrzeniami zwiedzanie muzeów jest bardzo ograniczone, a w wielu przypadkach niemożliwe, dlatego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało listę muzeów, filharmonii, oper, teatrów i instytutów, a także kanałów internetowych, telewizyjnych i radiowych, które udostępniają swoje zbiory, koncerty i występy zwiedzającym online, proponują wirtualne spacery, ale często mają także specjalną ofertę edukacyjną dla dzieci z propozycją publikacji w wersji elektronicznej, gier i filmów.


Dzień Mostowca

Obrotowe, wiszące, podwieszane, metalowe, drewniane, stałe i ruchome, drogowe, kolejowe, przepusty, wiadukty i estakady, to tylko nieliczne z mostów, które można podzielić na mnóstwo kategorii. Najwyższe na świecie można znaleźć przeważnie w Chinach. W Polsce do najstarszych należy most ceglany w Grudziądzu, pochodzący z XIII lub XIV wieku był najpewniej pierwowzorem dla warszawskiego gotyckiego mostu na placu Zamkowym. Dzisiaj za sprawą uchwały z dnia 25 kwietnia 2013 roku podjętej przez zarząd Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy Dzień Mostowca, czyli specjalistów w dziedzinie budowy mostów.


Setna rocznica urodzin Papieża Polaka

Święty Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach jako Karol Józef Wojtyła. Był drugim synem Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. P
olski duchowny rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski w latach 1958–1964, a następnie arcybiskup metropolita krakowski w latach 1964–1978, kardynał w latach 1967–1978, zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w latach 1969–1978, został 264. papież i 6. Suweren Państwa Watykańskiego w latach 1978–2005. Święty Kościoła katolickiego.

Setna rocznica urodzin Jana Pawła II to wyjątkowy jubileusz. Z tej okazji odbędzie się koncert „Santo Subito – Prorok naszych czasów”, w którym będzie można obejrzeć plejadę polskich gwiazd. Dzisiaj o godzinie 18:00 w widowisku o pontyfikacie Papieża Polaka wezmą udział m.in. Krystyna Prońko, Krzysztof Cugowski, Natalia Nykiel, Stanisława Celińska, Bracia Golec czy Roksana Węgiel, a widzów śledzących koncert przywita kard. Stanisław Dziwisz. Wydarzenie poprowadzi Maciej Musiał.

Wydarzenie będzie równocześnie nadawane w TVP 1, Programie 1 Polskiego Radia oraz w Internecie na kanale YouTube Niepodległa.
[KN]