Jest czwartek, 2 lipca, 184. dzień roku. Imieniny obchodzą Jagoda, Urban oraz Maria. Dzisiaj w kalendarzu: Międzynarodowy Dzień UFO oraz Dzień Dziennikarza Sportowego.

Międzynarodowy Dzień UFO

"UFO" to z języka angielskiego niezidentyfikowany obiekt latający, który wywodzi się z nazewnictwa wojskowego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Jak sama nazwa wskazuje UFO to obiekt, którego nie da się zidentyfikować jako żaden znany pojazd ani wyjaśnić żadnym ze znanych zjawisk atmosferycznych. Często do UFO przypisujemy znaczenie "ALF", który z języka angielskiego oznacza obcą formę życia. 2 lipca 1947 roku w Roswell ponoć rozbił się statek z przybyszami z innej planety. To wydarzenie do dziś zostaje jedną z najbardziej intrygujących tajemnic naszej planety. Celem Światowego Dnia UFO jest zwiększenie świadomości ludzi na temat inteligentnych istot, bowiem organizatorzy są przekonani o tym, że kosmici istnieją. Wokół wydarzeń w Roswell przez lata urosło wiele legend i teorii spiskowych, na czele z tą, według której katastrofę niezidentyfikowanego obiektu zatuszowało amerykańskie wojsko, a zdobytą wiedzę zostawiło dla siebie. Dlatego święto UFO ma ważny cel, by wymóc na rządach odtajnienie informacji, które według organizatorów posiadają na tematy związane z ufoludkami.

Dzień Dziennikarza Sportowego

Przed i po meczach piłkarskich przeprowadza wywiady z zawodnikami, a w transmisji na żywo dziennikarz sportowy wciela się w rolę komentatora, który przekazuje bieżący komentarz do gry lub wydarzenia w czasie rzeczywistym. Tradycyjnie dostarcza miłośnikom danej dyscypliny wszelkie newsy, nowinki i statystyki, wiele ciekawostek i danych historycznych. Pierwszym medium dla transmisji sportowych było radio, gdzie komentatorzy muszą opisać wszystkie aspekty akcji słuchaczom, którzy go nie widzą. W przypadku transmisji sportowych w telewizji komentatorzy są zwykle prezentowani jako lektorzy, a na ekranie widzów wyświetlane są ujęcia z zawodów przy dźwiękach akcji i widzów słyszanych w tle. Komentatorzy telewizyjni rzadko są pokazywani na ekranie podczas wydarzenia, choć niektóre sieci pokazują spikerów przed kamerą albo przed zawodami, albo po ich zakończeniu, lub na krótko podczas przerw w akcji.
[KN]