Jest niedziela, 20. września i 264. dzień roku. Imieniny obchodzą Franciszek, Andrzej oraz Eustachy. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.

Przedszkolak to wychowanek przedszkola, czyli instytucji opiekuńczo-wychowawczej, do której uczęszczają dzieci w wieku od 3 lat (w szczególnych przypadkach od 2) do rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego. Przedszkola rozwinęły się z dawnych ochronek, które były instytucjami filantropijnymi, o charakterze opiekuńczym, przeznaczonymi głównie dla ubogich dzieci, ich praca miała charakter misji religijnych lub społecznych. Pierwsze przedszkole w Polsce założone zostało w 1836 roku w Warszawie.

Inicjatywa Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka wyszła od dyrektorów łódzkich przedszkoli dokładnie 10 lat temu. Święto zostało ustanowione uchwałą sejmu z dnia 13 września 2013. Z okazji Dnia Przedszkolaka wszystkie przedszkola w Polsce organizują dla swoich pociech gry, zabawy i przedstawienia, często angażując w organizację tego dnia rodziców i dziadków. Wszystkim przedszkolakom życzymy z okazji tego dnia spełnienia marzeń, świetnej zabawy i zdrowia!
[KN]