Jest niedziela, dwudziesty pierwszy dzień czerwca, 173. i zarazem najdłuższy dzień roku. Imieniny obchodzą Alicja oraz Alojzy. Dzisiaj znajdujemy okazję do celebrowania hydrografii, żyraf, jogi, deskorolki i muzyki.

Światowy Dzień Hydrografii


Obecnie przedmiotem badań hydrografii jest kartowanie wód występujących na Ziemi. Początkowo był to dział geografii fizycznej, zajmujący się badaniem stosunków wodnych na Ziemi w ujęciu dynamicznym i w powiązaniu ze środowiskiem geograficznym, jednak w miarę rozwoju nauk geograficznych wykształcona została w osobną naukę, czyli hydrologię. Dzisiejsze święto upamiętnia powołanie w 1921 roku w Monako Międzynarodowego Biura Hydrograficznego. W Polsce i na świecie organizowane jest od 2006 roku, na celu ma podkreślenie znaczenia pracy służb hydrograficznych oraz współpracy międzynarodowej w tym zakresie.

Światowy Dzień Żyrafy

Ten afrykański ssak parzystokopytny z rodziny żyrafowatych to najwyższe zwierzę lądowe i największy z przeżuwaczy żyjących w czasach nowożytnych. Z wyglądu przypomina wielbłąda, a z łat na futrze lamparta (leoparda). Gatunek ten wyróżnia się bardzo długą szyją, osiąga 5–6 m wysokości i masę (średnio) 1200 kg w przypadku samców i 830 kg w przypadku samic. To nie przypadek że Światowy Dzień Żyrafy obchodzony jest właśnie w najdłuższy dzień roku.

Międzynarodowy Dzień Jogi

Joga to jeden z sześciu ortodoksyjnych (tzn. uznających autorytet Wed) systemów filozofii indyjskiej, zajmujący się wszelkimi związkami pomiędzy ciałem i umysłem. Poprzez odpowiedni trening ciała (w tym ascezę), dyscyplinę duchową (medytację) i przestrzeganie zasad etycznych joga deklaruje możliwość rozpoznania przez praktykującego natury rzeczywistości. W ujęciu religijnym prowadzić ma to do przezwyciężenia prawa karmana i wyzwolenia z kręgu wcieleń (sansara). W celu zniesienia uciążliwości związanych z intensywną praktyką (np. długotrwała medytacja) znacznie rozwinęła się jedna z jej gałęzi zwana hathajogą, w świecie zachodnim utożsamiana z zestawem ćwiczeń fizycznych i umysłowych, uprawianych głównie dla zdrowia.

Dzień Deskorolki

Deska wykonana ze sklejki (zwykle 7-warstwowej) pokryta papierem ściernym (tzw. gripem), posiadająca 4 kółka i 8 łożysk mocowanych do dwóch trucków (czyli osiek) używana do rekreacji, oraz wykonywania ewolucji pojawiła się w Kalifornii w latach 50. XX wieku, kiedy to entuzjaści surfingu doczepili do desek kółka, żeby móc szlifować technikę surfowania na suchym podłożu. Jeśli nie są Wam obce takie nazwiska jak Tony Hawk albo Bob Burnquist, to dziś już pewnie od rana śmigasz po skateparku. Warto jednak wspomnieć dzisiaj także Rodneya Mullena, który miał ogromny wkład w dzisiejsze deskorolki, bowiem wymyślił wiele ewolucji takich jak kickflip, heelflip czy 360 flip.

Święto Muzyki

Święto Muzyki to cykliczna impreza odbywająca się na całym świecie 21 czerwca, pierwszego dnia lata. Idea narodziła się we Francji, ale jest w tym polski akcent. Na pomysł obchodzenia Święta Muzyki wpadł bowiem Marcel Landowski, francuski kompozytor polskiego pochodzenia. Jego inicjatywę podchwycili i spopularyzowali Maurice Fleuret i Jack Lang, ówczesny minister kultury Francji. Fête de la Musique odbyła się po raz pierwszy nad Sekwaną 21 czerwca 1982 roku.

Muzyka to sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie. Jedna z dziedzin sztuk pięknych, która wpływa na psychikę człowieka przez dźwięki. Struktury dźwiękowe składają się z zestawów fal akustycznych o celowo dobranych częstotliwościach i amplitudach oraz ciszy pomiędzy nimi. Celem muzyki jest samoekspresja oraz przekaz subiektywnych odczuć kompozytora lub wykonawcy, który ma wpływ na odczucia, reakcje i świadomość słuchacza przetwarzającego te doznania w sposób zupełnie indywidualny. Od mowy ludzkiej różni się znacznie większą abstrakcyjnością przekazywanych treści oraz wykorzystaniem, oprócz głosu ludzkiego, instrumentów muzycznych oraz wszelkich dźwięków elektronicznych, naturalnych i nieartykułowanych.

Muzyka jest jednym z przejawów ludzkiej kultury. Można przyjąć, że muzyka od zawsze towarzyszyła człowiekowi w pracy, zabawie, odpoczynku oraz w obrzędach, najpewniej również od początku łączona była z tańcem i słowem. Z początku muzyka służyła celom praktycznym - pomagała w pracy zespołowej, była formą komunikacji, później stała się także elementem tożsamości zbiorowej. Z czasem wykształciła się jako jedna z gałęzi sztuki. Warto dziś sięgnąć po ulubionych twórców.
[KN]