Piątek, 22 maja to 143. dzień roku. Dzisiaj imieniny obchodzą Helena, Ryta oraz Emil. W kalendarzu nietypowych świąt znaleźliśmy m.in. Dzień Pac-Mana, Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej oraz Dzień Praw Zwierząt.

Pac-Man, oryginalnie Pakku-man

Zainspirowana onomatopeiczną frazą paku-paku taberu, tłumaczoną na język polski mniej więcej jako "jeść kłapiąc ustami", zręcznościowa gra komputerowa powstała w japońskim przedsiębiorstwie Namco. Dzisiaj Pac-Man obchodzi swoje 40 urodziny, bowiem światło dzienne gra ujrzała dokładnie 22 maja 1980 roku pod nazwą Puck-Man. Ta nazwa nie przyjęła się jednak w anglojęzycznych krajach ze względu na zbyt duże podobieństwo do pewnego wulgaryzmu.

Polega na tym, że gracz kieruje żółtą kulką, czyli tytułowym Pac-Manem, prowadząc ją przez labirynt, a warunkiem przejścia poziomu jest zjedzenie wszystkich białych kulek. Należy unikać czterech duszków, poruszających się w pozornie losowych kierunkach po całej planszy. Trafienie na duszka oznacza utratę jednego życia. Na planszy są jednak również 4 większe kulki, zjedzenie których na krótki czas odstrasza przeciwników. W czasie takiego wzmocnienia możliwe jest także zjedzenie ducha, a to oznacza dodatkowe punkty. Im więcej duchów zjemy za pomocą jednego "wzmacniacza" tym więcej punktów otrzymujemy.

Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej

To święto upamiętnia konferencję w Nairobi sprzed 28 lat, dokładnie z 22 maja 1992 roku. Wówczas powstała grupa robocza "Programu Środowiskowego ONZ", która w efekcie zaprezentowała międzynarodową umowę w zakresie ochrony bioróżnorodności. Święto ustanowiono w 2000 roku.

Różnorodność biologiczna to zróżnicowanie wszystkich żywych organizmów występujących na Ziemi w ekosystemach lądowych, morskich i słodkowodnych oraz w zespołach ekologicznych, których są częścią (zob. struktura ekosystemu). Dotyczy ona różnorodności w obrębie gatunku (różnorodność genetyczna), pomiędzy gatunkami oraz różnorodności ekosystemów. Bioróżnorodność jest często stosowanym określeniem dla sumy gatunków lub ekosystemów analizowanych lub porównywanych obszarów.

Dzień Praw Zwierząt

W Polsce związanych z ochroną praw zwierząt jest kilka dni. 21 sierpnia 1997 roku Sejm RP uchwalił prawo o ochronie praw zwierząt, które zastąpiło rozporządzenie Prezydenta RP z 22 marca... 1928 roku. W życie te przepisy weszły 24 października 1997, a ostatnia ich zmiana datowana jest na 1 września 2019 roku.

Datę 22 maja przypisuje się z kolei ze względu na sukces największej obywatelskiej kampanii na rzecz praw zwierząt, zorganizowanej w 1997 roku przez Klub Gaja. Naszym zdaniem każdego dnia powinniśmy otaczać szczególną troską i opieką nasze pupile, które przynoszą w naszym życiu mnóstwo radości i pocieszenia.
[KN]