Jest wtorek, 22. września i 266. dzień roku. Imieniny obchodzą Joachim, Maurycy oraz Tomasz. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Pierwszy Dzień Jesieni oraz Światowy Dzień bez Samochodu.

Dzień bez samochodu

Ta międzynarodowa kampania proekologiczna świętowana jest corocznie 22 września. Wieńczy obchodzony od 16 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (zwany potocznie Tygodniem Mobilności). Dzień bez Samochodu ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach. Podczas tego dnia zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów przez całą dobę. W zamian promuje się i motywuje do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów.

Równonoc jesienna

Na półkuli północnej równonoc jesienna następuje w okolicach 22/23 września (równonoc wrześniowa), kiedy Słońce przechodzi przez punkt Wagi. W chwili gdy na jednej półkuli zachodzi zjawisko równonocy jesiennej, na drugiej jest to moment równonocy wiosennej. Moment równonocy jesiennej wyznacza na naszej półkuli początek astronomicznej jesieni, która trwa do chwili przesilenia zimowego.

Na półkuli północnej równonoc jesienna (wrześniowa) to moment, w którym Ziemia przekracza punkt na swojej orbicie, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są równocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach, i od tej chwili przez pół roku biegun południowy będzie bliżej Słońca niż biegun północny (Słońce bardziej oświetla południową półkulę Ziemi).

Dziś zaczyna się kalendarzowa jesień, czyli okres roku (następujący po lecie), w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 15 a 5 °C. Podczas jesieni astronomicznej dzienna pora dnia jest krótsza od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a nocy przybywa. Za miesiące jesienne na półkuli północnej uznaje się wrzesień, październik i listopad, z kolei na południowej marzec, kwiecień i maj.
[KN]