Jest wtorek, dwudziesty trzeci dzień czerwca i 175. dzień roku. Imieniny świętują Wanda i Zenon. Dzisiaj obchodzimy m.in. międzynarodowy dzień wdów i dzień wędkarza, jednak najważniejszym dzisiaj jest dzień ojca.

Międzynarodowy Dzień Wdów

Obchody mają na celu zwrócenia szczególnej uwagi krajów członkowskich ONZ, organizacji międzynarodowych i regionalnych na sytuację wdów po śmierci swoich mężów (niezależnie od wieku i pochodzenia) i ich dzieci. Dość często zdarza się, że pozostają one bez podstawowych środków do przeżycia. Organizacja Narodów Zjednoczonych wzywa, aby przestrzegano Konwencję w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet (z 18 grudnia 1979) i inne traktaty dotyczące praw człowieka.

Dzień Wędkarza

Ten dzień obchodzony jest dopiero od 2008 roku. Łowienie ryb było niegdyś warunkiem przetrwania – do dziś niektóre lokalne społeczności, na przykład w Ameryce Południowej czy na Antarktydzie żywią się praktycznie wyłącznie tym, co sami zdołają złapać. Jest jednak różnica między rybołówstwem a wędkarstwem. To drugie jest formą sportu, w dodatku jedną z najstarszych. W starożytnym Rzymie na przykład na łowienie dla przyjemności mogli pozwolić sobie tylko najbardziej zamożni. W Polsce wędkowanie czysto rozrywkowe zaczęło zdobywać popularność pod koniec XIX wieku, wtedy też powstały pierwsze kluby zrzeszające miłośników rekreacji z wędką w ręku (obecnie Polski Związek Wędkarski ma około 600 tysięcy członków).

Dzień Ojca

Dziś wyrażamy szacunek i wdzięczność naszym ojcom. Ten dzień obchodzony jest w wielu krajach w trzecią niedzielę czerwca, jednak w Polsce i Nikaragui święto przypada na 23 czerwca. Obchody zapoczątkowane zostały w Stanach Zjednoczonych, gdzie po sukcesie Dnia Matki pojawiły się głosy, by ustanowić święta również dla pozostałych członków rodziny, a Dzień Ojca jest naturalnym dopełnieniem.

W 1910 roku obchodzono go nieoficjalnie po raz pierwszy w niewielkim mieście Sokane w stanie Washington, z inicjatywy Sonory Smart Dodd, która chciała podziękować swojemu ojcu – samotnie wychowującemu sześcioro dzieci. Wydarzenie miało charakter lokalny, a starania o wprowadzenie go na skalę krajową nie przyjęły się przez kolejnych kilka dekad. Dopiero prezydent Nixon w 1972 roku oficjalnie ustanowił Dzień Ojca.

W Polsce święto ma już kilkudziesięcioletnią tradycję. Z roku na rok coraz więcej ojców może liczyć nie tylko na życzenia, ale i drobne upominki. Wraz z przemianami społecznymi XXI wieku rola ojca ulega stopniowemu przekształceniu. Stereotyp jedynego żywiciela rodziny przechodzi powoli do lamusa – dziś coraz więcej ojców aktywnie włącza się do obowiązków domowych i wychowania dzieci. Z roku na rok coraz więcej panów korzysta również z tzw. urlopu tacierzyńskiego, tym samym umożliwiając swoim partnerkom realizować się zawodowo. Wszystkim tatusiom życzymy z tego miejsca wszystkiego, co najlepsze, a zwłaszcza pociechy z potomstwa.
[KN]