Jest środa, 23. września i 267. dzień roku. Imieniny obchodzą Bogusław oraz Tekla. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce mają Dożynki.

Dożynki, Święto Plonów czy Wieńce ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W czasach przedchrześcijańskich – etniczne święto słowiańskie, przypadające w okresie równonocy jesiennej (23 września). Współcześnie obchodzone zwykle w jedną z niedziel lub sobót sierpnia lub września po zakończeniu żniw.

Obrzęd dożynek prawdopodobnie związany był pierwotnie z kultem roślin i drzew, potem z pierwotnym rolnictwem. Wraz z rozwojem gospodarki folwarczno-dworskiej w XVI wieku dożynki zagościły na dworach majątków ziemskich. Urządzano je dla żniwiarzy (służby folwarcznej i pracowników najemnych) w nagrodę za wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony.

W tym roku Chocianowie obchody dożynek odbędą się w niedzielę, 27 września na Rynku. Uroczystości rozpocznie dziękczynna Msza Święta o godzinie 13:00. Więcej o tym pisaliśmy w naszych artykułach: "Chocianowski Jarmark Dożynkowy i Runa Leśnego dokładnie za tydzień", "Rolnicy podziękują w niedzielę", "Proboszcz zaprasza na dożynki".
[KN]