Jest czwartek, 24. września i 268. dzień roku. Imieniny obchodzą Gerard, Herman oraz Teodor. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Światowy Dzień Morza.

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Morza ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Morską IMO z siedzibą w Londynie. Motywem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Morza jest hasło "Zrównoważona żegluga dla zrównoważonej planety". Światowy Dzień Morza ma na celu uświadamianie społeczeństwa i rządów, jak ważna jest ochrona środowiska morskiego. Data obchodów upamiętnia rocznicę podpisania Konwencji, na mocy której powołano Międzynarodową Organizację Morską.

Ministerstwo Gospodarski Morskiej i Żeglugi Lądowej zaprasza do wspólnego świętowania online. W programie niezwykła podróż dookoła świata "Darem Młodzieży", prelekcja dra Mirosława Czado pn. "Polska bez własnego wybrzeża morskiego i własnej floty nie będzie nigdy ani zjednoczona, ani niepodległa", czat z ministrem Markiem Gróbarczykiem, prezentacja "jak działa port", czy niezwykłe opowieści ludzi morza. Będzie także można dowiedzieć się, co można robić po "morskich" studiach oraz jak naprawdę wygląda życie marynarza.

Całość programu zaczyna się już dzisiaj o godzinie 9:00. Szczegóły obchodów dostępne są na rządowej stronie Dzień Morza.
[KN]