Jest czwartek, dwudziesty piąty dzień czerwca i 177. dzień roku. Imieniny obchodzą Łucja, Prosper oraz Wilhelm. Dzisiaj w kalendarzu świąt nietypowych znajdujemy m.in. Dzień Stoczniowca, Dzień Marynarza oraz Światowy Dzień Smerfa.

Dzień Marynarza


Marynarz to funkcja, zawód i stopień wojskowy. Ten stopień wojskowy w polskiej Marynarce Wojennej odpowiada szeregowemu w Wojskach Lądowych czy Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw. W marynarce handlowej wyróżnia się trzy stanowiska marynarskie (nieoficerskie): młodszy marynarz, marynarz wachtowy oraz starszy marynarz. W szerszym ujęciu każdy członek załogi jednostki pływającej bez względu na pełnioną funkcję oraz stopień. Pojęcie to dotyczy wtedy jednakowo: marynarki handlowej, marynarki wojennej oraz żeglugi śródlądowej. Pierwsze w historii obchody tego święta odbyły się 25 czerwca 2011 roku. Przesłaniem Dnia Marynarza jest uznanie nieocenionego wkładu marynarzy (także rybaków) w światowy handel i gospodarkę kosztem osobistego życia i rodziny.

Dzień Stoczniowca

Stocznia to zakład przemysłowy,  w którym buduje się, remontuje, przebudowuje lub likwiduje statki wodne. W stoczni najczęściej dokonuje się montażu statku z dostarczonych elementów, natomiast główne urządzenia oraz wyposażenie wykonywane jest w innych zakładach. Najczęściej wyłącznie kadłub powstaje w całości na miejscu. Statek początkowo budowany jest na lądzie (na pochylni lub w doku), a po wykonaniu wystarczającej liczby montowań i otrzymaniu szczelnego kadłuba lub szczelnej sekcji następuje wodowanie, czyli pierwsze wprowadzenie statku na wodę. Prace wykończeniowe wykonywane są już z kadłubem zacumowanym przy nabrzeżu wyposażeniowym. Praca w stoczni to ciężki kawałek chleba. W Dzień Stoczniowca wypada życzyć wszystkim stoczniowcom z Polski i innych krajów przede wszystkim zdrowia i bezpiecznej, stabilnej pracy.

Światowy Dzień Smerfa

Bajkowa rasa małych, niebieskich stworzeń, wykreowanych przez belgijskiego rysownika komiksowego Pierre’a Culliforda, tworzącego pod pseudonimem Peyo. Smerfy są bohaterami serii komiksowej, filmów i serialu animowanego. Od śmierci Peyo w 1992 r. serię komiksową tworzą różni scenarzyści i rysownicy we współpracy z synem artysty, Thierrym Cullifordem.

Smerfy są "smerfastycznie" ciekawą bajką, gdyż w ich smerfnej wiosce możemy spotkać różne postaci o konkretnych cechach charakteru. Na czele stoi Papa Smerf. Ma aż 542 lata. Niestety, często musi ratować swoje Smerfy z tarapatów. Możemy natknąć się na Zgrywusa, który wręcza wszystkim "wybuchowe" prezenty. Jest też Maruda, ciągle niezadowolony pesymista, nie cierpi wszystkiego i wszystkich, ale tak na prawdę w środku jest bardzo wrażliwy. Ważniak to nazbyt poważny Smerf, który wszystko co powie Papa Smerf, bierze za prawdę absolutną, zanudza pozostałych swoimi złotymi myślami. Gwiazdą, jest oczywiście Smerfetka, która została stworzona przez antagonistę, strasznego czarownika Gargamela, który (oh, jak on nie cierpi Smerfów) chciał je skłócić. Na szczęście Papa Smerf, odczarował Smerfetkę i jest to jedna z najsympatyczniejszych postaci w wiosce. Smerfy mieszkają w domkach z grzybów i są pod swoimi czapeczkami zupełnie łyse (oprócz panny Smerfetki i Sasetki). Razem przeżywają wiele niesamowitych przygód, które fascynują nie tylko najmłodszych fanów.
[KN]