Dzień dobry, dziś poniedziałek, 25 maja. Jest to 146. dzień roku. Dzisiaj imieniny obchodzą Grzegorz, Magda oraz Aldhelm. Spośród wszystkich świąt nietypowych, jakie znalazły swoje miejsce tego dnia w kalendarzu, naszą uwagę przykuły m.in. Dzień Afryki, Dzień Ręcznika i Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego.

Dzień Afryki, czyli wyzwolenie najstarszego kontynentu

62 lata temu, jednak 15 maja, odbyła się I Konferencja Niepodległych Krajów Afryki. Była to pierwsza panafrykańska konferencja zorganizowana na kontynencie afrykańskim, która wezwała do ustanowienia Dnia Wolności Afryki. Ten miał na celu coroczne podkreślenie dokonującego się postępu ruchu wyzwoleńczego spod obcej dominacji i eksploatacji.

5 lat i 10 dni później, 25 maja 1963 roku przywódcy 30. z 32. niepodległych krajów afrykańskich zjechali się, aby powołać Organizację Jedności Afrykańskiej. Do tej pory ponad 2/3 kontynentu uzyskało niezależność od rządów kolonialnych. Na tym historycznym spotkaniu data obchodów została przesunięta z 15. na 25 maja, a nazwę zmieniono na Dzień Wyzwolenia Afryki.

Tego dnia powołano też Organizację Jedności Afrykańskiej, która dopiero w 2002 roku przekształciła się w Unię Afrykańską. Sam Dzień Afryki funkcjonował pod tą nazwą jeszcze do 2001 roku, by ostatecznie zostać wówczas zastąpionym przez Afrykański Dzień Malarii, zmieniony w 2008 roku na Światowy Dzień Malarii, corocznie obchodzony 25 kwietnia.

Dzień Ręcznika, czyli autostopem przez galaktykę

To nieformalne święto powstało z inspiracji fanów Douglasa Adamsa, który jest twórcą przewodnika po naszej galaktyce. Niedawno, bowiem 11 maja minęła dziewiętnasta rocznica śmierci tego angielskiego komediopisarza, który otworzył swoim czytelnikom oczy na cuda Wszechświata, który powiedział, jak ruszyć do gwiazd i zdefiniował pierwowzór kosmicznego autostopowicza.

To właśnie dzisiaj, 25 maja jego fani dość specyficznie obchodzą Dzień Ręcznika, z którym ostatecznie nie rozstają się przez cały dzień. Ręcznik jest nawiązaniem do popularnego cyklu powieści Adamsa Autostopem przez Galaktykę. Cała seria liczy pięć tomów, co autor nazwał "trylogią w pięciu częściach"Najmodniejszy model ręcznika ma na sobie napis: "Don't panic!", czyli "Nie panikuj!".

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

41 lat temu, 25 maja 1979 roku na Dolnym Manhattanie w dzielnicy SoHo w Nowym Yorku zaginął 6-letni Etan Kalil Patz. Chłopiec tego dnia po raz pierwszy miał sam dotrzeć do szkoły. Nie pojawił się w niej już nigdy. Nie dotarł nawet na przystanek, znajdujący się w pobliżu jego mieszkania, z którego odchodził szkolny autobus. Wydawało się, że dosłownie zapadł się pod ziemię. Poszukiwania chłopca poruszyły całą społeczność Stanów Zjednoczonych.

Wizerunek Ethana był m.in. publikowany w całych Stanach na kartonach z mlekiem. Działania poszukiwawcze za zaginionym chłopcem były prowadzone na skalę międzynarodową. Po 22 latach w roku 2001 chłopiec został uznany oficjalnie za zmarłego, jednak już w 1983 roku ówczesny Prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan ustanowił pamiętny dzień zaginięcia chłopca Międzynarodowym Dniem Dziecka Zaginionego. Każdego roku właśnie tego dnia, celem zwrócenia uwagi na zjawisko zaginięć dzieci, wszystkie kraje na świecie, w tym również Polska, podejmują działania na rzecz upamiętnienia powyższego zdarzenia.

Zaginięcie dziecka wiąże się z ogromnym stresem i paniką rodzica i nikomu z nas nie życzymy takich wrażeń, jednak warto poznać kroki, jakie należy podjąć w sytuacji, w której nie wiemy, gdzie znajduje się nasza pociecha. Właśnie dlatego w naszym artykule "Ibrahim odnaleziony. Przypominamy, co zrobić, kiedy zaginie dziecko" przybliżyliśmy szkoleniowy film (wideo poniżej), którego twórcy doradzają, aby po pierwsze zachować spokój, a poszukiwania rozpocząć w miejscu, w którym ostatnio widziane było dziecko. Często zdarza się, że małe dzieci chowają się i tam zasypiają.

Warto pamiętać, aby sprawdzić okoliczne niebezpieczne miejsca, rozpytać rodzinę, przyjaciół i sąsiadów. Jeśli nadal nie wiemy gdzie jest nasze dziecko, trzeba zawiadomić służby. Policja będzie potrzebować rysopis naszego dziecka, aktualne zdjęcie i w co było ubrane. Należy także podać listę znajomych i uczęszczanych miejsc. W przypadku starszych dzieci trzeba poszukać notatek i wskazówek, także w telefonie, skrzynce pocztowej, mediach społecznościowych czy w pamiętniku.

Policja uspokaja, że najczęściej dzieci odnajdywane są szybko, całe i zdrowe. Więcej informacji można uzyskać na stronie Child Alert. Film opracowano przy udziale Organizacji Amber Alert Europe.
[KN]