Sobota, 30. dzień maja to 151. dzień roku. Dzisiaj imieniny obchodzą Jan, Karol oraz Andrzej. Wśród wielu okoliczności i świąt odnajdujemy oprócz dnia bez stanika czy światowego dnia soku, również światowy dzień stwardnienia rozsianego oraz dzień rodzicielstwa zastępczego.

Specjalnie dla Chocianowian przybliżamy kolejne historyczne i aktualnie świętowane na całej Ziemi, w Europie lub tylko w Polsce oraz naszym regionie wydarzenia, które mają wpływ na nasze obecne życie. Ta codzienna seria artykułów cieszy się popularnością wśród naszych Czytelników, dlatego po raz kolejny mamy okazję życzyć Wam Miłego Dnia!


Dzień Bez Stanika

Idea nie jest wcale nowa. Do porzucenia staników, oczywiście z motywacją inną niż ta, która aktualnie przyświeca mężczyznom, zachęcały feministki już w latach 60. i 70. Ostatecznie, wraz z dynamicznym wkroczeniem kobiet w świat biznesu biustonosze stały się nieoficjalnym wymogiem – zwłaszcza w pracy. W międzyczasie pojawił się nawet zawód brafiterki, czyli specjalistki od dobierania bielizny.


Światowy Dzień Soku

Tygodniowy detoks sokami to jedna z najpopularniejszych form oczyszczania organizmu z toksyn. Detoksykację można przeprowadzić już wczesną wiosną, np. by odciążyć organizm po zimie. Najlepszym jednak czasem na detoks jest lato, bowiem wówczas pojawiają się świeże warzywa i owoce sezonowe, stanowiące bazę bardzo oczyszczającej, tzw. diety sokowej. Dzisiejszy dzień warto uczcić szklanką soku. Po pierwsze są pyszne, a po drugie soki owocowe i warzywne zawierają wiele witamin i składników mineralnych. Szczególnej uwadze polecamy soki jednodniowe.


Światowy Dzień Świadomości o Stwardnieniu Rozsianym

Ta przewlekła choroba zapalna ośrodkowego układu nerwowego częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, najczęściej osoby w wieku między 20 a 40 rokiem życia. Stwardnienie rozsiane zostało po raz pierwszy opisane w 1868 roku przez francuskiego neurologa Jeana-Martina Charcota. Niestety nie wiadomo, co przyczynia się do zachorowania, może jednak wiązać się z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego, czynnikami środowiskowymi lub genetycznymi. Określenie "rozsiane" odzwierciedla rozrzucenie całego procesu w różne miejsca układu nerwowego, jak również odstępy między zachodzącymi zmianami.

Stwardnienie rozsiane może przejawiać się na różne sposoby, a nieleczone może prowadzić do inwalidztwa. Najczęściej są to zaburzenia ruchowe, czuciowe, równowagi, widzenia, zespoły bólowe oraz objawy psychiatryczne, jak zaburzenia poznawcze i zaburzenia nastroju. Częstym objawem jest także chroniczne zmęczenie. Stwardnienie rozsiane jest jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności u osób młodych, na szczęście wielu pacjentów może doświadczać łagodnego przebiegu.


Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Od 2006 roku jest to polskie święto obchodzone 30 maja na mocy uchwały Sejmu RP. Co prawda ten dzień nie jest wolnym od pracy, niemniej żaden z dni rodzica nie jest wolny od pracy. W celu poprawy losu dzieci odrzuconych i osieroconych, obchody mają na celu popularyzację ruchu rodzicielstwa zastępczego. Co prawda najczęściej dzieci nie składają tego dnia swoim opiekunom życzeń, niemniej właśnie tego dnia dla rodziców zastępczych jest to najwspanialsza okazja.

Na początku tego roku pisaliśmy o kampanii społecznej "Mie(dź) rodzinę", której celem jest zmiana wizerunku rodzicielstwa zastępczego na terenie LGOM, a przede wszystkim zwiększenie liczby zgłoszeń kandydatów na rodziców zastępczych. W powiatach: polkowickim, głogowskim, legnickim, mieście Legnicy i lubińskim, według dostępnych danych, w pieczy instytucjonalnej przebywa około 300 dzieci. Jeszcze circa 40 z nich to dzieci poniżej 7. roku życia, więc to dla nich w pierwszej kolejności trzeba znaleźć opiekunów zastępczych.

Kampania sfinansowana przez Fundację KGHM (partner główny), Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A., CCC S.A. i Piast Group Sp. z o.o. przedstawia także historie rodzin, które pomogły potrzebującym dzieciom. W zdobyciu wiedzy, jak sprawować opiekę nad dziećmi po trudnych doświadczeniach może pomóc Poradnik. Zawarta w nim wiedza pomoże zrozumieć zachowania dzieci i odpowiadać na ich potrzeby. Rodzinny charakter pieczy zastępczej owocuje w życiu dzieci stabilną, zdrową relacją, w której to odpowiedzialny dorosły modeluje postawy życiowe, motywuje do rozwoju i buduje wiarę w możliwości dziecka.
[KN]