Dzień dobry, jest niedziela, 31. dzień maja. To 152. dzień roku. Dzisiaj imieniny obchodzą Kamila, Aniela oraz Feliks. Dziś najważniejsze jest Zesłanie Ducha Świętego, czyli potocznie Zielone Świątki. Wśród pozostałych okoliczności odnajdujemy również inne. Jakie? 

Wszystkim pracownikom przemysłu spożywczego życzymy wszystkiego, co najlepsze, zwłaszcza przepysznego, ale i zdrowego jedzenia, którym nas karmicie. Wszystkim, którzy rzucili palenie tytoniu również życzymy zdrowia, wszystkim, którzy nie rzucili tego nałogu życzymy rzucenie go, a miłośnikom majtek przypominamy, że właśnie dzisiaj nie będziecie rozliczani z ich noszenia. Z kolei miłośnikom cytrynówki życzymy smacznego.

Dzień Bociana Białego

Bocian dla Polaków jest zdecydowanie szczególny. Stanowi nieodłączny element naszego krajobrazu, ma swoje zaszczytne miejsce także w naszej kulturze, a dawniej za zabicie bociana groziła nawet kara śmierci. Jest naszym symbolem, bowiem jesteśmy europejską ostoją bociana białego. Szacuje się, że gniazduje u nas około 50 000 par bocianów, więc co czwarty przedstawiciel tego gatunku jest naszym rodakiem. Bocian składa gniazdo najczęściej wokół osad ludzkich. Wykorzystuje w tym celu dachy domów, kominy, wieże kościelne, korony wysokich drzew czy słupy telefoniczne.

Bociany wiją swoje gniazdo wysoko, ponieważ ze względu na smukłą sylwetkę trudno im budować się na niższych terenach. Jeśli w danym miejscu jest wystarczająco pokarmu, to boćki wracają w te miejsca przez wiele lat z rzędu. Gdy para osiądzie w swoim rodzinnym gnieździe może przystąpić do gniazdowania, czyli etapu rozrodczego. Co ciekawe, gdy samica złoży jaja, samiec także je wysiaduje. Według ludowych przypowieści kto zobaczy lecącego bociana, może spodziewać się potomstwa. Często właśnie bocian (obok kapusty) jest również wyjaśnieniem przyjścia na świat młodszego rodzeństwa naszych dzieci.


Zesłanie Ducha Świętego

Zapraszamy na Mszę Świętą na żywo o godzinie 11:30. Zielone Świątki to potoczna, ludowa nazwa dla Zesłania Ducha Świętego, którego geneza związana jest z przedchrześcijańskimi, jeszcze pogańskimi obrzędami wiosennymi o charakterze płodności (siły drzew, zielonych gałęzi i wszelkiej wegetacji) oraz zaduszkowym (kult przodków, tzw. dziady wiosenne). Zielone Świątki przypuszczalnie wywodzą się z wcześniejszego słowiańskiego święta zwanego Stado, którego pozostałością są odbywające się w tym okresie ludowe odpusty.

Dzień zesłania Ducha Świętego, zwany też "Pięćdziesiątnicą" jest w chrześcijaństwie świętem ruchomym i przypada 49 dni (7 tygodni) od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, dlatego przypada również w niedzielę. Jest to jedno z najważniejszych świąt o charakterze uroczystości liturgicznej, obchodzone przez dwa dni. W Polsce pierwszy dzień Zielonych Świąt jest od 1951 roku dniem wolnym od pracy.
[KN]