Dziś 6 maja, to 127 dzień roku. Imieniny obchodzą Filip, Jakub i Jan. Dzisiaj obchodzimy Święto Gwardii Szwajcarskiej, Międzynarodowy Dzień Bez Diety oraz Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Zaszczytem jest dostać się do Gwardii Szwajcarskiej, ponieważ ta armia już od ponad pięciu wieków (z przerwami) ma za zadanie ochronę najważniejszej głowy Stolicy Apostolskiej. Składa się ona wyłącznie z katolickich obywateli Szwajcarii, którzy najczęściej pochodzą z dwóch kantonów: Valais i Lucerna. W momencie zaprzysiężenia muszą być kawalerami o nieskalanej opinii, odbyć zasadniczą służbę wojskową w armii swego kraju, mieć od 19 do 30 lat i liczyć powyżej 174 cm wzrostu.

"Niejedną bitwę z pewnością toczymy codziennie sami ze sobą, zwłaszcza w okresie kwarantanny"

W całej swojej historii stoczyła tylko jedną bitwę, jednak bardzo krwawą i to właśnie 6 maja 1527 roku ochroniła ówczesnego papieża Klemensa VII przed armią najemników cesarza Karola V, którzy najechali Rzym. W tej nierównej walce ponieśli ogromne straty, a na pamiątkę tamtego wydarzenia obchodzimy święto gwardzistów.

Niejedną bitwę z pewnością toczymy codziennie sami ze sobą, zwłaszcza w okresie kwarantanny. W Międzynarodowy Dzień Bez Diety, choć ten nie jest typowym powodem do obżarstwa i folgowania apetytowi, to właśnie dzisiaj bez skrupułów powinniśmy akceptować własne ciało bez względu na jego rozmiar. Święto wymyślone zostało głównie po to, aby promować zdrowy tryb życia i wspominać o zagrożeniach jakie płyną z nadmiernego i niekontrolowanego odchudzania, które niosą za sobą takie choroby jak jadłowstręt psychiczny (potocznie anoreksja), czy żarłoczność psychiczna (potocznie bulimia).

"Dzień ten może być mylony z obchodzonym w Polsce 25. lipca Dniem Bezpiecznego Kierowcy"

Najpopularniejszym w Polsce jest jednak spośród dzisiejszych świąt Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Ustanowione przez Komisję Europejską ma na celu zwrócenie uwagi wszystkich uczestników ruchu na terenie całej Unii na kwestię bezpieczeństwa na drodze. W uzasadnieniu wprowadzenia go przez Komisję znajdujemy rosnącą każdego roku liczbę wypadków drogowych z udziałem pieszych, rowerzystów i motocyklistów.

Odwróceniem tej tendencji może być "narodowa kwarantanna", która mobilizuje nas do zostania w domu. Dzisiejszy dzień może być mylony z obchodzonym w Polsce 25. lipca Dniem Bezpiecznego Kierowcy, jednak naszym zdaniem każdego dnia powinniśmy szczególne uważać na i w drodze by pozostać bezpiecznym, i tego życzymy wszystkim naszym Czytelnikom.
[KN]