Dziś czwartek, 7 maja. Jest 128. dzień roku. Imieniny obchodzą Róża, Gizela i Ludmiła. Dzisiaj obchodzimy także Europejski Dzień e-Aktywności Obywatelskiej oraz Światowy Dzień Hasła.

Jak nigdy, w czasie epidemii i okresie popularyzacji hasła "Zostań w domu", zyskuje na znaczeniu Dzień e-Aktywności Obywatelskiej obchodzony w większości krajów Unii Europejskiej. Celem tego dnia jest pobudzenie Europejczyków do korzystania z komunikacji z instytucjami zarówno w Polsce, jak i na Starym Kontynencie drogą elektroniczną.

Za pośrednictwem sieci możemy załatwić takie sprawy jak rozliczenie podatków (...), skontaktować się z jednostkami administracji publicznej (...), możemy elektronicznie podpisać konieczne dokumenty.
Aktualnie za pośrednictwem sieci możemy załatwić takie sprawy jak rozliczenie podatków: dochodowego, od towarów i usług, akcyzowego, cła, od czynności cywilnoprawnych, spadków i darowizn, od nieruchomości, środków transportowych, i wielu innych za pośrednictwem rządowego portalu podatki.gov.pl, możemy także skontaktować się z jednostkami administracji publicznej za pośrednictwem rządowej Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP.

Używanie silnych haseł jest niezbędne aby chronić swoją tożsamość oraz informacje. Zachęcamy do korzystania z porad i tworzenia nieszablonowych, oryginalnych haseł.
Z kolei za pośrednictwem Profilu Zaufanego, który jest bezpłatną metodą potwierdzania tożsamości obywatela Polski w elektronicznych systemach administracji, możemy elektronicznie podpisać konieczne dokumenty. W związku z faktem, iż już dziś możemy rozliczać podatki przez Internet, coraz częściej w sferze publicznej pojawia się także pytanie czy możliwe w przyszłości będzie głosowanie przez Internet.

Aby to było możliwe konieczne jest zwiększanie świadomości użytkowników globalnej sieci w zakresie ochrony ich danych. Temu służyć ma Światowy Dzień Hasła, nieprzypadkowo obchodzony również właśnie dzisiaj. Hasła są jednym z podstawowych sposobów, w jaki możemy udowodnić, kim jesteśmy. Używanie silnych haseł jest niezbędne, aby chronić naszą tożsamość oraz informacje.

Celem tego dnia jest pobudzenie Europejczyków do korzystania z komunikacji z instytucjami zarówno w Polsce, jak i na Starym Kontynencie drogą elektroniczną.
Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa zalecają, aby hasła tworzyć przez połączenie trzech losowych słów. Warto wybierać te, które łatwo zapadną w naszą pamięć, jednak należy unikać takich, które łatwo skojarzyć z użytkownikiem i twórcą hasła. Rządowy serwis gov.pl przygotował na tę okoliczność specjalne wskazówki "Jak utworzyć bezpieczne hasło". Zachęcamy do korzystania z tych porad i tworzenia nieszablonowych, oryginalnych haseł.
[KN]