Dziś wtorek, dziewiąty dzień czerwca i 161 dzień roku. Imieniny obchodzą Pelagia oraz Felicjan. W kalendarzu świąt nietypowych odnajdujemy dzisiaj Międzynarodowy Dzień Archiwów, Dzień Agugaga, Dzień Trójkąta Koralowego, Dzień Księgowego, a także Dzień Przyjaciela.

Międzynarodowy Dzień Archiwów

Protoplastą tego święta był Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego. Wydarzenie to obejmowało jednak tylko tematykę znaczenia i pielęgnacji archiwów zagrożonych, dlatego w 2007 roku Międzynarodowa Rada Archiwów (ICA) wyznaczyła 9 czerwca Międzynarodowym Dniem Archiwów, którego celem jest poszerzanie świadomości społecznej o niezwykle ważnej roli, jakie pełnią one w naszym życiu. Są źródłem naszej wiedzy na temat ważnych wydarzeń historycznych i miejscem, w którym znaleźć możemy pamiątki z życia Polaków w przeszłości. Jako przykład posłużyć mogą cenne zbiory związane z Powstaniem Warszawskim. Dzięki zbiorom w archiwach państwowych możemy do dziś oglądać zachowane zdjęcia ukazujące życie miasta w tym trudnym okresie, a nawet zapoznać się z treścią ulotki dowództwa Armii Krajowej informującej o walce zbrojnej w celu wyzwolenia stolicy. W ramach obchodów w wielu z 33 placówek archiwalnych w naszym państwie odbywają się Dni Otwarte. Jest to świetna okazja nie tylko żeby własne oczy zobaczyć ciekawe eksponaty, zapoznać się z historią swojego miasta czy państwa, ale także i dowiedzieć się, jak wygląda praca tej niezwykle ważnej instytucji.

Dzień Księgowego

Dziewiąty czerwca na stałe zagościł w świadomości Polaków jako Dzień Księgowego. Jest to data nieprzypadkowa, gdyż ma upamiętniać powstanie w 1907 roku pierwszej organizacji osób zajmujących się księgowością i finansami zawodowo, czyli Związku Buchalterów w Warszawie, które później przekształcono w Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Tradycja obchodzenia Dnia Księgowego narodziła się w Polsce w okresie międzywojennym. Chcąc podkreślić rangę tej profesji, organizowano coroczne obchody, na których można było wziąć udział w wycieczkach, piknikach rodzinnych, festynach, czy zabawach loteryjnych. Dziś nasze oczy zwrócone są na osoby pracujące w tym wymagającym zawodzie, którym nasza Redakcja pragnie złożyć życzenia i najszczersze wyrazy uznania.

Dzień Trójkąta Koralowego

Koralowy Trójkąt na zachodnim Pacyfiku to malowniczy obszar wód tropikalnych, na których występuje większość gatunków koralowców budujących rafy koralowe, a także siedlisko życia rozmaitych przedstawicieli podwodnego świata przyrody. Dzisiejsze święto ma na celu ochronę tego fascynującego miejsca. Jak wiemy, przez szkodliwą działalność człowieka wiele raf koralowych umiera. Początkowo dzień ten był lokalną interpretacją Światowego Dnia Oceanów, jednak z czasem zostało samodzielnym wydarzeniem, co miało podkreślić wyjątkowość tego miejsca.

Dzień Agugaga

Na pytanie, czym jest Dzień Agugaga najlepiej odpowiedzą chyba najmłodsi, ewentualnie świeżo upieczone mamy. Tak bowiem najczęściej brzmią pierwsze słowa wypowiadane przez niemowlęta. Termin ten wywodzi się z Afryki, a święto zwyczajowo rozszerza się na wszystkie osoby uczące się nowego języka.

Dzień Przyjaciela

W słowniku języka polskiego przeczytać możemy że przyjaźń to „więź między osobami oparta na wzajemnej życzliwości, szczerości, zaufaniu, pomocy; życzliwość, serdeczność”. Prawdopodobnie jednak nikomu nie trzeba tłumaczyć znaczenia tego słowa. Właśnie dziś, dziewiątego czerwca mamy okazję w sposób szczególny docenić te ważne osoby w naszym życiu, które nazywamy przyjaciółmi. Ponoć prawdziwych poznaje się w biedzie, a wszystkim życzymy dzisiaj udanego świętowania z najbliższymi.
[AM]