Sejm przegłosował dziś w nocy ustawę specjalną, która zapewnia dodatkowe narzędzia do walki z koronawirusem. Za przyjęciem ustawy głosowała zdecydowana większość posłów. Koronawirus o nazwie SARS-CoV-2, który pochodzi z chińskiego miasta Wuhan, wywołuje chorobę COVID-19. My sprawdzamy gdzie i kiedy należy się zgłosić w przypadku wystąpienia konkretnych objawów.

W związku ze zbliżającą się do naszych granic epidemią koronawirusa należy wziąć pod uwagę konkretne objawy, z którymi lepiej do przychodni się nie zgłaszać, a najlepiej od razu zaalarmować stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do jednego z czterech dostępnych na Dolnym Śląsku oddziałów zakaźnych.

Do chocianowskiej przychodni pacjenci zgłaszają się z objawami różnych chorób w godzinach jej funkcjonowania, rejestracja telefoniczna dostępna jest od poniedziałku do piątku od godziny 7:00. Od 3 miesięcy diagnozę możemy usłyszeć także w weekendy. Łącznie do dyspozycji pacjentów jest 4 internistów i 2 pediatrów. Lekarzy dyżurujących w soboty i niedziele można zastać w godzinach od 9:00 do 11:00. Uspokajamy - dotychczas nikt spośród pacjentów w naszej gminie nie ma podejrzenia zarażenia koronawirusem.

Do objawów, których nie wolno bagatelizować należą, występujące łącznie lub w większości: gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Często przebieg choroby jest kojarzony z zapaleniem płuc, jednak jak informuje resort zdrowia powinny mieć związek z podróżowaniem po obszarze, w którym zgłoszono przypadki zakażenia SARS-Cov-2 lub bliskim kontaktem z kimś, kto podróżował do tych miejsc i ma objawy ze strony układu oddechowego.

Na terenie Dolnego Śląska funkcjonują cztery oddziały zakaźne i obserwacyjno-zakaźne, do których należy się zgłosić w przypadku spełnienia warunków podejrzenia zarażeniem koronawirusem. Są to Specjalistyczny Szpital im. Dra Alfreda Sokołowskiego, ul. Batorego 4 w Wałbrzychu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego, ul. Chałubińskiego 2-2A oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J.Gromkowskiego, ul. Koszarowa 5 we Wrocławiu, a także Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Jeleniogórska 4 w Bolesławcu.

O tym w jaki sposób postępować, a także o przypadkach zachorowań dowiemy się ze strony przygotowanej przez rząd: gov.pl/koronawirus. Aktualne pozostają informacje, które podawaliśmy w artykule "Ministerstwo Zdrowia informuje, co trzeba wiedzieć o koronawirusie! (wideo)".

[KN]