Jak dowiadujemy się w tutejszym Urzędzie Miasta i Gminy Chocianów w marcu bieżącego roku nasz samorząd złożył wniosek w konkursie "Dolnośląski Fundusz Pomocy Rozwojowej 2020" organizowanym przez UMWD. Jego celem jest równomierny rozwój. W tym tygodniu Chocianów otrzymał ponad 112 tysięcy złotych. To kolejna w tym roku wykorzystana dotacja zewnętrzna.

To prawdziwy wysyp pieniędzy pozyskiwanych ze źródeł zewnętrznych w naszej gminie. W połowie grudnia ubiegłego roku informowaliśmy o tym, że gmina pozyskała dla naszych mieszkańców ponad 4 miliony złotych. Dzięki temu teraz możliwa będzie wymiana starych kopciuchów na nowe piece, o czym pisaliśmy w artykule "TYLKO U NAS: wzór audytu energetycznego, rozdadzą po 20 tys. PLN". W tym roku informowaliśmy także o innych środkach zewnętrznych wykorzystanych przez tutejszych urzędników na budowę placów zabaw, remonty dróg czy komputery potrzebne do zdalnego nauczania.

28 maja bieżącego roku otrzymaliśmy informację o wygranej w konkursie pod nazwą "Dolnośląski Fundusz Pomocy Rozwojowej 2020" organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Otrzymaliśmy dotację w wysokości 112.210 zł - informuje Ewa Kałuzińska, naczelnik Wydziału Drogownictwa i Inwestycji Urzędu Miasta i Gminy Chocianów - Celem zgłoszonego do konkursu projektu była poprawa bezpieczeństwa i uporządkowanie ruchu drogowego odcinka ulicy Rotmistrza Witolda Pileckiego w Chocianowie - podsumowuje urzędniczka.
Dolnośląski Fundusz Pomocy Rozwojowej to konkurs dla gmin, który ma na celu realizację zasady równomiernego rozwoju. Pozwala on na wsparcie gmin w realizacji zadań własnych, wpisujących się w Strategię Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2030.
 
- W 2018 roku gmina wybudowała na 240 metrowym odcinku drogi kanalizację deszczową, niestety bez wymiany nawierzchni. Z uwagi na brak miejsc do parkowania szczególnie w godzinach popołudniowych część jezdni pozostaje wyłączona z ruchu, dodatkowo pogarszając bezpieczeństwo ruchu i warunki przeciwpożarowe, bez możliwości skutecznego dojazdu karetek ratowniczych - opisuje naczelnik Wydziału Drogownictwa i Inwestycji - Dla zapewnienia bezpieczeństwa pieszym, a kierującym możliwości należytej obserwacji odbywającego się ruchu pieszych i odpowiedniego reagowania w „strefie zamieszkania” obowiązywać będzie prędkość pojazdów ograniczona do 20 km/h - dodaje Kałuzińska.
W efekcie tego remontu na odcinku 240 metrów przebudowana zostanie nawierzchnia jezdni z możliwością wykorzystania jej przez pieszych, przebudowana zostanie część chodnika, powstanie przejście dla pieszych i 14 miejsc postojowych, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo budowlańcy wymienią 5 lamp oświetlenia ulicznego oraz wykonają oznakowanie pionowe. Łączny budżet tej inwestycji to ponad 250 tysięcy złotych z czego ponad 112 tysięcy będzie sfinansowane przez budżet województwa. 

Przedmiotem projektu jest przebudowa nawierzchni jezdni przeznaczonej do jednoczesnego wykorzystywania przez pieszych i pojazdy na odcinku 240 metrów, przebudowa części chodnika, budowa przejścia dla pieszych, budowa 14 miejsc postojowych (w tym 2 dla osób niepełnosprawnych), wymianę 5 lamp oświetlenia ulicznego, wykonanie oznakowania pionowego. Oddanie do ruchu przebudowanego odcinka ulicy Pileckiego w Chocianowie planowane jest na październik tego roku.
[KN]