Jak donosi miesięcznik "Dolnośląska Piłka" niewiele, bo tylko 26. punktów zabrakło Stali Chocianów do zdetronizowania rezerw Chrobrego Głogów w klasyfikacji czwartoligowego Pro Junior System. Głogowianie od samego początku byli faworytem tego zestawienia. Przez pół sezonu wpuścili na boisko aż osiemnastu młodzieżowców.

Pro Junior System polega na przyznawaniu punktów klubom za rozegrane minuty zawodników kwalifikujących się do Programu w oficjalnych meczach rozgrywek mistrzowskich. Na zakończenie ligowych rozgrywek mistrzowskich danego sezonu, kluby z największą liczbą punktów zostają nagradzane finansowo. W programie uczestniczą kluby IV ligi, a administratorem programu jest PZPN. Prekursorem systemu PJS w Polsce był Dolnośląski Związek Piłki Nożnej, który już w poprzednich latach nagradzał zespoły na szczeblu czwartoligowym.

- Cieszę się, że udało się zaszczepić tym pomysłem członków Zarządu PZPN, dzięki czemu nagrody w systemie są naprawdę imponujące. Trzydzieści pięć tysięcy złotych dla klubu (tyle otrzymała drużyna z Głogowa - przyp. red.) na tym szczeblu rozgrywkowym to duży zastrzyk finansowy - mówi Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej.
Minimalnie za plecami głogowskiego klubu znalazła się Stal Chocianów, która jednak rundę zakończyła na przedostatnim miejscu w grupie zachodniej. Podopieczni Mirosława Wolana jednak pozostaną na tym szczeblu rozgrywkowym, dzięki czemu zainkasują nagrodę. Nie będzie to sto procent przewidzianej kwoty, a jedynie pięćdziesiąt procent, ale 12.500 złotych dla klubu z Chocianowa to spory zastrzyk pieniędzy. 4.723 punkty to największa zasługa duetu Jakub Zdulski i Adam Gryga, którzy w indywidualnej klasyfikacji zajęli odpowiednio trzecie i piąte miejsce.

- Od wielu lat bardzo mocno stawiamy na szkolenie młodzieży w naszym klubie. Nie nastawialiśmy się jednak na punktowanie w Pro Junior System, aczkolwiek nagroda, którą udało nam się zdobyć bardzo cieszy - podkreśla Dominik Jaskólski, prezes Stali Chocianów.
Więcej informacji o końcowej klasyfikacji klubowej i indywidualnej w Pro Junior System można znaleźć w czerwcowym wydaniu "Dolnośląskiej Piłki".
[KN]