Dzisiaj na Hali Widowiskowo – Sportowej w Chocianowie odbył się koncert z okazji Święta Niepodległości, podczas którego przedszkolaki oraz uczniowie Szkoły Podstawowej odśpiewali znane pieśni patriotyczne.

11 listopada 1918 roku Polska odzyskała wolność po 123 latach zaborów. Chcemy uczcić to wydarzenie wspólnym słuchaniem i śpiewaniem pieśni, które towarzyszyły Polakom w czasie walk o niepodległość jak również w latach wolności. Tymi słowami rozpoczęto dzisiejszą podniosłą dla najmłodszych mieszkańców uroczystość.

- Spotkaliśmy się tu, aby świętować wolność i niepodległość Polski. Mamy to szczęście, że nie musimy walczyć ani umierać za naszą Ojczyznę, ale teraz musimy o nią dbać, starać się dobrze uczyć i pracować. Warto być dumnym z tego, że jesteśmy Polakami i w święta narodowe, takie jakie obchodzimy dzisiaj wywiesić flagę czy przypiąć biało-czerwony kotylion – mówiła Wicedyrektor Anna Świekatowska.

- Życzę Wam kochani, żebyście zawsze żyli w wolnym kraju, ale to od Was zależy, jaka będzie ta przyszłość, bo Wy sami będziecie ją tworzyć – mówiła Patrycja Jugo Sekretarz Miasta i Gminy Chocianów.

Minutą ciszy uczniowie, nauczyciele, zaproszeni goście i rodzice uczcili  tych, którzy walczyli o nasza niepodległość. Nie zabrakło wzruszeń, wspomnień, historii oraz chwil zadumy. Uczniowie wysłuchali również wiersza napisanego przez Teresę Marciniak Prezesa Zarządu Koła Sybiraków w Chocianowie, która otrzymała owację na stojąco.

W uroczystościach wzięli udział między innymi : Patrycja Jugo Sekretarz Miasta i Gminy Chocianów, Dorota Kyc Dyrektor Szkoły Podstawowej oraz Wicedyrektorzy Anna Świekatowska i Ewa Swaciak. Teresa Marciniak Prezes Zarządu Koła Sybiraków w Chocianowie czy Anna Jabłońska Prezes Chocianowskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Dorosłym Specjalnej Troski.