Nie milkną echa wczorajszej "afery" rozdmuchanej przez Posła PO dotyczącej konsultacji społecznych prowadzonych w naszej gminie. Do sprawy odnieśli się urzędnicy tutejszego magistratu, w tym także Burmistrz Chocianowa, Tomasz Kulczyński.

Wczoraj Poseł Platformy Obywatelskiej, Piotr Borys, który w ostatnich wyborach parlamentarnych kandydował z tej samej listy wyborczej, co miejscowa radna Anna Pichała, zamieścił wpis na jednym z portali społecznościowych, w którym sugerował, że w Chocianowie nie respektuje się praw mniejszości. Absurdalność jego zarzutów jeszcze wczoraj uwypuklił radny Paweł Bujak słowami "próbuje Pan szukać afery". Internetowy apel Posła skierowny był jednak nie tylko do radnych Rady Miejskiej, lecz także do burmistrza, którego postanowiliśmy zapytać o komentarz w tej sprawie.

- Konsultacje społeczne polegają na tym, że w sposób transparentny można poznać zdanie mieszkańców w określonej kwestii. Warto rozmawiać na wszystkie tematy, także te trudne - komentuje Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów, Tomasz Kulczyński - Gmina Chocianów dojrzała do tego, aby poruszać kwestie, które często bywają przemilczane, tylko dlatego, że są politycznie niewygodne. Ja szanuje zdanie mieszkańców i to tak naprawdę oni wraz z radnymi, których wybrali i którzy są inicjatorem tego projektu będą decydowali o jego przyszłości – podsumowuje Kulczyński.

Do swojego komentarza Piotr Borys zamieścił skan decyzji o przedłużeniu konsultacji społecznych, podpisanej przez Patrycję Jugo, Sekretarz Miasta i Gminy Chocianów. Urzędniczka również nie znajduje uzasadnienia dla wpisu Posła.

- Przedłużyliśmy konsultacje, aby nie było żadnych niedomówień i nieprawidłowości w tak wrażliwym społecznie temacie - mówi Sekretarz Chocianowa, Patrycja Jugo - nie rozumiem zachowania opozycji w sprawie przeprowadzenia konsultacji dotyczących projektu uchwały dotyczącej przyjęcia tej rezolucji. Są jedynie formą poznania zdania mieszkańców Gminy w tym temacie i nie zmieniają niczego w systemie funkcjonowania aktów normatywnych.

Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie, konsultacje społeczne w sprawie projektu uchwały w sprawie przyjęcia rezolucji dotyczącej ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową oraz ataków na Polski Kościół i obrażania uczuć religijnych ludzi wierzących trwały do 9 stycznia, i do tego czasu nikt z mieszkańców Miasta i Gminy Chocianów nie określił swojego zdania w tej sprawie. Aktualnie jest to możliwe do końca lutego.

[KN]