To było do przewidzenia, mamy kolejne osoby zarażone, ale też kolejnych ozdrowieńców. Od dzisiaj wszystkie powiaty (za wyjątkiem powiatów zakwalifikowanych do strefy czerwonej) są w strefie żółtej. Oznacza to, że od dzisiaj nie powinniśmy wychodzić z domu bez maseczki, bo możemy narazić się na mandat.

W naszym powiecie pojawiły się dzisiaj kolejne osoby zarażone koronawirusem. Najwięcej zarażonych pochodzi z gminy Polkowice (5 osób), a niewiele mniej z naszej gminy (4 osoby). Na dziesięciu nowych chorych w Powiecie Polkowickim ostatnia pochodzi z Radwanic. Aktualnie najwięcej osób na kwarantannie przebywa w Polkowicach, jest to łącznie 337 osób. Na drugim miejscu w tym niechlubnym bilansie znalazła się gmina Przemków, tam odizolowane są 252 osoby, czyli o jedną więcej niż wczoraj. Tyle samo odizolowanych, co w Przemkowie, przybyło także w Chocianowie. Dzisiaj w naszej gminie z domów nie może wyjść łącznie 111 osób. Łącznie wszystkich osób na kwarantannie jest 781 osób.

Jak dowiedzieliśmy się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, mamy 242 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na Dolnym Śląsku. Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia, Jeleniej Góry, Wałbrzycha i Legnicy oraz powiatów: dzierżoniowskiego, głogowskiego, górowskiego, jaworskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, legnickiego, lubańskiego, lubińskiego, lwóweckiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, polkowickiego, strzelińskiego, świdnickiego, trzebnickiego, wałbrzyskiego, wołowskiego, wrocławskiego, ząbkowickiego, zgorzeleckiego i złotoryjskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w województwie dolnośląskim wynosi 6646.

Aktualne w naszym województwie osób objętych kwarantanną lub izolacją jest 8271 (z czego 781 osób w Powiecie Polkowickim), osób objętych nadzorem epidemiologicznym jest 1469, z czego 120 osób z naszego powiatu, osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie lub potwierdzenie zachorowania na COVID-19 w województwie jest 248. Na szczęście żadna z tych osób nie pochodzi z Powiatu Polkowickiego. Dotychczas w skali województwa wyleczonych z COVID-19 zostało 4389, wśród nich także mieszkańcy naszego powiatu - 92 osoby.

Od dzisiaj cała Polska znalazła się w strefie żółtej. Zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej, czyli w sklepie, autobusie, ale także na ulicy jest obowiązkowe w całym kraju. Zwolnione z tego obowiązku zostały jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. Od wczoraj Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła wiadomości SMS do mieszkańców powiatów, które weszły do strefy żółtej, a które do czerwonej.
[KN]