Policjanci ostrzegają przed wyłudzeniami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych (BLIK). Udostępnianie kodów komukolwiek, szczególnie za pośrednictwem komunikatorów internetowych i podczas zakupów online może być bardzo niebezpieczne. Szczególną ostrożność należy zachować przy transakcjach finansowych.

Oszuści działają najczęściej w ten sposób, że włamują się na konto ofiary na portalu społecznościowym i za pomocą komunikatora wysyłają z niego wiadomości do znajomych z informacją o konieczności dokonania drobnej opłaty tłumacząc się nagłą potrzebą, na przykład, że właśnie stoją przy kasie i zapomnieli portfela, muszą pilnie zapłacić, a nie mają portfela. Następnie proszą o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłacą pieniądze z bankomatu lub zapłacą za zakupy.

- Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu, a w rzeczywistości trafiają one do przestępców. Ofiarą oszustwa można też paść podczas zakupów na aukcjach internetowych. Sprzedający nie podają numeru konta obiecując przy tym natychmiastową wysyłkę zakupionego towaru. Proszą o kod BLIK, wtedy są całkowicie anonimowi, a niczego nieświadomy kupujący jest przekonany, że po udostępnieniu kodu, towar zostanie szybko do niego wysłany - wyjaśnia młodszy aspirant Przemysław Rybikowski, Oficer Prasowy KPP w Polkowicach.
Pamiętajmy! Pod żadnym pozorem nie należy wysyłać kodu BLIK, tylko poprosić o nr konta, dane do przelewu lub wysyłkę za pobraniem, a w obecności kuriera sprawdzić paczkę. Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Bardzo ważne jest również chronienie swoich haseł. Podczas zakupów internetowych, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.
[KN]