Nie milkną echa wprowadzenia bezpłatnej komunikacji w Parchowie i Pogorzeliskach. We wrześniu, kolejny zakątek naszej Gminy będzie mógł podróżować autobusami za darmo.

Do naszej redakcji dociera wiele informacji od mieszkańców, którzy nie kryją zdziwienia z faktu, że bezpłatna komunikacja pojawi się także w Parchowie. - Każdy z nas widzi co się dzieje, jak zaostrzona jest sytuacja na punkcie władze gminy a radna Pichała. Nie zamierzam nikogo oceniać, ale czasami warto pójść na pewne ustępstwa. Cieszę się, że pomimo zachowań naszej radnej, Burmistrz Kulczyński nie zapomina o nas i wywiązuje się z obietnic. Mam nadzieję, że przyjdzie taki moment, że również druga strona wykażę chęć współpracy - piszę do nas jedna z mieszkanek.

Trudno się z taką oceną nie zgodzić, ponieważ gdy kolejna linia bezpłatnej komunikacji staje się faktem to Sołtys Parchowa na swoim profilu w mediach społecznościowych martwi się o... prywatnych przewoźników. Trzeba przyznać, że taka sytuacja jest co najmniej kuriozalna. - Darmowa komunikacja oraz fakt wygaszania kursów prywatnych przewoźników pokazuje, że jest na nią zapotrzebowanie. To oczywiste, że mieszkańcy wolą jeździć darmowymi klimatyzowanymi autobusami, niż płatnymi busami - podkreśla Tomasz Kulczyński, Burmistrz Chocianowa.

Jedyną wsią w Gminie Chocianów, która nie zostanie włączona do sieci bezpłatnej komunikacji będzie Jabłonów. Tam mieszkańcy zdecydowali się jednak na inne rozwiązanie. - Bardzo się cieszę, że dopinamy realizację darmowej komunikacji w całej Gminie. Poza siecią, z uwagi na niedogodne położenie będzie jedynie Jabłonów. Poinformowałem o tym jednak mieszkańców i panią Sołtys, z którą ustaliliśmy wspólne priorytety dla Jabłonowa i już w przyszłym roku rozpoczniemy tam budowę Świetlicy Wiejskiej - dodaje Burmistrz Kulczyński.

Przypomnijmy, że na mocy dzisiejszego porozumienia sieć bezpłatnej komunikacji powiększyła się o kolejne Gminy. Wcześniej można było bezpłatnie poruszać się po Lubinie, Gminie Wiejskiej Lubin, Gminie Ścinawa, Gminie Chocianów, Gminie Polkowice. Od września do tej grupy dołączy także Gmina Jerzmanowa. - Mam nadzieję, że przewoźnicy, którzy dotychczas obsługiwali linię z Chocianowa do Polkowic przerzucą kursy do Chojnowa czy Przemkowa. Oczywiście jestem jednak także otwarty na rozmowy z tymi Gminami, co do rozszerzenia damowej komunikacji o kolejne miejscowości, bo wiem, że mieszkańcy tego chcą - zapowiada Tomasz Kulczyński. 

Pełna realizacja jednego z punktów programu wyborczego zajęła rok, choć gdyby wola partnerów była większa to z całą pewnością byłoby to jeszcze szybciej. W mediach społecznościowych, przedstawiciele opozycji nie pozostawiają jednak na Burmistrzu Chocianowa suchej nitki, zarzucając brak m.in. brak budowy sieci kanalizacyjnej w pierwszym roku urzędowania.

Nie trzeba być jednak odkrywcą, by wiedzieć, że aby skanalizować całą gminę potrzeba ogromnych środków finansowych. Obecny okres programowania się kończy, więc najprawdopodobniej będzie trzeba poczekać do następnego rozdziału środków unijnych, który przypadnie w 2021 roku. Informowali o tym eksperci, którzy gościli na sesji Rady Miejskiej w Chocianowcu. - Jeśli ktoś mówi, że nie ma jeszcze kanalizacji czy chodnika to jasno pokazuje, że się na wykonywaniu tego się nie zna. Każda inwestycja musi przejść swoją drogę, czyli projektowanie, uzgodnienia i przetargi i to normalne w każdym samorządzie. To wydłuża realizację całego przedsięwzięcia - dodaje Kulczyński.

Takich wieloletnich zaniedbań oraz niedociągnięć w Gminie Chocianów jest zdecydowanie więcej. Wśród nich także długowyczekiwany chodnik w Parchowie, który stanie się faktem za kadencji Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego. - Wielokrotnie powtarzałem, że naprawimy błędy, które zastaliśmy i w najbliższym czasie, gdy znajdzie się wykonawca to powstanie chodnik w Parchowie. Moja rodzina tam mieszkająca, na każdym kroku mówi mi, że będzie to trafiona inwestycja a w połączeniu z darmową komunikacją to już więcej, niż zrobili moi poprzednicy - kończy Tomasz Kulczyński.

fot. e-legnickie.pl